Ara

Bolu, Bilim Şenliği Devam Ediyor

 

Bolu’da, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ne destek vermek amacıyla Bolu Belediyesi tarafından TÜBİTAK işbirliğinde düzenlenen ‘Bolu Bilim Şenliği’ne” ev sahipliği yaptı.

Kent Meydanına düzenlenen ve üç gün boyunca devam edecek olan “Bilim Şenliği’nin” açılış programı 3 Ekim 2018 Çarşamba günü gerçekleşti.

Bolu Belediyesi tarafından, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ için TÜBİTAK Bilim Şenliklerini Destekleme Programı kapsamında  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Türk Hava Kurumu, AFAD,  Kocaeli SEKA Kâğıt Müzesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü’nün destekleriyle TÜBİTAK işbirbirliğinde Bolu’da ‘Bolu Bilim Şenliği’ düzenlendi.

İcatları, deneyleri, oyunları ve çeşitli gösterileri içine alan, 120 farklı bilim etkinliğinden oluşan, “Bilim Şenliği’nin” açılış programına; Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve Zerrin Biçen, TÜBİTAK temsilcisi Prof. Dr. Uğur Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, kurum ve daire müdürleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı..

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, TÜBİTAK temsilcisi Uğur Çevik açılış konuşmasında, 5 yıldır bu tür etkinlikleri paydaşları olan belediyeler, il milli eğitim müdürlükleri ve üniversiteler ile düzenlediklerini, etkinlikler sayesinde halkın ve gençlerin bilimle buluştuğunu, ayrıca Türkiye’nin de 2023, 2053, 2071 hedeflerine kaktı sağladıklarını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’de 4007 TÜBİTAK Bilim Şenliği’ne 13 okuldan 70 çalışma ile destek verdiklerini belirterek “Bu tür proje tabanlı çalışmalara çok önem veriyoruz. Geçen yıl 41 tane 4006 TÜBİTAK çalışmamız oldu. Yine bu sayı bir önceki yıl da 14’dü. Hedefimiz 241 okulumuzun tamamının şenliklere katılabilmesidir” diye konuştu. Cengiz, sözlerini, ‘Bilim Şenliği’nin’ düzenlenmesinden dolayı Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a teşekkür ederek tamamladı.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bilim şenliği açılış konuşmasında; “Öğrendiğimiz konuları daha da geliştirecek, geleceğe taşıyacak ve yeni projeler üretecek nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Bu neslin içinden inşallah çok özel insanlar çıkacaktır.  Ben, dünyaya hizmet edecek insanların çıkması için bu tür çalışmaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tür çalışmaları TÜBİTAK, üniversitemiz, milli eğitim müdürlüğümüz ve diğer kuruluşlarımızla beraber sürekli yaparak bilimsel yöne doğru yönlendirmemiz lazım.”diye belirtti.

Bolu Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan; “Bu önemli organizasyonu tertip eden belediyemize, destek veren TÜBİTAK’a ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca eserleri ile bu şenliğe katılan çocuklarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından sahnede deneysel gösteriler gerçekleştirildi.  İlgiyle takip edilen gösterilerin ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan ve diğer protokol üyeleri stant gezisinde bulunarak, geleceğin mucitleri ve öğretmenlerinin yaptığı deneysel çalışmalar ve icatlarla ilgili bilgiler aldı. Ardından “Türk İslam Bilim Tarihinin Bilim İnsanları” konulu sergiyi gezdiler. Haber: Fatma Marmara

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar