Ara

Bir dönümlük hobi bahçesine 42 çeşit ürün sığdırdı

Baba ocağı Kayapınar köyünde, yarı bodur 75 meyve ağacının yer aldığı alanda “telli terbiye” sistemini uygulayan Sezen’in hobi bahçesi, görenleri şaşırtıyor.

Bahçenin sahibi Sezen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 ay önce bir banka şubesinden emekli olduğunu hatırlatarak, sebze ve meyve yetiştiriciliğine hobi olarak başladığını ancak son derece küçük ölçekli bahçesinde çok çeşitli meyve ve sebzeler ürettiğini belirtti.

Her mevsime uygun meyve ağaçlarının yer aldığı bahçesinde, sebzenin dışında tavuk yetiştiriciliği de yaptığını aktaran Sezen, boş zamanlarının büyük bir bölümünü bahçesinde eş ve dostlarıyla geçirdiğini anlattı.

Sezen, yıllarca memurluk yaptıktan sonra emekliye ayrılıp, köyüne döndüğünü belirterek, “Kendime ait 1 dönümlük bahçeme sabah erken saatlerde gelerek meyve ve sebzelerin bakımını yapıyorum. Bir dönüm alana 75 meyve ağacını ‘telli terbiye’ sistemiyle sığdırdım. Bunun özelliği de meyve ağaçlarının dallarının kırılmıyor olmasıdır. Yarı bodur ağaçların dalları, deveci armudu gibi ağır olan meyveleri taşımıyor. Bu sistem sayesinde hem ağacın dalları kırılmıyor hem de daha çok verim alınıyor.” diye konuştu.

 

 

aa

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar