Ara

Bestelerini Bolulu Sanatçıların Yorumundan Dinlediler

 

Ünlü bestekârlar, konuk olarak geldikleri Bolu’da, bestelerini Bolulu sanatçıların yorumundan dinlediler.

Haber: Fatma Marmara

“İzzet Baysal Şükran Günleri” kapsamında, Şef Rıfat Günen’in yönettiği, Atilla Yılmaz’ın sunumunu yaptığı, Bolu Belediyesi Başkanlığı Türk Musikisi Topluluğunun Mahur Faslı, “Fasl-ı Bahar Konseri” Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konser Salonunda 11 Mayıs 2018 Cuma akşamı saat: 20.00’de icra edildi.

Konsere Bolu Valisi Aydın Baruş ve Eşi Sayın Nagihan Baruş,  İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve Eşi Sayın Solmaz Baysal, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Namdar ve Eşi, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ve eşi, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert,  Bolu İzzet Baysal Halk Eğt. Mer. ve Akşam San. Ok. Müdürü Kenan Öztürk, Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi Müdürü Tahsin Arslan, Konuk Bestekarlar Turhan Taşan, Özdemir Hafızoğlu, Gufran Taş, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, daire amirleri,  sanatçılar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Bir çoğu ödül almış 27 eserin seslendirildiği ve ünlü bestekârların konuk olarak geldikleri, yine konuk Solist İlhan Yavuz’un da bir ödüllü şarkıyı seslendirdiği “Fasl-ı Bahar Konseri’nde”, bestekârlar, bestelerini Bolulu sanatçıların yorumundan dinlediler.

100 kadar saz ve sözlü müzik bestesi, ödülleri, makale, deneme ve eleştiri yazıları bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Öğretim görevlisi Özdemir Hafızoğlu. 40 bestesi, başka besteciler tarafından bestelenmiş 7 şiiri, 85 bestesi ile 5 şarkısı TRT repertuarında ve ayrıca çok sayıda ödülleri olan, ilk bestesini 18 yaşında yapan, Besteci, Yazar Ahmet Turhan Taşan.   Güftekar-Bestekâr, Şair, Kadıköy Bestenigâr Koro Şefi Güfran Taş besteledikleri eserleri okuyan sanatçıları, icra ettikleri eser sonrası tek tek tebrik ettiler. Konuk bestekârlar ile Bolu Belediyesi Başkanlığı Türk Musikisi Topluluğu ve Şef Rıfat Günen’e protokol üyeleri tarafından çiçek ve hediyeler takdim edildi.

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal çiçek takdimi esnasında yaptığı konuşmasında; “Bolu Belediyemiz bizi bir “11 Mayıs Şükran Günleri’nde” daha İzzet Babaya yakışır bir musiki ziyafeti verdiler. Bilhassa bu gece için davet edilen bestekârlarımızı tanımaktan çok mutlu oldum. Sağ olsunlar, var olsunlar.  Konserimizi de çok büyük zevkle dinledim. Onlara da sayın şefleri ile beraber heyetinize sonsuz teşekkür ediyorum. Amcam adına onlara sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”diye ifade ettiler.

Bestekâr, Yazar Öğr. Gör. Özdemir Hafızoğlu; “Bolu’ya gelmek çok güzel. Tabi her geldiğimizde çok güzel şeyler görüyoruz. Türk Musikisi çok güzel duyguların dışarıya vurumudur. Biz eserleri yaparken sevgili arkadaşlarımızla, öyle güzel dışarıya vuruyorlar ki gözlerinden öpüyorum arkadaşlar ve hepiniz çok özelsiniz. Çok teşekkür ederim. Sunucu arkadaşımız konuşmasına başlarken ‘Musikinin olmadığı yerde toplum çürür.’dedi. Bir toplumu bozmak istiyorsanız, önce müziğinden başlamalısınız. Bir toplumu yok etmek istiyorsanız, önce müziğini yok ediniz. Gerisi gelir. Gerisi çok kolaydır. Ama görüyorum ki her gittiğim yerde gizli çok özel kahramanlar var. Bunlar var olduğu sürece bu musikiyi kimse çürütemeyecek, Allah’ın izniyle. Ezelden ebediyete derler ya işte o ana kadar yaşayacaktır Türk Musikisi. Türk müziği güzeldir, sizler güzelsiniz. Dinleyenler güzel, yapanlar güzel. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”diye ifade ettiler.

Besteci, Söz yazarı Ahmet Turhan Taşan; “Bolu’da bu anlamda ilk defa bulunuyorum. Yurdun birçok yerinde 100’den fazla şarkılarımdan oluşan konserler yapıldı ama Bolu’da bir ilk. Üstelik Rıfat Günen kardeşimle bu akşam ilk defa burada tanışıyoruz. Dolayısıyla ben huzurunuzda Bolu Belediyesi TSM Topluluğuna, çok değerli elemanlarına, değerli saz arkadaşlarıma sevgili Rıfat Günen şahsında sevgilerimi ve teşekkürlerimi huzurda tekrarlamak istiyorum. Yaşarken hatırlanmak kadar güzel bir duygu yok. Bunun mutluluğu ve bu şeref bana ait. Saygılarımla hepinizi selamlıyorum. Teşekkürlerimi sunuyorum. Şarkılarımı yorumlayan siz değerli arkadaşlarıma da yeniden teşekkürlerimi sunuyorum.”diye ifade ettiler.

Güftekar-Bestekâr Güfran Taş; “ Sayın Şefimiz Rıfat Günen’i bende yeni tanıyorum. Çok mutlu oldum. Beni çok mesut ettiniz. Çok güzel bir konserdi, harikaydı. Bolu Belediyesi’ne de ayrıca çok teşekkür ediyorum, böyle güzel bir etkinliği oluşturduğunuz için.”diye ifade ettiler.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar