Ara

BİZİ HASTA EDEN SOĞUK HAVALAR MI?

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı İzzet Baysal Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Hatice GÜZELKÜÇÜK AKAY sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle artan üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat çekti. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının nasıl bulaştığı, tedavi ve koruma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgilere yer verdi. 
Opr. Dr. Hatice GÜZELKÜÇÜK AKAY; “Soğuk algınlığı olarak da bilinen üst solunum yolu enfeksiyonları, havaların soğumasıyla etkisini arttırdı. Fakat bizi hasta eden soğuk havalar mı?
Sonbahar ve kış aylarının gelip havaların soğuması kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirmemize neden olmaktadır. İç ortamlarda insanların birbirine yakın teması, ortamın ısıtılması sebebiyle düşen nem seviyeleri, daha sık ve kolay hastalanmaktayız. Aynı zamanda çocukların okul dönemi olması virüs ile karşılaşma riskini arttırmaktadır.
Nasıl bulaşır? 
Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerle aynı ortamda bulunulması ve hasta kişilerin hapşırması, öksürmesi ile virüs yayılabilir. Ayrıca ortak eşyaların kullanılmasında da temas yoluyla bulaşma özelliği vardır.
Tedavi ve korunma yöntemleri nelerdir?
Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilaç tedavisi yoktur. Semptomlara göre destekleyici tedavi uygulanır. Sıvı alımının arttırılması, havasız ortamlardan uzaklaşma, istirahat, sağlıklı ve dengeli beslenme, ellerin sık sık yıkanması ve hasta kişilerin hapşırıp öksürürken ağız ve burunlarını kapatması önerilmektedir.
Doktor kontrolünde ağrı kesici, ateş düşürücü kullanılabilir. 
Antibiyotik virüs tedavisinde kullanılmaz!!! Viral enfeksiyonlarda gereksiz antibiyotik kullanılması bakterilerin direncini arttırır ve antibiyotiğe ihtiyacımız olduğunda işe yaramazlar. Uygun tedavi edilmezse kulak yolu enfeksiyonları sinüs enfeksiyonları ve zattürre gelişebilir.
Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar