Ara

Bolu Belediyesi’nde Devir Teslim Töreni Yapıldı

 

31 Mart Yerel Seçimleri’ni kazanan Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Belediye Başkanı Adayı Tanju Özcan, düzenlenen devir teslim töreni ile görevi devraldı.

Görev teslim töreni öncesinde anne ve babasını ardından İzzet Baysal’ın Anıt Mezarı ziyaret eden Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cuma Namazı’nın sonrasında, Bolu Belediyesi başkanlık makamında eski Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a teşekkür plaketi takdim etti.

“Özne ‘Bolu’ Hep Bunu Söyledik.”

Plaket takdiminden önce konuşma yapan Alaaddin Yılmaz; “Bolu’da Tanju Bey sadece bir seçim kazandı dersek işi hafife almış oluruz. Bolu’da hem Bolu Belediyesi’ne hem diğer belediyelere bakıldığında genelin dışında bir başarı kazanmıştır Tanju Bey ve ekibi. Bunun için onları kutlamak lazım. Bolu, gelecekte turizm kenti olacak, spor kenti olacak, sağlık kenti olacak, üniversite kenti olacak diye 10 yıl hazırlık 15 yılda icraat görevinde çalışmış birisi olarak, inşallah bundan sonra bizim yaptıklarımızı daha da iyileştirerek neticeye götüreceğine yürekten inanıyorum. Şahıslar olarak görevlere geliriz gideriz. Bunlar geçicidir ama özne ‘Bolu’ hep bunu söyledik. İnşallah Bolu kazansın istiyoruz. Bu konuda Tanju Bey’in seçim sürecinde gösterdiği duyarlılıktan dolayı da kendisini kutluyorum. Yani seçim süresinde ve seçim sonrası kazandıktan sonraki tavırları anlamında da bana göre, en olgun bir siyaset adamının yapacaklarını yaptığı için kutluyorum. İnşallah bu tavırları bundan sonra da devam eder. Tanju Bey ile bizim ilişkilerimiz Belediye Meclis Üyeliği’nden başlar. Beraber bir Meclis Üyeliği yaptık. Beraber seçimlere girdik. İnişli çıkışlı çok mücadelelerimiz oldu. Ama şunu bilesiniz ki Tanju Bey siyasi kariyer yapmasına da benim bütün Bolu’da ki siyasetçilerin görev yapmasında nasıl etkim olduysa Tanju Bey’in siyaseten milletvekili olmasına ve belediye başkanı olmasında da belki bizim, bu şekilde bir katkımız olduğunu ifade edebilirim. Ama üzüldüğümüz şey şu; Ak Parti’nin Kurucusu olarak, Ak Parti’nin Bolu’da bu pozisyona düşmesi konusunda çok üzüntü duyduğumu ifade edebilirim. Ama kararı vatandaş veriyor. Vatandaş da herkese bakıyor ve kendisine göre en doğru kararı veriyor. Vatandaş hiçbir zaman yanıltıcı karar vermemiştir. Biz hatamızı belki başkasında aramayı severiz. Ama vatandaşın yanlış yaptığını, ben bu zamana kadar hiç görmedim. Onun için Tanju Bey’i özellikle kutluyorum. İnşallah bu görevler gelip geçici olduğunu bilerek seçim sürecinde gösterdiği bu olgun tavrı Belediye Başkanlığı makamı süresince de gösterir. Kendisine başarılar diliyorum. Allah hayırlı etsin.” dedi.

“Verdiğimiz Sözleri Yerine Getirmek İçin Gece Gündüz Çalışacağız”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise Alaaddin Yılmaz’a bu güne kadar verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederek; “Ben de Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Aslında Bolu’da bir gelenek oluştu. Şöyle ki, Sayın Necdet Gören, Sayın Muzaffer Işın’ın Belediye Meclis Üyesi idi. Sayın Yüksel Ceylan da Necdet Gören’in Belediye Meclis Üyesiydi. Sayın Alaaddin Yılmaz da hem Yüksel Bey’in hem Necdet Bey’in Belediye Meclis Üyesiydi. Ben de hem Sayın Yüksel Ceylan’ın hem Sayın Alaaddin Yılmaz’ın Meclis Üyesiydim. Dolayısıyla artık Belediye Başkanı olabilmek için bu Meclis Üyeliği’ni yapmak gerekiyor. Bu ortaya çıktı. Şu Bolu Belediyesi’nin tozunu bir yutmak gerekiyor. O anlamda ben de tabi Sayın Başkanımıza güzel sözleri için çok teşekkür ediyorum. Büyük bir sorumluluk aldığımın farkındayım. Milletvekilliği görevi tabi ki farklı bir görevdi. Yeni sistemde de daha rahat bir görevdi her yerde söylüyorum ama biz zor olanı tercih ettik. Bolu’muza doğrudan hizmet etmeyi tercih ettik. Sağ olsun vatandaşımız da çok yüksek bir oy oranıyla bize bu görevi tebliğ etti. Omzumuzdaki sorumluluğu arttırdı. O anlamda seçim döneminde verdiğimiz sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalışacağız; yerine getireceğiz Allah’ın izniyle. Tabi ben, ‘Allah nasip ederse; Bolu halkı teveccüh buyurursa…’ demiştim. Allah nasip etti. Bolu halkı da teveccüh buyurdu bize bu görevi verdi. İnşallah layıkıyla Bolu halkına mahçup olmadan bu görevi yerine getirmeye gayret edeceğiz. Tabi bunu yaparken benim şöyle de bir şansım var benden önce görev yapmış üç Belediye Başkanımız da gayet sağlıklı, sıhhatli Sayın Necdet Gören, Sayın Yüksel Ceylan, Sayın Alaaddin Yılmaz. Onların Bolu ile ilgili çok ciddi deneyimleri oluştu. Bolu’yu en az benim kadar sevdiklerini biliyorum. Benim danışabileceğim, fikir alabileceğim, hata yaparsam beni uyarabilecek büyüklerimin olması beni daha çok mutlu ediyor. Sayın Yüksel Ceylan burada, Necdet Bey de burada. Ben her zaman sizden katkı bekliyorum. Yanlış yaptığımda lütfen beni uyarın. Gelin belediye, sizin belediyeniz. Her zaman bekliyorum. Daire müdürlerimizin ikaz edilmesi gerekiyorsa; yanlış giden bir şey varsa, hem onları ikaz edin, hem bize ikaz edin. Biz bundan mutluluk duyarız. Bundan Bolu bir şey kaybetmez, kazanır diye düşünüyorum. Bu sıcak karşılama için ben Sayın Başkan’a çok teşekkür ediyorum. İnşallah yüzümüz ak, alnımız ak bir şekilde bizde vakti zamanı gelince, görevi Belediye Meclis Üyeliği yapmış birine devretmeyi nasip etsin Allah. Çok teşekkür ediyorum.” diye ifade etti.

Daha sonra Alaaddin Yılmaz’ı makam aracıyla yolcu eden Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Demokrasi Meydanı’na geçti. Binlerce kişinin önünde Kur’an-ı Kerim ve Türk Bayrağı üzerine yemin eden Tanju Özcan; “Bolumuzu tarafsız bir şekilde kimseyi ayırmadan, kimseyi kayırmadan, gece gündüz çalışarak, istişareyi öne çıkartarak, tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyup kollayarak, harama el uzatmadan, hukukun üstünlüğüne ve Cumhuriyet değerlerine bağlı kalarak, Kurucu Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ayrılmadan yöneteceğime, Allah’ın ve sizlerin huzurunda, namusum üzerine yemin ediyorum.” ifadelerini kullandı..

“Güzel Bir Bolu İnşa Edeceğiz Hep Birlikte.”

Başkan Tanju Özcan; “İşte ilk sözümüzü yerine getirerek başladık. Allah mahçup etmesin. Sizi coşkulu bir şekilde burada görmekten mutluluk duyuyoruz. Bolu’nun herhalde tarihinde tanıklık ettiği en kalabalık yemin töreni, devir teslim töreni bu. Hep söylemiştim, demiştim ki; ‘Bu yemini ederek başlayacağım. Bir dedim, bu yemin beni daha sorumlu davranmaya itecek.’ Çünkü ben neyin üzerine yemin ettiğimi çok iyi biliyorum. Bundan sonra her attığım adımda, bu yemin benim aklıma gelecek. ‘İki, bu yemin topluma güvence olacak.’ Bolu’nun yüzde 53’ü bana oy verdi. Veren vermeyen herkesin başımın üstünde yeri var. Herkese eşit mesafede olacağız. Allah hepinizden gerçekten razı olsun. Benim yüzümü güldürdünüz. Çok onurlandırdınız. Hem milletvekili seçtiniz dört kez, şu anda da; ‘Belediye Başkanımız ol.’ dediniz. Omuzlarımdaki sorumluluk çok arttı. Ama ben bunun altından kalkarım. Güzel bir Bolu inşa edeceğiz hep birlikte. Sizlere helal olsun. İşte ben Bolu’yu bu yüzden seviyorum. Bundan sonra da hep birlikteyiz. Ben gücüm yettiğince, gece, gündüz tüm enerjimi kullanarak Bolu’ya hizmet etmeye gayret edeceğim. Sizlerden de şu güveni, bana dönemin sonuna kadar devam ettirmenizi bekliyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Çok minnettarım sizlere” dedi.

“Atatürk’e Şükranlarımızı, Minnetlerimizi Sunalım.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ayrılmayacağının altını da çizen Başkan Özcan, Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı bu devir teslim töreninin yapılamayacağına vurgu yaparak; “Ben her zaman söylüyorum. Benim Kurucu Liderim Mustafa Kemal Atatürk. Eğer Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı; bugün burada bu devir teslim olmazdı. Eğer Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı; belki sizlerin elindeki Türk Bayrakları’nı taşımak bile yasak olacaktı. Ben bir Atatürk çocuğu olarak, birazdan bando ile birlikte Atatürk Anıtı’na hepinizi davet ediyorum. Yürüyerek gidelim. Atatürk’e şükranlarımızı, minnetlerimizi sunalım.” ifadelerini kullandı.

“Ben Kendimi Bu Şehre Mustafa Kemal Atatürk’e ve İzzet Baba’ya Borçlu Hissediyorum.”

Konuşmasının ardından meydanda toplanan binlerce vatandaş ile birlikte İzzet Baysal Caddesi üzerinden Atatürk Anıtı’na yürüyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan eşi ve çocuğu ile birlikte anıta çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından kısa bir konuşma yapan Başkan Özcan; “Ben hepinize tekrar şükranlarımı sunuyorum. Herhalde bu meydan, Atatürk Anıtı’nın önü uzun yıllardır böyle  coşkuyla dolmamıştı. Milli Marş’ımızı  bu kadar coşkuyla söylememiştik. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Ben her zaman Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürümeye devam edeceğimi söyledim. Milletvekilliği döneminde de hep böyleydi. Evet, ben Mustafa  Kemal Atatürk’ün kurduğu laik, üniter Türkiye Cumhuriyeti’nin evladıyım. Bugüne kadar Atatürkçü olduğumuzu hiçbir ortamda söylemekten çekinmedik. Bundan sonrada çizgimizde en ufak bir sapma olmayacak. Milletvekilliği görevinden sonra en az onun kadar onurlu Belediye Başkanlığı görevine seçildik. Halkımızdan büyük coşku ve destek gördük. İnşallah bu destek bu coşku, inanın beni daha çok heyecanlandırıyor ve daha sorumlu davranmaya itiyor. Sizleri böyle görüyorum. İnşallah görev süremiz dolduğunda da yüreğinizdeki coşkunuz azalmış olmaz. İnşallah Allah bana bu günleri yaşattı, benden sonra seçilecek olan Belediye Başkanları’na da bu coşkuyu bu güveni bu sevgiyi yaşatır diye düşünüyorum. Daha önce ben dört defa Milletvekilliği’ne seçildim ama hep söyledim, siyasete başlarkenki temel hedefim Belediye Başkanlığı idi. Bu şehre doğrudan hizmet etmek istiyorum. Ben kendimi bu şehre Mustafa Kemal Atatürk’e ve İzzet Baba’ya borçlu hissediyorum. Bolu’da yaşayan herkese kendimi borçlu hissediyorum. İnşallah bu borcumuzu da hep birlikte Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımızla, belediye çalışanı arkadaşlarımızla, hep birlikte bu borcu Bolu’muza ödemek bizlere nasip olur.” dedi.

“Bolu’yu Hak Ettiği Şekilde Türkiye’nin ve Dünyanın En Güzel Şehirlerinden Biri Haline Getireceğiz.”

Belediye Meclis Üyeleri ve belediye çalışanlar ile Bolu’nun Türkiye’nin ve dünyanın yaşanabilir en güzel şehri haline getireceğini dile getiren Başkan Özcan; “Ben önümüzdeki günlerde Bolu’dayım yani hepinizle kucaklaşamadım önümüzdeki günlerde kucaklaşmaya devam edeceğiz. Desteğiniz her daim hissetim ve hissetmeye devam etmek istiyorum. Ettiğimiz yeminin gereği olarak biz bu şehri tarafsız bir şekilde yöneteceğiz. İnşallah Bolu’yu hak ettiği şekilde Türkiye’nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri haline getireceğiz. Burada ben bu işi tek başıma yapmayacağım, Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımız da bana en yakın yoldaşlığı yapacaklar. Bizim listemiz dışında seçilen Ak Parti’den de Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımız var. Biz hep şunu söyledik; ‘Belediye Makamı hizmet makamıdır, siyasi makam değildir.’ Ben ve arkadaşlarım parti rozeti kullanmayacağız. Ak Parti’den seçilen arkadaşlarımızın da parti kimliğini bir kenara bırakıp Bolu’ya hizmet için bizlere destek vereceğinden, omuz vereceğinden hiç kuşku duymuyorum ve olması gereken de budur. Hepinize çok teşekkür ediyorum Allaha emanet olun. Saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar