Ara

Bolu Dörtdivan İlçesinde Dev Dünya Haritası

 

Bolu’nun Dörtdivan İlçesinde Bilim Fuarı kapsamında Dev Dünya Haritası çizdiler.

Bolu Dörtdivan Çok Programlı Anadolu Lisesi coğrafya öğretmeni, öğretmenler ve öğrencileri, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı kapsamında, gençlerin dünya hakkında bilgilerini arttırmak amacıyla Dörtdivan İlçesi’ndeki okul bahçesine 900m² Dev Dünya Haritasını çizerek, boyadılar.

Okul bahçesine çizilen “Dev Dünya Haritası” çalışmaları hakkında bilgi veren Coğrafya Öğretmeni Uğur Özdemir: “Okul bahçesine koordinat sistemi çizip daha sonrasında elimizdeki haritayı oranlayarak, bahçeye aktardık çizimde silindir projeksiyon kullandık. Amaç çocukların dünya hakkında bilgilerini arttırmak bahçede dolaşırken gizil öğrenmelerini kullanarak kıtalar, okyanuslar, okyanus akıntıları ve boğazları öğrenmelerini sağlamaktı. Ayrıca çalışma esnasında yaparak, yaşayarak öğrenmelerini de sağlamak vardı.”diye belirterek devam etti.

Özdemir: “Yapım aşamasında ilk başta iple paralel ve meridyenleri çektik ve sonra haritayı oranlayıp, büyüterek çizdik. Ders esnasında sıkılan öğrencinin boş boş bahçeyi seyretmesi yerine dünya haritasına bakıp, bir kaç yerin konumunu öğrenmesini sağlamaya çalıştık. Dünya haritasını desteğini esirgemeyen TÜBİTAK sayesinde Asfalt boyası ile boyadık. Yazıları da harf kalıplarını çıkararak, yazdık. Yaklaşık 900 metre kare alana resimlediğimiz Dünya Haritasını bir – 1,5 ayda bitirdik. Bu projemize sağ olsun bütün okul yardım etti. Bol bol emek sarf edilen bu projemize desteğini esirgemeyen TÜBİTAK Yetkililerine, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Erdal Bal Bey, Okul Müdürümüz Ali Varol Bey, Öğretmen arkadaşlarıma ve Öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Diğer okullarımızın öğrencilerinin de gelip, Dünya Haritasının üzerinde gezerek, bilgi edinmelerini arzu ediyoruz” diye ifade etti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar