Ara

Başkan Yılmaz’a Köyünde Sürpriz Yapıldı.

 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, iki bayramı birlikte kutlamak için gittiği köyünde sürprizle karşılaştı.

Haber: Fatma Marmara

Doğup büyüdüğü, baba ocağı Seben İlçesi Değirmenkaya Köyü’nde “Hacet Bayramına” katılan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, annesinin, büyüklerinin ve köylülerinin Ramazan Bayramlarını da kutlayarak, onlarla bol bol sohbet etti. Ardından yine aynı köyde doğup büyüyen Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert tarafından “Babalar Günü” pastasıyla sürpriz yapıldı.

Hacet Bayramına, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Eşi Güler Yılmaz,  Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Bolu’dan, Seben’den gelenler ile Değirmenkaya Köylülerinin yanı sıra, Bolu’da okuyan, dünyanın farklı ülkelerinden gelen yabancı öğrenciler katıldı.

Bolu’ya olan sevgilerini dile getiren yabancı uyruklu öğrenciler, bu ve benzeri etkinlikler sayesinde, Bolu’nun kültürlerini yakından izleme şansına sahip olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirttiler.

“Benim Nüfusum Hala Bu Köydedir.”

Nüfusunun hala bu köye kayıtlı olduğunu belirten Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “ İnsanın kendi köyünde bayram kutlaması, akrabalarını, dostlarını, arkadaşlarını bir arada görmesi ayrı bir mutluluk. Ağabeyimin, başkalarının nüfusu Bolu’ya alındı ama benim nüfusum hala bu köydedir. Annem bu yaşında geldi ve en azından kendinden sonra gelecek nesille bir daha görüşmüş oldu. Çok mutlu oldu. Ben birçok eski arkadaşımızı gördüm. Onlar bizi gördüler.” Diye belirterek sözlerine devam etti.

“Burada Yetişen İnsanlar Hayata Tutunmak Zorunda.”

Başkan Yılmaz; “ Biz bu toprakların ürünüyüz. Burası olmasaydı biz olmazdık. Belki bölgenin en garip yerlerinden bir tanesi ama işte burada yetişen insanlar hayata tutunmak zorunda. Tutunmak içinde bütün gücünü kullanmak zorunda. Zor şartlarda yetişen insanların hayata tutunup başarılı olabilmesi için eğer bir örnek aranması gerekiyorsa, belki bunların içindeki örneklerden bir tanesi benim diye düşünüyorum. Çünkü hemen alt tarafımız okul. Ama bizden sonra yapıldı. Bizim zamanımızda okul yoktu. Biz köyün camisinde 3 yıl okuma yazma öğrendik. Hatta ağabeylerim gitti beni zorla aldılar, benim yaşım tutmadığı için beni almamışlardı. 3. Sınıftan sonra buradan 13 km. uzakta olan Seben’e yürüyerek gidip gelerek 4. ve 5. sınıfı bitirdik. Bunlar kolay şeyler değil. O zamanki şartlar böyleydi. Sonra bir vesile ile Bolu oldu. Bolu’da kalışımızda çok özeldir. Birisi bizi aldı götürdü ve ben iş kuracağım, yanımda bakacağım deyip bıraktı gitti. Allah rahmet eylesin olmasaydı ben Bolu’da da okuyamazdım. Ortaokulda da okuyamazdım. Hep birileri yardımcı oldular. Hasan dayımız, Emine teyzemiz vardı. Onların çocuğu olmamıştı. Onlar biz buna bakarız dediler. O vesile ile biz liseyi ve öğretmen okulunu bitirdik. Orada da bir öğretmenimiz bizi alıp ta üniversiteye gitmeye ikna etti. Üniversiteye götürüp de orada mezun olmamızı sağladı.”

“Artık Geriye Dönüşler Başlar Diye Düşünüyoruz.”

“Şimdi tabi bu köyde artık yaşlılar kaldı. Gençler hep Bolu’da.” diye belirterek sözlerine devam eden Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Eğer Seben, Bolu yolunu doğru dürüst yapabilirsek yavaş yavaş artık geriye dönüşler başlar diye düşünüyoruz. Bu coğrafya özel bir coğrafya. İnşallah buradan, Seben ardından Bolu’ya giden yol daha düzgün bir yol. Biraz restore edilirse o yol çok daha güzel bir yol olur. Eğer bütünşehir olsaydı, bizde bütünşehrin belediye başkanı olsaydık yapacağımız yol burasıydı. Ama şuan bütünşehir olmadığı için biz bu yetkiye sahip değiliz. Karabelen, Kabak köyünden geçmek gerekiyor. Hâlbuki dere kenarından taş bir kitle var. Orasını açıp orayı dinamitle bağladığımız zaman hem 10 km. daha kısalacak, hem de Bolu’ya ulaşım çok daha düzgün ve refah olacak. Bunların çalışmalarının da hepsini yaptık.  İnşallah yapmak nasip olur. Bize değilse bile, bizden sonra gelenlere diye düşünüyoruz.

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar