Ara

Bolu Belediyesi Akülü ve Tekerlekli Sandalye Dağıttı.

 

Bolu Belediyesi, ihtiyaç sahibi engelli 10 kişiye akülü ve tekerlekli sandalye dağıttı.

31 Mart yerel seçimleri sonrası Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a gönderilen tebrik çiçeklerinin satışından elde edilen gelirle son bir yılda yüzden fazla engelli bireye tekerlekli sandalye dağıtıldı.

Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde düzenlenen akülü ve tekerlekli sandalye dağıtım programına Belediye Başkanı Tanju Özcan ile akülü araç ve tekerlekli sandalye almaya hak kazanan engelliler ve aileleri katıldı.

“Son Bir Yılda 100’ü Geçti Dağıttığımız Tekerlekli Sandalye Sayısı.”

Akülü araç ve tekerlekli sandalyelerinin dağıtımı öncesinde bir açıklamada yapan Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Engelleri ortadan kaldırmak için engelli vatandaşlarımızın, hayatını kolaylaştırabilmek için çok önemli olan bu tekerlekli sandalyelerimizin dağıtımı için küçük bir tören düzenledik. Biz aslında ihtiyaç sahibi olan çok sayıda kişiye yardım yapıyoruz. ‘Sağ elin verdiğini sol el görmesin’ anlayışı ile biz diğer yardımları gizli olarak yapıyoruz. Farkındalık yaratmak, hayırseverlerimizi bu işe sokmak için bu dağıtımı basına açık yapıyoruz. Bolu’da hayır yapmak isteyen insanlar var. Gelin belediyemize bağışta bulunun bizde daha çok engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak adımlar atalım diyoruz. Son bir yılda 100’ü geçti dağıttığımız tekerlekli sandalye sayısı. Bundan haberdar olununca bize daha çok bağış yapmak isteyen vatandaşımız oluyor tabi bunun artmasını istiyoruz. Artık şehirde bu araçlara ihtiyaç duyup benim aracım yok diyen kimse kalmasın bunu amaçlıyoruz. Bunu da başaracağız o yolda gidiyoruz.” diye ifade etti.

“Hiçbirimizin Benzer Bir Duruma Düşmeyeceğinin Bir Garantisi Yok.”

Başkan Tanju Özcan; “Geçtiğimiz 3 Aralık’ta bende engelli bazı kardeşlerimiz ile birlikte bu araçlardan bir tanesine bindim.  Yaklaşık bir saat bu araçla caddede dolaştık. Gördüm ki; bazı ufak dokunuşlarla sizlerin hayatı kolaylaşabiliyor. Kendim bunu yaşayım dedim. Çünkü hiçbirimizin yarın benzer bir duruma düşmeyeceğinin bir garantisi yok. Bugün biz basabiliyoruz ama yarın biz kaza olur, bir hastalık olur aynı duruma gelebiliriz. O anlamda bu sene farkındalık yaratmak ve sorunları kendimiz görelim diye böyle bir şey yaptık. Çok da güzel oldu. Önümüzdeki süreçte engellerin daha da kalktığı bir şehir ortaya çıkacak.” diye belirtti.

“Sonraki Süreçte de Görme Engellilerin Yerine Koyacağım Kendimi.”

Başkan Tanju Özcan; “Bundan sonraki süreçte de görme engellilerin yerine koyacağım kendimi. Gözlerimi kapatıp onların kullandığı değnek ile birlikte Bolu sokaklarında dolaşacağım. Bakalım onların yaşadıklarını bizzat kendim yaşayarak göreyim düşüncesiyle. İnşallah onların hayatını da kolaylaştıracak adımlar atacağız. Ben bugün bu araçlara sahip olan değerli hemşerilerimize, kardeşlerimize hayırlı olmasını hayatlarını bir nebze olsun kolaylaştırmasını diliyorum.  Bundan sonrada şehirdeki engelleri kaldırıp engelli bireylerinde tıpkı engelsiz bireyler hayatını rahat idam ettirebileceği, kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kendi başına şehirde dolaşabileceği bir şehir olmasını arzu ediyoruz. İnşallah bunu da gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız.”diye ifade etti.

Konuşmanın ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından ihtiyaç sahibi 10 vatandaşa akülü sandalye ve tekerlekli sandalyeleri teslim edildi. Tekerlekli sandalyelerine kavuştukları için büyük mutluk yaşayan engelli bireyler ve yakınları ise Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve belediyeye desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Tekerlekli sandalye dağıtım programı ardından Bolu Belediyesi olarak yapmış oldukları çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

“1 Mart Tarihinden İtibaren Hep Sokakta Olacağım.”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Ben hayatım boyunca, sokakta siyaset yaptım vatandaşlarla birlikte. Şu anda diyelim, 08.30’da geliyorum, akşam saat 08.00’a kadar bazı günler birileri ile görüşüyorum. 1 Mart tarihinden itibaren artık ben bir iki saatimi belediye binasında geçiririm, onun dışında hep sokakta olacağım. Esnafı ziyaret edeceğim, yapılan çalışmaları, yol çalışmalarını yerinde inceleyeceğim. Park bahçelerin çalışmalarını yerinde inceleyeceğim, artık kendimi dışarı atıyorum bu çalışmalara hız vermek için. Bu sene hiç olmadığı kadar hazırlıklı giriyoruz. Mesela; fen işleri ana planlamayı yapıyor. Şu kadar asfalt, şu kadar taş döşeyeceğiz. Ama şu ana kadar şöyle bir çalışma yapılmamış. Kültür Mahallesinde hangi caddelerde hangi sokaklarda hangi çalışmanın yapılacağı mesela. Mesela Sümer Mahallesinde hangi sokakta taş döşeyeceği, hangi metrajda döşeyeceğiz bunların hepsini çıkarttık. Bütün mahallelerle ilgili hazır. Bunlar muhtarlarla istişare yapılarak hazırlandı. Bazı muhtarlarımız bu konularda bize inanılmaz yardımcı oldu. Bu yıl, geçen yıl yapılan asfaltın en az 3 katı atılacak. Geçen yıl döşenen taşın yaklaşık 4 katı kadar taş üretimi olacak. Birçok yerde kaldırımların yenilendiğini göreceksiniz.”diye belirti.

“Bu Sene 33 Park Açılışı Gerçekleştireceğiz, 18 – 20 Adet Yeni Park Olacak.”

Başkan Tanju Özcan; “Bu yıl bunun yanı sıra,  65 milyon TL’ye mal olacak pis su arıtmayı yapacağız. 18 milyon TL’ye mal olacak Karadere Tünelinin kaplamasını yapacağız. Keza, 14 milyon TL hala Orman Bölge Müdürlüğünün parasını ödeyeceğiz. Bir de, belediyenin yanında çukur olarak nitelendirdiğimiz iş merkezini de bu sene hızlı bir şekilde başlatacağız. İş merkezi tarzı yapılacak, projesinde bazı değişiklikler oldu. Daha ticari bir hale getirildi. Büyük bir ihtimalle kat karşılığı şeklinde olacak. Elektrik statikleri yapılıyor şu an artık son aşamaya gelindi. Hızlı bir şekilde ihalesi yapılacak. Bu sene Park Bahçeler Müdürlüğünün bana verdiği bilgiye göre yenilenmiş park olmak üzere çoğu da yeni park olmak üzere bu sene 33 park açılışı gerçekleştireceğiz. Ama bunların bir kısmı var olan ama çok bakımsız parklar. Bunun önemli bir kısmı 3’te 2’si de yeni yapılacak parklar. Yani 18 – 20 adet yeni park olacak. Bunların yapımına başlandı, açılışları yapılacak. Bu sene yine Ataşehir Belediyemizin bize bir sözü vardı. Ataşehir Belediyemiz de inşallah Bolu’muza bir park kazandıracak.”diye belirtti.

“Bu Yılın Sonunda Karadere Suları Bolu’ya Gelmiş Olacak.”

Basının Karadere ile ilgili sorusu üzerine Başkan Tanju Özcan; “Firmaya yer teslimini de yaptık. Firma, havalar biraz düzelir düzelmez hemen faaliyete geçecek. Bu yıl bitmeden, yaz aylarının sonunda, Bolu Belediyesi olarak Karadere Tüneli ile ilgili tüm yükümlülüğümüzü yerine getirmiş olacağız. Bizim dışımızda, DSİ’nin yaptığı bir ihale var. Boruları döşüyorlar. DSİ de hızlı bir şekilde çalışıyor. Sayın Fatih Metin’e daha önce teşekkür etmiştim, ödeneğin yaklaşık 3’te 2’sini aktarmış. Bir engel görünmüyor, DSİ’den ya da bizden kaynaklanan bir eksiklik olmazsa, bu yılın sonunda Karadere suları Bolu’ya gelmiş olacak. Bu yılın sonunda, biz üzerimize düşeni tamamlamış olacağız. DSİ de tamamlayacak gibi görünüyor. Eğer ikisi birlikte tamamlanırsa, 3,6 km’si Karadere Tüneli’nden geçecek. Temiz Su Arıtmaya getireceğiz o suyu. Ondan sonra da şehre vermeye başlayacağız. Karadere sularının, hiçbir zaman Bolu’nun tek başına su ihtiyacının karşılaması mümkün değil. Şuan için şehre, saniyede 430 litre su veriyoruz. Karadere’den alabileceğimiz en fazla su, saniyede 250 ml. Bundan bir ay önce gitseydiniz orada en fazla 50 ml. su olduğunu görecektiniz.”diye belirtti.

“Gölköy Barajı’ndaki Su ile Beraber Kullanacağız.”

Başkan Tanju Özcan konuşmasının devamında; “Karadere sularının kullanacağız ancak tek başına yeterli olmadığı için, yeni bir kaynak buluncaya kadar Gölköy Barajı’ndaki su ile beraber kullanacağız. Bizim, tahsisimiz 250ml ama bazı aylarda 600-700ml’ye kadar çıkıyor. Bizim planlamamız; ‘Gölköy’ü tamamen devreden çıkartıp, şehrin birkaç ay ihtiyacını doğrudan Karadere’den karşılayalım. Diğer zamanlarda, Karadere sularına Gölköy’den ilave yapalım. Bazı dönemlerde de %80’ini Gölköy’den verelim.’ diye bir düşüncemiz var. Oraya bir de elektrik türbini yapacağız. Oradan elektrik üreteceğiz. Ciddi bir gelir bekliyoruz. En azından Gölköy’de ödediğimiz elektrik parasının bir kısmını, bu vesile ile oradan çıkartabilmek.”diye belirtti.

“Necip Fazıl Kültür Merkezi’ni En Hızlı Şekilde Yaptıracağız.”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Bolu Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezi ile ilgili açıklamasında; “ Necip Fazıl ile ilgili kesin hesap raporumuz inşallah Pazartesi günü elimizde olacak. Kesin hesabı çıkarttıktan sonra hemen ihalesini yapacağız oranın. Işık ve ses sistemi ihalesi olacak. Çok kaliteli bir ışık ve ses sistemi yapalım dedik. Bunda da bir sınır yok tabi 1 milyona da 3 milyona da yaptırabiliyorsunuz ama en hızlı bir şekilde yaptıracağız. Şöyle söyleyeyim 3 ay içinde o salon hazır hale gelecek. İl kültür salonu da gitti zaten sınırlı salonumuz vardı, tabi İl Kültür Sitesi gösteri almayınca da o konuda bizim belediye nikâh salonuna bir yüklenme oldu. Şimdi kışın bazı etkinlikler için veriyoruz ama yazın orada yoğun nikâhlar oluyor. Yazın verebilmemiz mümkün değil.”diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar