Ara

Başkanı Tanju Özcan, Çöp Konusuyla İlgili Açıklama yaptı

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, atık bertaraf tesisi kurulması konusu ile ilgili yaptığı açıklamada “Tesis Bolu’nun menfaatine olacak.”diye belirtti.

Bolu Belediye Meclisi Kasım ayı birinci birleşiminde ilimize kurulması gündeme gelen atık bertaraf tesisi ile uyarılarda bulunan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Semih Dimicioğlu’nun açıklamaları sonrası Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da konuya açıklık getirdi.

“Güvenli Bir Tesis Kurulacak.”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Tesis Bolu’nun menfaatine olacak. Bu konu gündeme yeni gelmiş bir şey değil. Tehlikeli atıklar da bu şekilde bertaraf olacaktır. Güvenli bir tesis kurulacak. Derli toplu bir tesis olacak Güvenli bir tesis kurulması hepimizin menfaatine olacaktır. Bu tesis büyük bir katkı sağlayacak. Taşkesti, Gerede, Mengen, Yeniçağa Belediyeleri kurala uymadan, mahkeme kararına aykırı olarak çöp atıyorlar. Mahkemeler bu belediyelere ceza kesme hazırlığındalar. Diğer belediyeler mahkeme kararına aykırı bir şekilde çöp döküyorken Bolu Belediyesi doğru bir şekilde yapıyor. Çöp atma siyasi üstü bir mesele. Gelinen noktada bir çözüm bulunamadı. Konu siyasi bir mesele haline geldi” ifadelerini kullandı.

“Yer Altı Sularımız Hızlı Bir Şekilde Kirleniyor”

İlçe belediyelerinin yanlış depolama işlemi yüzünden yer altı sularının hızlı bir şekilde kirlendiğini de ifade eden Başkan Özcan, “Çevre Bakanlığı demiş ki katı atığı bertaraf edeceksin. Buna uyan hiçbir belediye yok. Bolu Belediyesi hariç. Bolu Belediyesi’nin çöp depolayacağı alan sorunu da yok. Şimdi yeni rot alanımızı yaptık. Şu anda çöple ilgili ister düzenli depolama, ister farklı bir alandan bakın, şu anda çöple ilgili sorunu olmayan tek belediye Bolu Belediyesi. 4 tane belediyemiz mahkeme kararına aykırı olarak çöp döküyorlar, diğerleri de vahşi depolama yapıyorlar. Bakanlığın açıkça yasakladığı şekilde. Bununla ilgili Çevre Bakanlığı ceza kesme hazırlığında bütün ilçelere. Az önce Semih Beyin söylediği konu ile ilgili olarak ceza kesilecek. Yer altı sularımız hızlı bir şekilde kirleniyor” diye konuştu.

“Metan Gazını ya Havaya Salmanız Gerek ya da Enerji Çevirmeniz Lazım.”

Başkan Tanju Özcan, “Müstakimler’deki alana geçmemizin nedeni de şu, rot alanlarına 3 kat mebla seriliyor. Sızıntı suyu havuzları oluşturuluyor. Yer altına bir damla gitmesin diye yapılıyor. Metan gazını ya havaya salmanız gerek ya da enerji çevirmeniz lazım. Biz ilçelerimizin sorununu çözmek için hareket edelim dedik. Yeterli çöp garantisi verilemiyor firmalara, hiçbir firmada girmiyor. Bunun üzerine de Düzce Belediyesi dedi ki, bizim de mahkeme ile ilgili sıkıntımız var. Biz de çöpü aynı şekilde depoluyoruz, ÇED’ini alabildiğimiz bir depolama alanı da yok. Sizin de böyle bir sorununuz var. Eğer bizim çöplerimizi kabul ederseniz yeterli çöpünüz olur. Ben de bunu belediye başkanı ile istişare ettim. Gerede Belediye Başkanı da arkamda durdu. Düzce Belediye Başkanına dedim ki bu çöp geldi ve çöpten elde edilen gelir de var. Gelirden bir kuruş pay vermeyiz, artı nakliyede size ait. Gelir de Bolu ve ilçelerine kalır. Eğer bu şekilde kabul ediyorsanız BEKAB’a getireceğiz dedim. BEKAB’a da bu şekilde getirdik ancak konu siyasi malzeme haline getirildi. Üzülerek söylüyorum. Benden 5 sene önce ÇED’i alınmış yerle ile alakalı konuyu bile bilmeyen Müstakimler köyü muhtarına biri açıklama yaptırıyor. Sanki alanı ben bulmuşum, ben belirlemişim. Düzce’nin çöpünü buraya getiriyormuşum. Çöp konusu siyaset üstü bir mesele. Doğrusunu bilmenizi istiyorum” dedi.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar