Ara

Beşiktaş’ta “dünyaya örnek olacak engelsiz park” projesi

Beşiktaş Belediyesi engelli ve engelsiz çocukların birlikte aynı oyun gruplarını kullanabilecekleri park yapacak
– Söz konusu parkın diğer ülkelerde de pilot proje olarak kullanılması amacıyla BM’ye akredite sivil toplum örgütü WCPUN ile Beşiktaş Belediyesi arasında protokol imzalandı
NEW YORK (AA) – Beşiktaş Belediyesi ile BM’ye akredite sivil toplum örgütü “World Council of the Peoples for the United Nations” (WCPUN) arasında, Beşiktaş ilçe sınırları içerisine yapılacak engelli ve engelsiz çocukların birlikte eğlenebileceği “Evrensel Park”ın pilot proje olarak tanıtılması amacıyla protokol imzalandı.

New York’ta düzenlenen imza törenine Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, WCPUN Başkanı Sherrill Kazan ve Beşiktaş Belediyesi yetkilileri katıldı.

Hazinedar, törende yaptığı konuşmada, parkın engelli ve yaşlıların tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak şekillendirildiğini ve 2017’de tamamlanmasının planlandığını söyledi.

WCPUN derneğinin ise bu park projesinin engelliler için yeterli imkan sunulmayan ülkelere tanıtımını yapacağını kaydeden Hazinedar, projenin uluslararası dergi ve yayınlarda örnek olarak yer alacağını ifade etti.

Konuşmanın ardından Hazinedar ve WCPUN Başkanı Sherrill Kazan protokolü imzaladı.

Projenin danışmanı Şeniz Öztürk, yaptığı açıklamada, Evrensel Park’ta tüm engelli ve engelsiz çocukların birlikte aynı oyun gruplarını kullanabileceklerini belirterek, “Bu parkta temel amacımız, çok küçük yaşlardan itibaren farklılıkların ve engellerin başkalaştırmasını önlemek, engellerin ve farklılıkların hayatımızın renkleri olduğunu çocuklarımıza öğreterek ileride daha hoşgörülü, renkli ve duyarlılığı gelişmiş bir toplum oluşturabilmelerini sağlamaktır.” ifadesini kullandı.

 

 

AA

 

 

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar