Ara

Bolu Belediyesinden Su Fiyatlarına İndirim

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, su fiyatlarında iki ay geçerli %50 indirim kararı ile ilgili açıklamada bulundu.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediye Meclis salonunda basın mensupları ile bir araya gelerek korona virüs salgını ile mücadele kapsamında Bolu Belediyesi olarak, su fiyatlarında iki ay geçerli %50 indirim kararı aldıklarını belirtti. Hükümete de çağrıda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında da indirim yapılmasını talep etti.

“Bolu’da Vaka Sayısı Nüfusuna Göre Çok Olan İllerden Değil”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan açıklamasında; “Malumunuz korona virüs salgını bütün dünyayı kasıp kavuruyor. Bu anlamda da şehrimizde de etkisi giderek artmaya devam ediyor. İlk günlerde hiç vaka yok diye mutluluğumuzu ifade etmiştik ama vakalarımız artmaya devam ediyor. Tahlil sayısı arttıkça da önümüzdeki günlerde de artış eğilimini sürdürecek gibi görünüyor. Bizim önceliğimiz elbette vaka sayısının artmasının önüne geçmek ama daha da önemlisi can kaybının olmamasını sağlayabilmek. Şu ana kadar Türkiye genelinde açıklanan rakamlara baktığımızda Bolu’da vaka sayısı nüfusuna göre çok olan illerden değil, bu mutluluk verici. Demek ki, Bolulular Hükümetimizin ve yerel yönetimlerin aldığı tedbirlere diğer illere göre daha fazla riayet gösteriyor. Ancak yine üzülerek bazı rakamlar paylaşacağım, evde kal çağrılarına uyan vatandaşlarımız hala Türkiye ortalamasının üstünde de olsa, hala yeterli değil.”diye ifade etti.

“Biz Her Giren Vatandaşın Ateşini Ölçüyoruz.”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan açıklamasının devamında; “Bakınız şu saat itibariyle Bolu Belediyesi kapısından 1461 kişi girmiş. Bunu personel olarak girenlerin 400 olduğunu kabul edelim, şu saat itibariyle daha mesai bitmeden 1000’in üzerinde vatandaşın sadece Bolu Belediye binasına giriş yaptığını üzülerek ifade ediyorum. Biz her giren vatandaşın ateşini ölçüyoruz. Bugün itibariyle yüksek ateş vakasına rastlamadık. Ancak Bolu Belediye Binasına 1000’in üzerinde vatandaş girmiş olması bu yasaklara tam anlamıyla uyma konusunda iyi bir yere gitmediğimiz gösteriyor. Biz bugünlerde vatandaşlarımıza evde kalın çağrısı yapıyoruz, dediğimiz gibi önemli ölçüde uyuyorlar. Özellikle yaşı büyük olan vatandaşlarımız, 65 yaş üstü vatandaşlarımız, geçende söyledim Biz onlara hastalığı yayan insanlar olarak görmüyoruz. Tam tersine bu hastalıktan öncelikli korunması gereken insanlar olarak görüyoruz. O yüzden onlara sürekli olarak evde kalın çağrısını daha sıklıkla yapıyoruz. Biz bu süreçte halkın nabzını da tutmaya devam ediyoruz. Ekonomik gücü yerinde olan vatandaşlarımızın ağırlıklı olarak daha çok evde kalın çağrısına uyduklarını görüyoruz. Ama diğer taraftan evlerine ekmek götürme derdinde olan insanlarımız var. Bunlar bize mecburen dışarı çıkmak zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar. Bu konuda devletin acil önlem alması gerekiyor”

“Bolu Halkının Cebinde 3 Milyon 360 Bin TL’nin Kalacağını Hesaplıyoruz.

Gün halktan aldıklarını geri verme günü diye belirten Başkan Tanju Özcan; “Bizleri bu makamlara getiren vatandaşlarımızı her zamankinden daha fazla düşünme günü. Gün evde kal deme değil, evde tutma günü vatandaşlarımızı. Çağrı yapmak yetmiyor, yöneticiler olarak aynı zamanda bizim evde kalmasını temin için adım atmamız gerekiyor. Biz Bolu Belediyesi olarak bu kötü günlerde halkımıza verdiğimiz desteklere bir yenisini daha ekliyoruz. Bu bağlamda, 2 Nisan 2020 Perşembe günü su fiyatlarında %50 oranında indirim yapmak üzere Bolu Belediye Meclisini toplantıya davet ediyorum. İnşallah bu indirim sonucunda Bolu Halkının cebinde 3 milyon 360 bin TL’nin kalacağını hesaplıyoruz. Bu hesabı nasıl yapıyoruz? 77 bin abonemiz var. Bu 77 bin aboneye günlük ortalama 400 sn/lt su veriyoruz. Bu da 1 milyon 200 bin metreküp su yapıyor. Bunu da hesapladığımızda rakamsal olarak 3 milyon 360 bin TL gibi iki aylık indirimi esas alırsak, bu para vatandaşın cebinde kalıyor. Biz bunu yapmaktan, yapmaya çalışmaktan dolayı mutluyuz. Şu kötü günlerde bu parayı Bolu Halkının cebinde bırakabilmek bizim için önemlidir.”

“Hükümet de Elektrik ve Doğalgazda Aynı İndirimi Yapabilir.”

Başkan Tanju Özcan; “Ancak diğer taraftan hükümete de bir çağrıda bulunuyorum. Biz, Bolu Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Evde kalırken, insanların en çok kullandığı suda, 2 ay boyunda %50’lik bir indirim sağlıyoruz. Hükümetten de şunu istiyoruz; doğalgaz ve elektriği de vatandaş yoğun olarak kullanıyor. Türkiye’de aylık doğalgaz kullanım ortalaması 380 TL son zamlardan dolayı. Bolu’da biz bunu araştırdık, konut başına ortalama 475 TL, Bolu’nun iklimi daha soğuk olduğu için. Yaklaşık 70 bin doğalgaz abonesi var Bolu’da. 475 TL aylık faturadan düşünürseniz, 33 milyon 250 bin TL. bunu %50’ye düşürüp, iki ay böyle alırsanız, yine vatandaşın cebinden 33 milyon 250 bin TL’yi almamış olursunuz. Diğer taraftan aynı indirim, elektrikte yapılırsa, Bolu’da ortalama elektrik faturası aylık 203 TL, 77 bin tıpkı su abonesi üzerinden hesaplarsak, aşağı yukarı rakamlar aynı. 77 bin elektrik abonesi olduğunu öngörüyoruz. 15 milyon 400 bin TL yapıyor aylık. Bunu %50’ye düşürüp, 2 ay indirimli aldığınız takdirde 15 milyon 400 bin TL, Boluluların cebinde kalıyor. Eğer bizim suya yapacağımız 2 aylık indirimi, hükümet elektrik ve doğalgaz için uygularsa, Boluluların cebinden 48 milyon 650 bin TL’nin çıkmaması anlamına geliyor. Biz Bolu Belediyesi olarak kısıtlı imkanlarımızla en temel gelirimiz olan suda şu iki aylık süreçte %50 indirim yapabiliyorsak, hükümet de elektrik ve doğalgazda aynı indirimi yapabilir. Asgari ücret üzerinden hesaplarsak elektrik ve suya iki aylık süre ile %50 indirim yapılırsa, bunun parasal değeri 337.5 TL yapıyor. Bu da kabaca asgari ücretin %15’ine yakın bir değer. Biz Bolu Belediyesi olarak su indirimi ile vatandaşımızı düşünmenin zamanı geldi diyoruz, hükümete de çağrıda bulunuyoruz. Bizim yaptığımızın aynısını elektrik ve doğalgazda siz de yapın.”

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar