Ara

BOFSAD Yeni Binasında, Bursa Sunumu Eşliğinde Açılış Yaptı

Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği 2016-2017 sezonu ile yeni taşındığı binanın açılışını 20. Ekim 2016 Perşembe akşamı saat 19.00 da Bursa Gezisi sunumu yoğun bir katılım ile yaptı.

bofsad-acilis-2

Haber: Fatma Marmara

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın katıldığı açılışta, sunum öncesi konuşma yapan Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Hamza Canbaş: “Bu bizim 3. yerimiz. İlk yerimizde belediyemizin faaliyeti noktasında öğretmenler lokaline verilmesi olayından sonra biz oradan çıktık, özel idarede bir yer kiralamıştık. Orası bize dar geldi. Buranın yarısı kadar bir yerdeydik ve çalışmalarımızı rahat yürütemedik. Hem mutlu değildik hem de faaliyetlerimizi sürdürebilecek kadar yeterli bir alanımız olmadığı gibi bu durum heyecanımızı da yok ediyordu.”diyerek sözlerine başladı.

Canbaş ”120 üzerinde üyesi bulunan Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği, bugüne kadar yaklaşık 300’e yakın kişiye de kendi bünyesinde hocasıyla birlikte yetiştirerek fotoğraf eğitimi vermiştir. BOFSAD’ın Bolu’yu tanıtımına büyük katkısı var. 2010 yılından beri paylaştığımız Bolu fotoğraflarıyla Bolu’nun tanınırlığını, özellikle Yedigöller’in tanınırlığını, Milli Parkların verilerine göre %6-%7 oranında artırdığımız açıklandı ki bu Milli Parkların bugüne kadar en hızlı tanınırlık oranının olduğu söylendi Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından. Biz bunu oluşturduğumuz sosyal medya ağı ile 1 saat-2 saat gibi bir sürede, 10 bin kişiye ulaştırabiliyoruz. Bugün bir yerel gazeteden daha fazla etkiliyiz. Fotoğrafın gücü her zaman yazının gücünden daha fazla oluyor.”

UNESCO TARAFINDAN YENİÇAĞA GÖLÜ KORUMA ALTINA ALINDI

Canbaş “Tanınırlık noktasında 2014 yılında ‘Tabiatın Kalbi Bolu Fotoğraf Yarışması’ yaparak 800 kişinin Bolu’ya gelmesini sağladık. Bolu fotoğraflarıyla göllerinden, ilçelerine kadar tanıtım yaptık.4000 fotoğrafla katılım oldu. Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği olarak, Bolu’nun bütün ilçelerini, göllerini yaklaşık 800 kişiye gezdirip gösterende bizdik.  2015 Yılının şubat ayında Yeniçağa’da yaptığımız RAMSAR (Sulak Alanların Korunması) projesinde, 45 bin fotoğraf arasında gönderdiğimiz fotoğraflarla ilk sekize girerek, UNESCO tarafından Yeniçağa Gölü koruma altına alındı. Bu da Bolu Fotoğraf Sanatı Derneğinin üyelerinin çektiği fotoğraflarla oldu. Seben Göleti sonrası değişen flora ve faunanın tanınmasında, yeni bitkiler ile canlıların ortaya çıkması tespitinde de Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği yarışma düzenledi. Burada da hem Düzce’den hem de Bolu’dan katılımcılar sağladık. Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği olarak Bursa, Kapadokya, Mardin, Sinop, Safranbolu gezileri yaptık. Biz yavaş yavaş Türkiye’yi fotoğraflamaya çalışıyoruz. Ama tabi en çok da Bolu’dan fotoğraf çekiyoruz.”

BU SAYI 3000-4000 LERE ÇIKABİLİR

Canbaş: “Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği olarak Bolu’ya yılda en az 200-300 fotoğrafçının gelmesini sağlayabiliyoruz. Ama bunu bir yarışma formatı içinde yaparsak bu sayı 3000-4000 kişilere çıkabilir. Bunun için çaba harcıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz ama bir noktaya kadar. Onun ötesinde bir idari güç gerekiyor ve destek istiyoruz. Bütün bu yapılan faaliyetlerin arkasında tabii ki bir ekip var. Bu ekip işiyle hep beraber yürüttüğümüz bir çalışma. Muhtemelen bundan sonra da daha güzellerini daha iyilerini yapacağız hep beraber. Amaç hakikaten Bolu’nun tanıtımına katkı sağlamak ve bunu yaparken de daha iyi fotoğraflar çekebilmek, daha iyi sanat adına bir şeyler ortaya koyabilmek. Birlik beraberliği ve arkadaşlığı saylayabilmektir. Tüm bunları Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği’nin katkıları olarak görebiliriz. 15 Kasımda fotoğraf eğitim kursları başlayacak ve şuanda da kayıtlar devam ediyor ama kontenjanımız azaldı. 06 Kasımda geleneksel Yedigöller gezimiz yapılacak. Önümüzde ki 2017 yılında da Safranbolu ve Kastamonu gezisi yapacağız ama uzun vadede ki gezi düşüncemiz ise Urfa olacak. Bunun içinde çalışmalarımıza başladık şimdiden. Yine bir 25 kişilik grup oluşturduğumuz zaman Urfa’ya gideceğiz.” diyerek konuşmasına son verdi.

D-100’E BAĞLANACAK 140 DÖNÜMLÜK ALAN, TRAFİĞE KAPALI OLACAK

Sunum sonrası konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz: “Birkaç kişiyle başlayan bir çalışmanın bu aşamaya gelmiş olması dolayısıyla önce başlatanlardan Allah razı olsun. Tabi önümüzdeki süreç dahilinde bu tür yapıların bir yerde toplanmasını sağlayacağız. Adliye binası oradan taşınacak ve orayı biz alırsak, yan taraftaki yer kültür alanı haline dönüşecek. Defterdarlığı da götürebilirsek o binayı da alacağız ve burayı tamamen sanatçılara, resim olur, fotoğraf olur, tamamen sanatla uğraşanlara tahsis etmeyi düşünüyoruz. Allah nasip ederse bu bölgede farklı bir konuma gelecek. Araçlar falan meydanda olmayacak. Aslında orası askeriyenin olduğu yer, valilik dahil, Kızılay Hamamının olduğu yer, kadın doğum, meteoroloji, orman ve yolları da içine aldığımız zaman tamamen trafiksiz yürüme yolu olarak D100’e bağlanacak. Burada takriben 140 dönümlük bir alandan bahsediyoruz. Bolu gibi bir şehirde bu önemli bir merkez haline dönüşecek ve D100’de trafik hiç olmayacak. Bunlarla da bütünleştiğinde şehrimiz çok farklı konuma doğru gidecek.  İşte o zaman burası tamamen kültür merkezi olacak. Kültürel çalışmaların yapılacağı bir alan haline dönüşecek ve herkes kendini orada bulabilecek.”

BOLU DÜNYA KENTİ OLACAKTIR

Yılmaz: “Bolu bize göre belki dünyanın en güzel kenti, toprak ve coğrafya olarak da biz onu şehriyle daha ileriye doğru götürmeye çalışıyoruz.  Baya da mesafe aldığımızı söyleyebilirim. Eğer tanıtımı da doğru yapabilirsek Allah nasip ederse Bolu Dünya kenti olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü özel bir coğrafya da yaşıyoruz. Bu özel bir coğrafya, Türkiye’de yaşanan bütün kentler arasında ilk on arasında ve üçlerdeyiz neredeyse. İnşallah dünyada yaşanabilir kentler arasına gireceğiz. Bolu’nun tanıtımı ile ilgili bir broşürümüz yok. Belediye hazırlamış yeterli değil, valilik hazırlamış yeterli değil, ticaret odası hazırlamış yeterli değil. Şuan Dört Mevsim Bolu diye bir çalışmayı yeniden başlattık. Bugüne kadar yıllarca insanlar uğraştılar ama Bolu’yu tanıtacak fotoğraf albümüz de yok, Bolu’yu tanıtacak bir slaytımız da yok. Bu işi bilen ve biz en iyi şekilde yapacağız diyen adamlar varsa biz her zaman onlarla beraberiz. Bazı projelere tek başına karar vermek zorunda kalmamamız iyi olacak. Biz istiyoruz ki bunlar tartışılsın, olgunlaşsın, herkesin kabul ettiği bir noktaya gelsin. Böyle projeler oluyor mu? Yavaş yavaş oluşuyor.” diye belirtti.

bofsad-acilis-3 bofsad-acilis-4bofsad-acilis-1

Share this:

İlginizi Çekebilir

One Reply to “BOFSAD Yeni Binasında, Bursa Sunumu Eşliğinde Açılış Yaptı”

  1. […] BOFSAD Yeni Binasında, Bursa Sunumu Eşliğinde Açılış Yaptı […]

Yorumlar