Ara

BOLU BASINI ÇALIŞMALARI YERİNDE, BAŞKANDAN DİNLEDİ

 

Pek çoğu Türkiye’de hatta dünyada ilk olan, birçok büyük projeleri yapıp, hayata geçirilerek dünya markası olması yönünde büyük adımlarla adeta koşturulan Bolu’da, gece gündüz demeden ekibiyle beraber bu çalışmaları yapan Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz, basın mensuplarına Bolu’da yapılan bu projeleri yerinde gösterip, bilgiler verdi.

Asıl amacımız Bolu’nun geleceği diyerek araçta sözlerine başlayan Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz,  belediyecilik çalışmalarının uzun ince meşakkatli bir yolda, adım adım, her şeye, herkese rağmen duruş sergileyerek yapıldığını anlatarak başladı. “Belediye başkanlığınızda hayal ettiğiniz şehri kurmak için kolunuzu sıvıyorsunuz.” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Alaaddin Yılmaz; “15 yıl önce Bolu’nun gelecek vizyonunu anlatmaya çalışmıştım.  Gelecekle ilgili Bolu tasavvufumuzu anlatmaya çalışmıştım. Orada, ana yol sistemleri üzerinde bir çalışmayı anlatmaya gayret etmiştim. Yani Bolu gelecekte ne hale geleceğini, hedefimizin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Çünkü ben 10 yıl belediye meclis üyeliğinden sonra belediye başkanı oldum. Türkiye’de benim gibi böyle şanslı belediye başkanı olan bir kişi olmayabilir.  Siz şehrinizin geleceğini düşünüyorsunuz, bir şehir hayal ediyorsunuz, Allah size de belediye başkanlığını nasip ediyor. Hayal ettiğiniz değeri kurmak için kollarınızı sıvıyorsunuz. O yıllarda tüpçüler şehrin değişik yerlerindeydi, görüntü kirliliği ve sıkıntı oluşturuyordu.” diyerek o günlerdeki verdikleri mücadeleyi ve taşındıktan sonraki sonuçtan kalınan memnuniyeti anlattı. Yine birçok görüşme neticesinde Bolu’nun alt yapısı için destek veren çimento fabrikasından bahseden Başkan Alaaddin Yılmaz; “Çimento fabrikamız, Allah razı olsun çok büyük destek verir. diye belirtti.

Başkan Alaaddin Yılmaz; “ Bizden önceki dönemde Bolu’nun içme suyu kaynaktan alınırdı. Bu kaynak takriben 300/sn. su verir ama arseniklidir. İçilmesi yasak olan sudur. Bolu bizden önce hep bu suyu içti. Bu su yetmeyince iller bankası kuyu suları açmış, kuyu sularıyla desteklenmiş ve Bolulu bu arsenikli suya mahkûm edilmiş. Bolu’nun batı ve kuzeyindeki suların tamamı İstanbul’a, doğudaki sularda Ankara’ya tahsis edilmiş. Ben bunu Tayip Bey ile olan bir toplantıda söyleyince inanamadı. Böyle bir noktadan şuan ne aşamalara geldiğimizi bilesiniz. Bunu şuan kullanma suyu olarak kullanıyoruz. Kullanma suyu dünyada gelişmiş illerde 1 km. lik yerlerde ancak planlanabilmiştir. Türkiye’de kullanma suyu diye planlanmış bir düşünce bile yoktur. Bolu’nun %85 de kullanma suyu şebekesi çektiğimizi bilesiniz. Bu dünyada da tektir. Bu su park ve bahçeleri sulamada kullandığımız su, tuvalet ve camileri yıkamak için kullandığımız sudur. Dünyada da ancak gelişmiş Avrupa ülkelerinde kısa vadede arıtma tesisinden çıkan suları ancak kullanma suyu olarak tahsis eden yerler var ancak o da 1-2 km.lik mesafede lokaldir.

‘Bolu Belediyesi Hammadde Malzeme Ocağı’na’ ulaşan yolculuğumuzda araçta bilgiler paylaşmaya devam eden Başkan Alaaddin Yılmaz “Şuan Bolu Belediyesi’nin bankamatiğine gidiyorsunuz.” diyerek geçmiş yaşanmışlıkların ve anılarında yeniden hafızalarımızda canlanmasına vesile oldu. Eskiden köylerde yokluğun, yoksulluğun olduğu o dönemlerde, eşek üzerinde ya da at arabalı çerçicilere alış verişte para yerine yumurta verildiğini ve follukların da bankamatik olduğunu, folluktan alınan yumurtayla bu alışverişin sağlandığına esprisiyle değinerek, bölgenin en güçlü taş kırma eleme ve asfalt şantiyesi ile yine o bölgeden çıkan toprağında bu konuda en değerli maden olduğunu anlatıp, “Burası da Bolu Belediyesi’nin bankamatiği” diye belirtti ve ekledi.. “Bu altın değerinde bir madendir ve Bolu’nun bu bölgesi bu madenle doludur. Çimento fabrikasının hammaddesidir bu. Bu alanda çimento fabrikasının ocağıdır. Buradan aldığı malzemeyi çimento haline dönüştürür. Bolu’nun en büyük 5 tesisinden bir tanesidir. Ekonomik değer anlamında. Bu madenle kaplı alanın üzerindeki 10 cm. kalınlığındaki toprakta bile muazzam bir orman yetişmektedir. Böyle bir coğrafyada yaşadığımız için Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Bu ocaklar 40-50 yıl önce açılmış. Şimdi yeni bir ocak açılmaması gerekiyor. Burası Bolu Belediyesi’nin ocağıdır. Bolu Belediyesinin kırma eleme sistemidir. Ben belediye başkanı olduğumda burada değil, şehirdeydi burası. Şehre hammadde taşınırdı ve orada kırma yapılırdı.” diye belirterek devam etti.

“Yine bu bölgede aşağıda köy hizmetlerinin eski ocağı vardır ve burası doldurulmaktadır. Burası dolduktan sonra inşallah ziraat yapacağımız alana dönüşecek. Bu alanda çalışan ekskavatör de bize aittir. En güçlü ekskavatörlerdir ve malzemeyi dinamitle çıkartma olmadan kendi çıkararak alır. Bir kepçenin aldığı malzeme 5-6,5 ton arasındadır. Türkiye’de bizden daha ucuz malzeme üretebilecek bir tesis, özel sektörde de yoktur. Bu tamamen malzemenin karakteristiği ile ilgilidir. Bize Allah böyle bir bankamatik nasip etmiş ve biz bunu şuanda sadece Bolu’nun ihtiyacı için kullanmıyoruz. Biz bölgeye hizmet edip, para kazanmak içinde kullanıyoruz.” diye belirterek, en ağır yükün taşındığı bu yollarıda asfaltlattıklarını anlattı. Ufuklar arasındaki fark olduğunu, bazıları günü yaşarken, bazılarının da geleceği planladığını belirterek;  “Burada bütün mesele şehrinizi seviyorsanız, şehrinizin geleceğini düşünüyorsanız ve gelecek planlıyorsanız günü yaşayan insanlarla her zaman uyumlu olamayabilirsiniz. Hiç eğrilmeden işimize devam ettiğimizi de bilesiniz.” diyerek konuşmasına devam ederken, bölgenin en büyük ‘Bolu Belediyesi Asfalt Fabrikası ve Bolu Belediyesi Kırma Eleme Tesisi’ne’ ulaştık.

‘Kırma Eleme Tesisi’nde’ ikili bir sistemin çalıştığını anlatan Başkan Alaaddin Yılmaz; “Bir modern kırma sistemi, birde geleneksel kırma sistemi.” diye belirterek, burada malzemenin nasıl kırılarak kullanılacak ürün haline dönüştürüldüğünün de detaylı bilgilerini paylaştı. Tüm bu çalışmalarda milimetrik maliyet hesaplarını bile düşündüklerini belirttiği tesisin şuan 20 bin ton kapasiteli olduğu ve bunun inanılmaz bir kazanım olduğu bilgisini de aktardı. Asfalt fabrikasında malzeme kırılırken çıkarttığı sıcaklığı da yine aynı yerde kullandıklarını anlatarak; “Türkiye’de en ucuz asfaltı biz üretiriz. Otomatik kırma sistemi içindeki sıcaklığını bile içerisinde değerlendirirken, depomuzda fuel oil en ucuz olduğu dönemlerde alarak maliyetleri absorbe ederiz. Aynı zamanda burayı doğalgazla ısıttığımız için maliyeti de düşürürüz. Günde rahatlıkla 3 bin ton asfaltı üretip, serebilecek bir kapasiteye sahip Bolu Belediyesi. Türkiye’de Bolu büyüklüğündeki bir belediyede, böyle bir güce ulaşmak, hayal bile değildir. Bu Bolu’nun kazanımıdır. Bolu’nun karıdır. Bolu’nun geleceğidir.

Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz ile devam eden projelerin tanıtım gezisinde, Bolu’da ki beton santrallerinin tamamının malzemesi ile yeraltı su ve kanalizasyonlarla ilgili çalışmalarda kullanılan malzemenin Çaygökpınar köyü mevkinde bulunan, ‘Bolu Belediyesi Asfalt Fabrikası, Eleme Tesisi ve Kum Üretme Fabrikası’ndan’ sağlandığını öğrendik. Ayrıca belediye taş üretim ve yol yapım malzemelerinin de tamamı buradan sağlandığı bilgilerini de alarak tesisten ayrılıp,  diğer tesislere gitmek için yolumuza devam ettik.

Başkan Alaaddin Yılmaz, en sert malzeme olan Bazalt ocağını ne şekilde kurdurduğunu anlatırken; “Bizim yaptığımız kaldırım taşları 10 yıl sonra bozuluyor. Avrupa’da ki kaldırım taşları doğal mı, yapmamı ayırt edilmiyor. Yani 80 yıl dayanabilecek durumda. Şuan Bolu Belediyesi mevcut malzemesiyle, C 80 betonu üretmektedir. Şimdide bazalt ocağını aldırdık ve dünyanın en kaliteli taşını burada üretmeye çalışıyoruz. Hedefimiz bu.”diyerek, en kaliteli taşı, en uygun şartlarda satabileceklerini anlattı. Bolu Belediyesi olarak her yıl 50 km. civarında yol yapıldığını ve yol yapımında bütçeden hiç para harcamadan, tamamen kendi imkanlarıyla yaptıklarına değinen Başkan Alaaddin Yılmaz; “ Neredeydik ve noktalara geldik. Bunu Bolu’da yaşayan herkesin iyice algılaması lazım.” diye belirtirken, bunları ekip içerisindeki arkadaşlarıyla, çok yoğun bir tempoda çalışarak yaptıklarına da değindi.

Bolu Belediyesi tarafından ağaç dikimine devam ettiklerini, ayrıca Karadere suyunu getirecek olan 3674 metrelik ‘Karadere Tüneli’nde’ de 174 m. kaldığını anlattı. Bolu’da kaçak, kayıp su oranını da %18 indiğine değinen Başkan Alaaddin Yılmaz; “ Türkiye bizim geldiğimiz konumu hayal edebilecek durumda değildir. Şehrinizi böyle güçlü görün. Bu şehir, herhangi bir şehirle kıyaslanacak bir şehir değil. Ancak dünyanın gelişmiş illeriyle kıyaslayabilirsiniz.”dedi. Yolculuğumuz katı ve evsel atıkların bulunduğu alandaki tesislerin, olduğu tarafa doğru devam etti. ‘Bolu Belediyesi Beton Parke Taşı ve Büz Bordür Fabrikası’nın’ olduğu alanda üretilen büzler de kullanılan malzemenin, yine ‘Bolu Belediyesi Eleme Tesisi ve Kum Üretme Fabrikası’ndan’ geldiğini, burada da büz haline dönüştürüldüğünü anlattı.

“Çöplükler belediye başkanlarının hiç gitmediği yerlerdir. Ama bizimde haşır neşir olduğumuz yer çöplüktür.” Diyerek, bu alanda bulunan tesisler hakkında bilgiler paylaşan Başkan Alaaddin Yılmaz; “Bolu Belediyesi Katı Atık Deponi Gazından Enerji Üretim Tesisi’ ve yine burada bulunan şirketlerden biri olan, elektrik üreten tesistir. Türkiye’de ilk defa il bazında çöp gazından elektrik enerjisi üreten il Bolu’dur. Bu tesis Güney Kore ile beraber yapıldı. Bolu çöplüğünden, elektrik enerjisi üreten bir firmadır. Profesyonel ve uluslar arası bir firmadır. Bu alanda bulunan, Bolu Belediyesi Atlas Atık Yönetimi ‘Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’ de ayrı bir şirkettir. Farklı firmalar tarafından yönetilen şirketlerdir bunlar. Ayrıca burada ayrı bir şirket olan, ‘Bolçev Geri Dönüşüm Ambalaj Atığı Toplama Tesisi’ ise çöpten geri dönüşüm malzemesi ayrıştıran ayrı bir şirkettir. Çöpler evlerde ayrıştırıldıktan sonra en son ayrıştırmasını burada yapıyor ve buradan ekonomiye kazandırılacak şekilde geri dönüştürüyoruz.”diye anlatarak,  evlerde çöpleri ayrıştırmanın, ne kadar önem arz ettiğini vurguladı.

Türkiye’de ilk geri dönüşüm sistemini kuran ilin Bolu olduğuna değindi. Yine bu alanda bölge büyüklüğünde, ‘Zirai Toprak Üretim Tesisi’ kurulacağı bilgisini paylaşan Başkan Alaaddin Yılmaz; “ İnşallah onun çalışmaları da şuan devam ediyor. Buradaki bir diğer şirket ise ‘Kırma Eleme Sistemi.’ Buradan çıkan malzemenin yıkanarak, özel malzeme haline dönüştürülmesidir. Bu çöplük alanını kazıyoruz. Buradan çıkan malzemeyi yıkayarak, çok özel kaliteli malzeme üretiyoruz ve bunları yok satıyoruz.”diye belirtirken, bunları şap dökümlerinde kullanıldığını ve burada da günlük 400 ton civarında malzeme üretildiğini anlattı.

Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Ayrıca Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün burada olduğuna değinirken, Bölgenin Hayvan hastanesi ve etrafta şehir içinden sökülen ama ziyan edilmeyip, buraya dikilen ağaçlardan bahsetti. ‘Hayvan Hastanesi, Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’ ziyaretimizde, bizlere bilgi paylaşan kurum veterinerleri, bu tesiste bulunan ameliyathane, yoğun bakım, acil ünitesi, gebe hayvan bakım odası, laboratuar ve röntgen bölümleri ile burada kullanılan cihazlar hakkında da bilgiler verdiler. Hayvan hastanesi bölümünde yaralanıp tedaviye alınmış kedi köpek gibi evcil hayvanların dışında, kanadı kırılıp tedaviye alınan ve bu sene göç edemeyecek olan leylek, yine yaralanıp tedaviye alınan karga ve güvercin gibi evcil olmayan hayvanlarda, bakım bölümlerinde bulunuyordu. Ayrıca burada, faydalı böcek deneme çalışmaları laboratuarı olacağının da bilgisi paylaşıldı.

Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz; “Burada hayvanların eğlenebileceği parkları olacak ve bu parklarında planlaması yapıldı. Mama işletmesi kuruyoruz. Bu konudaki çalışmalarda son aşamaya geldi. İnşallah Bolu’da hem kedi, hem köpek maması üreteceğiz. Yani biz, sıradan bir belediyecilik yapmadığımızın bilinmesini istiyoruz.”diye belirtti. Yine burada bulunan Bolu Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü ile Su İşleri Müdürlüğü hakkında bilgi verirken “Bu bina depremden sonra sosyal güvenlik kurumunun binasıydı. Burada birkaç yıl hizmet verdi. Ardından yeni binası bitti, bu bina boşa çıktı. Bizde belediye başkanı olduk ama paramız yok, imkânımız yok demedik, bu binayı gelip, buraya kurduk. Hala bu bina, hizmet veriyor.”diye anlattı.

‘Beton Boru Parke ve Büz Bordür Fabrikası’nın’ olduğu yere geldik. Burada tesis ile büzlerin nasıl imal edildiği hakkında detaylı bilgileri paylaşan Başkan Alaaddin Yılmaz; “Bugün ürettiğimizi yarın kullanabiliriz. Bu da son teknolojidir. Şuan 120 cm. çapına kadar büz üretebilecek bir tesis bu. Böyle bir tesis şuan Bolu’nun öz malı, aynı zamanda da kendi malzememizle üretiyoruz. Çimentoyu da çimento fabrikasından bedava alıyoruz. Burada bizim beton santrallerimiz de var.”

“Bu binada öbür tarafta temizlik işlerinin kullandığı bir binaydı. Onu söktük buraya naklettik. Ama gördüğünüz sistem ise 2. kurduğumuz sistemdir. İlk kurduğumuz sistem kullanım miktarını aştığı için yenisini kurduk. Sistem olarak 2. fabrika ama bina olarak eski bina. Burada bulunan laboratuarımızla yaptığımız bütün taşları sürekli kontrol ederiz kalite bakımından. Kaliteye göre içine konulan malzeme miktarları da değişir ve en son, en kaliteli verimi üretecek şekilde malzeme analizleriyle sisteme talimat verilir. Sistem o talimat üzerine malzeme üretir. Buradaki işletmelerin beyni burası ve burası inşallah dünya çapında bize taş üretimi sağlayacak. Bu sadece Bolu için değil, bu Türkiye’nin geleceği için lazım. Burada üretim el değmeden yapılıyor ve tesis kendi kendine çalışıyor.”diye belirtti.

‘Beton Boru Parke ve Büz Bordür Fabrikası’nın’ çalışmalarını anlatmaya devam eden Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz; “Yollara döşediğimiz kaldırım taşlarının yapımını sağlayan iki fabrikamız var. Bunlardan bir tanesi 13 yıl önce kurduğumuz, şu anki ise 3 yıl önce kurduğumuz fabrika. 13 yıl önceki teknoloji ile 3 yıl önceki teknoloji arasındaki farkı fark etmişsinizdir. Burası full otomatik, robotların çalıştığı bir tesis. İnsan eli değmiyor. Günde 4500 metrekare üretim gerçekleşiyor. Aynı zamanda üretiliyor, üretildikten sonra otomatik makine fırına götürüyor. Fırında bir gecede rutubette sıcaklıkta kalıyor. Ertesi gün kullanmaya hazır hale getiriyor. Bu hat bir gün sonra kullanmaya hazır ve piyasaya verilecek hat. Öbür taraftaki hat ise üretimden çıkıp, fırınlanmaya giden hat. Bolu Belediyesi böyle bir konuma geldi. Türkiye’nin geldiği konumda, bu fabrikaların ikisi de Türk Malı’dır. İnşallah laboratuarla buraları birleştirdiğimiz zaman dünyanın en kaliteli taşını üretmeye talibiz. Şuan onun üzerinde çalışıyoruz. 15 yıl içerisinde geldiğimiz konumları gördüğümüzde şuan ki geldiğimiz konumu ben bile hayal edemezdim. Ekibimden Allah razı olsun. Müthiş bir özveriyle bu noktalara geldik. İşin asıl sahipleri Bolu Belediyesi çalışanlarıdır. Biz sadece başında öncülüğünü yapmışızdır. Genel sistemi gördüğümüzde de Bolu Belediyesinin gücü ile yarışabilecek herhangi bir belediye olmadığını hissetmişsinizdir. Bu Bolu’nun gururudur.”diye belirtti.

Çalışmaları görmek ve yerinde bilgileri almak üzere Köroğlu Parkı’na giderken, Başkan Alaaddin Yılmaz araçta bilgiler vermeye devam ederek, Bolu Belediyesi olarak ilk yaptırdıkları parkın ‘Atatürk Orman Parkı’ olduğunu belirti ve“Biz o zaman Bolu’nun göbeğinde bir park yapmak istedik. Zaten ağaçlandırılmış bir alan. Allah’a şükürler olsun ki o zamanki yöneticiler orayı ağaçlandırmışlar, ağaçlandırmasalarmış orası binalarla dolardı. O ağaçlandırma işini de Gürzap Bey yaptığından onun adını verdik. Çünkü Bolu Belediyesi açısından en önemli işi o yapmıştır. Sadece Gürzap Bey değil, kimler yaptıysa Allah onlardan razı olsun.” dedi. 100 dönüm bir yer olan bu parkın etrafında bulunan düzensizliklerle şehre görüntü kirlilik verdiğini, hatta bu alandan akşam saatlerinde bırakın bayanları, erkeklerin bile geçemediğini ve öyle bir yerin, şuan ne hale geldiğini anlattı.

Bolu halkının ve dışarıdan gelenlerinde yaşam bulduğu bir alan haline dönüşen Atatürk Orman Parkı’nın, sabah namazından itibaren, gece geç saatlere kadar halka hizmet veren bir yer haline dönüştüğünü de detaylarıyla anlattı. 10 dönümlük alanında buraya dâhil edilip, ‘Nazire’ olarak yapılan Atatürk Orman Parkı’nın köşesine de düğün salonu yapılması esnasındaki detayları paylaşıp; “O düğün salonunda tek düğün yapılması düşünülürken, işletmeci orayı üç salon haline dönüştürdü. Bunlar işte ufuktur.”diye belirtti ve devam etti. “İlk Park olarak şehrin ortasında Atatürk Orman Parkı’nı yapmıştık. Ardından Güneyde ‘Karaçayır Parkı’ yaptık. Şimdi Kuzeyde büyük bir parka gidiyoruz. Bu uluslararası bir park ve diğer parklarla kıyaslanmayacak bir park. Bu süre içinde her mahallede bir sürü parklar yaptık. Şuan Türkiye’de bizim park alanımıza ulaşabilen başka bir il yok. Fert başına 25 m² yeşil alana ulaştık.  Türkiye’de böyle bir yeşil alana ulaşan başka bir il yok. Dünya ile yarıştığımızı bilesiniz.”diye anlatırken ‘Köroğlu Parkı’ için bu tepeyi niye tercih ettikleri bilgilerini de paylaştı.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ile Bolu Belediyesi müdürleri ve ekiplerinin bizleri karşıladığı, Bolu’nun ve Türk Dünyasının en önemli parkı olan, 30 metrelik heykelle birlikte 70 metre yüksekliğe ulaşacak olan Köroğlu Parkı’na ulaştık. Köroğlu Parkı Seyir Terası’nda, muhteşem, kuşbakışı Bolu manzarası eşliğinde bilgiler paylaşan Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz; “Herkes buraya gelerek, Bolu’yu izleyebilecek. Atatürk Orman Parkı göbekte, Karaçayır Parkı güneyde, kuzeydeki en önemli park da bu olacak. Türk Dünyası ile kucaklaştığımız bir park. 8 tane resmi devlet, 8 tane de özerk cumhuriyet var. Bu devletlerin tamamının, burada kendi ifade edebilecekleri alan olacak. Türk Dünyası ile kucaklaşırken, atlı okçuluk, okçuluk, ata sporumuz güreş burada yapılacak. 24 saat çalışan bu parkta, yürüyüş yolları, koşu yolları, bisiklet yolları, ata binme alanlarının yanında aynı zamanda, Türk dünyasının müşterek hobileri ve spor dalları da burada yapılacak.”diye belirtip, bu parkı dizayn ederken 16 tane ülke ile birlikte hareket ettiklerini de anlattı.

Bunlar uluslararası olduğu için çok kolay olan şeyler olmadığını, büyükelçilerle, kültür bakanlarıyla, kültür bakanlarının üzerindeki başbakan yardımcılarıyla görüşüldüğünü de belirterek; “Çünkü burada hangi ülkeye, neresinin taksim edileceği bile problem olabilir. Tabi heykeltıraşımız daha çok tarihi büyükleri koymuştu. Görüşerek onu kültürel büyükler haline getirdik. Türkiye’yi Yunus Emre temsil edecek. Tabi Azerbaycan’ı kimin temsil edeceğini Azerbaycan’ın bildirmesi lazım, yani 16 ülke kendilerini temsil edecekleri kültürel büyükleri, bildirmesi lazım. Onların buraya nakledilmesi lazım.”diyerek bu çalışmadaki meşakkati anlattı.

Tepelik alanın seçilmesi ve bu tepelik alanı belediyenin böyle bir park alanı haline dönüştürmesi için uzunca bir süreç geçirdiklerini, adım adım artık sonuca doğru yaklaşıldığını, bu park bittiği zamanda, Ankara’dan İstanbul’a geçen herkesin bu park ile heykeli görebileceklerini anlattı. “Bu heykelde, şuan yükseklik ve ebat olarak, kendi standartları içinde, dünyada belli bir sıralamada olduğunu da bilesiniz.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Alaaddin Yılmaz; “Kazakistanlı bir heykeltıraş kazandı ve yapıyor. Altta ki kaide kısmı Kazakistan’dan geldi. Bazı rölyefler geldi. Şuan heykelin gelmesini bekliyoruz. Heykel tabi 35 ton civarında bir ağırlıkta. İnşallah bunların hepsini Bolu görebilecek. Buradan Türk dünyasına ses vereceğiz. Bu sosyal, kültürel, aynı zamanda siyasi bir park haline dönüşecek. Ondan sonrada inşallah Nevruz’a başlayacağız. Türk dünyasında Nevruz Tepesi’de sadece Bolu’da var. Köroğlu deyince ‘Benden selam olsun Bolu Beyi’ne’ diyerek Bolu’yu nasıl simgeleştirmek için Köroğlu’muz çıktıysa, inşallah Nevruz’u da Türk dünyasıyla beraber kucaklayacak, yeni Bolu’nun ‘Marka Şehir’ olması açısından bunları kullanacağımızı bilmenizi istiyoruz.”diye belirterek burada olacak bölümlerle ilgili bilgiler paylaştı.

17 m. yükseklikteki ‘Kafeterya Terası’ ortada, 36,5 m. yükseklikte ‘Seyir Terası’ üst katta ve 13 m. yükseklikte lokanta ile kafeteryanın alt katta olacağı, giriş katında ise sergi salonu ve Köroğlu tanıtım alanı, kafeterya, lokanta, sunu odası, bilgilendirme alanı olacağı bilgisini paylaştı. Bu arada Kazakistan’dan yeni gelmiş olan, toplamı 32 m² olup, 16 m² sağ tarafta, 16 m² de sol tarafta olacak şekilde binanın giriş kapısına yerleştirilecek rölyefleri gördük. Bu tepede aynı zamanda nirengi noktasının bulunduğunu belirten Başkan Alaaddin Yılmaz bu konuyla ilgilide bilgiler paylaştıktan sonra Uluslararası Köroğlu Parkı giriş katında basın mensuplarıyla birlikte akşam yemeği yenildi.

Bolu’yu dünyanın ‘Marka Şehri’ olması durumuna getirmek için çalışan Başta Bolu Belediye Başkanımız sayın Alaaddin Yılmaz’a, başkan yardımcılarımıza, müdürlerimize ve tüm ekibine, emeği geçenlere bizde Bolulular olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Fatma Marmara (köşe yazısı)

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar