Ara

Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün Dev Projesi

 

Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü sevgi ve sorumluluk aşılayan projesi hayata geçirildi.

Bölgenin en kapsamlısı olan, Bolu Belediyesi Hayvan Hastanesi, Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezinde küçük öğrencilere hayvan sevgisini aşılamak, büyük üniversite öğrencilerine de hayvan sorumluluğunu vermek üzere başlatılan projesi gönüllülerden de büyük ilgi görüyor.

14 Kasım Çarşamba günü bir grup gönüllü öğrenci Projenin sosyalleşme kapsamında, Veteriner İşleri Müdürü Koray Kolludemiroğlu, Veteriner Hekim Nurgül Zengin, Veteriner Hekim Emre Başkan ve Personel Hakan Bey nezaretinde hayvan hastanesinde bulunan hayvanların bakımlarını, kaldıkları yerlerin temizliğini yapıp, onlarla oynayarak hayvanların sosyalleşmelerini sağladı. Yine aynı gün projenin sevgi ayağında Sakarya İlkokulu 3. sınıflardan 90 üzerinde öğrenci hayvan hastanesini görmek, hayvanları sevmek amacıyla geldi.

“Patili Park ve Sosyalleşme Parkını Yaptık.”

Hayvan sevgisi, can dostuna ilk dokunuş, can dostunun sosyalleşmesi, çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması amacıyla oluşturulmuş bu proje hakkında bilgi paylaşan Veteriner İşleri Müdürü Koray Kolludemiroğlu; “Bu proje hayvan hastanesi ve hayvanların rehabilitasyonu ile alakalı bir proje. Bu projenin sosyal ayağı yani sosyal sorumluluk ayağını, hem hayvanın sosyalleşmesi hem de sorumluluğu bir arada götüreceğimiz bir proje. Bu proje, hem oyun parkı, barınma alanları, bakım alanları, sahiplendirme gibi tüm hepsini kapsayan komple bir proje. Bu projeyi bakanlığa da sunduk. Hedefimiz; hayvan sevgisinin artırılması, aşılanması, sosyal sorumluluk bilincinin duygusunun artırılması geliştirilmesi, hayvanlara ilk dokunuşun sağlanması, sosyalleştirilmesi. Bu amaç doğrultusunda ‘Patili Park’ alanını yaptık. Arkasına da ‘Sosyalleşme Parkını’ yaptık. Geriye sadece bu işin akışı kalıyor. Yani onlarda gönüllü öğrenciler olacak.”

“Onlar Bu Projede Yer Alacaklar.”

“Hayvan sevmek ona sadece mama vermek değil.” Diye ifade eden Kolludemiroğlu; “Onun temizliğini yapmak, onların yemini vermek, onları gezdirmek. Bu temamız ve amacımız doğrultusunda oluşturduğumuz proje için gelecek olan üniversite öğrencisi gönüllü kardeşlerimiz, gönüllü arkadaşlar var. Onlar bu projede yer alacaklar. Bu öğrenciler, burada bulunan hayvanların temizliği, bakımı, yem kaplarının temizliği, kaldıkları yerin temizliğini yapacak. Ardından yemlerinin verilmesi ve sonrada sosyalleşmesi için parkta gezdirilmesi ile ilgili gönüllü olarak çalıştırılacaklar.” diye belirtti.

“Küçüklere Sevgi, Büyüklere Sorumluluk Projesi”

“Hayvan Sevgisi Projesi kapsamında okullarımız geliyor.” diyerek sözlerine devam eden Kolludemiroğlu; “Okullarla sürekli faaliyet halindeyiz. Küçüklere hayvan sevgisi, büyüklere sorumluluk projesi olan bu proje ile ilgili tabi sayı artacak ama şu anda 60 civarı öğrenciden bahsediyoruz ve zaman içinde bu projeyi daha da geliştireceğiz. Yani gönüllülük esasına dayanan bir projedir. Zorunlu kişi çalıştırmadan ziyade, gönüllü olarak bunların yapılması esasına dayanıyor ve bunu yapmak isteyenler gelecek. Bu ileride bir protokole bağlanacak. Bolu Belediyesi ve üniversite olarak bu protokol yapılacak. Ardından da burası yaşanabilir, şeffaf, sorumluluk alan insanlarla dolu bir yer halini alacak. Gönüllü kuruluşlar içinde olan halkta bu projede yer alabilecek.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar