Ara

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDE TÜRKİYE TANITILDI.

New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Konferans salonunda gerçekleştirilen 1. Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü nedeniyle düzenlenen konferansta; Türkiye tanıtımı yapıldı.


Her yıl 21 Mayıs’ta `Diyalog ve Kalkınma İçin Kültürel Çeşitlilik Günü` (World Day For Cultural Diversity For Dialogue and Development) olarak kutlanan etkinlik kapsamında bu yıl ilk defa Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü` adi altında Amerika’nın New York şehrinde bulunan Birleşmiş Milletler binasında bir konferans düzenlendi.


3 ana bolümden oluşan konferansta; `Kültürel Çeşitlilikte Barış`, `Bilim ve Sanat`,  ayrıca `Kültürel Çeşitliliğin Turizme Olan Katkısı` ele alındı.

WOT Management organizasyonuyla gerçekleştirilen 1. Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü; Birleşmiş Milletlere bağlı `Bir El Ver Vakfı, Uluslararası Psikoloji Derneği ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla BM konferans salonunda yapıldı.

Ülkemizi temsilen konferansa katılan başarılı Türk iş kadını ve AK Parti USA Kadın Kolları Başkanı Mine Anlar, Türkiye tanıtımıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi..
Anlar,  önemli bir turizm ülkesi olan Türkiye’nin Birleşmiş Milletler ’de tanıtımının yapılmasının çok önemli olduğunu söyledi.
Sunum sonunda Kültür ve turizm Bakanlığının hazırlatmış olduğu Türkiye tanıtım videosu Birleşmiş Milletler salonunda davetlilere gösterildi ve büyük ilgi gördü..

Tanıtım çerçevesinde Türk Türk Hava Yolları Amerika Genel Müdürü Cenk Ocal  ise konferans sonunda Kültürler arası çeşitlilik konusunda katılımcılara bilgi verdi..

Konferans’a BM’in önemli temsilciliklerinden UNESCO, DESA(Ekonomik ve Sosyal isler Başkanlığı),  UN WTO (Dünya Turizm Örgütü) ve turizm sektörü ‘nün yani sıra kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunan kurumlar katıldı.

Konferans`ta; Jamaika Büyükelçisi Courtenay Rattray, Etiyopya Büyükelçisi Tekeda Alemu, Pakistan Büyükelçisi Maleeha Lohdi, Surinam Büyükelçisi Henry L. MacDonald, BM Toplumlar Birliği Başkan Danışmanı Dr. Hanifa D.Mezoui, Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Chris Rainer ve Perulu sanatçı Grimanesa Amores yer alırken Kral Faysal’ın Torunu Prenses Dr. Nisreen El Hashemite de yaptığı sunumla büyük bir beğeni topladı.
Türkiye’yi çok sevdiğini belirten Prenses Hashemite, konferansta Türkiye bölümü sırasında görüşlerini dile getirdi..

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar