Ara

Başkan Yılmaz BAİBÜ Okuyan Yabancı Öğrencilerle Buluştu

 

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Türkçe Öğrenim ve Araştırma Merkezi’nde eğitim öğretim gören yabancı öğrencilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi.  

Bolu Belediyesi İmarethane Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltıya Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, BAİBÜ Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Halit Karatay, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, yabancı uyruklu 25 ülkeden 41 öğrenci ve basın mensupları katıldı..

Afganistan, Bangladeş, Arnavutluk, Burundi, Çad, Çin, Endonezya, Filistin, Gine, Gürcistan, Irak, Makedonya, Mısır, Moğolistan, Moldova, Myanmar, Nepal, Nijer, Özbekistan, Sırbistan, Somali, Tacikistan, Tanzanya, Türkmenistan, Yemen’den gelen, BAİBÜ’de ve ayrıca Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Türkçe Öğrenim ve Araştırma Merkezi’nde Türkçe eğitim, öğretim gören bu öğrencilerle bu öğrencilerle tek tek ilgilenen Başkan Yılmaz, öğrencilere cep telefonu numarasını vererek “İhtiyacınız olduğunda beni her zaman arayabilirsiniz” dedi ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi..

“Bir İhtiyacımız Olduğu Zaman Belediyemizin Hep Desteğini Görüyoruz.”

Kahvaltı sonrası konuşma yapan Prof.Dr. Halit Karatay; “Her yıl üniversitemize değişik ülkelerden eğitim öğretim için gelen öğrenciler var. Bu öğrencilerin bir kısmı kendi imkanları ile geliyor. Toplamda 300 tane uluslararası öğrencimiz var. 45 öğrencimiz Türkiye’den burslu. Harçlarından konaklamalarına kadar bütün imkanları Cumhurbaşkanlığımız tarafından karşılanıyor. Öğrencilerimiz burada 1 yıl Türkçe hazırlık görüyor. Ardından bölümüne göre 4 ile 6 yıl arasında eğitim öğretime devam ediyor. Sayın Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz her yıl öğrencilerimiz kabul ediyor. Kendisine burada teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin sorunları ile ilgileniyor. Sosyal anlamda bir ihtiyacımız olduğu zaman Belediyemizin hep desteğini görüyoruz. Huzurlarınızda kendisi teşekkür ediyor ve Alaaddin Başkansız bir Bolu düşünemiyorum. Türkçe öğrenim ve araştırma merkezimiz açılalı 6 yıl oldu ve o günden bugüne kadar Başkanımız hep yanımızda oldu. Hep bizleri destekledi.”diye ifade etti.

“Hem Üniversitemiz Güçleniyor, Hem Şehrimiz Güçleniyor.”

Prof.Dr. Halit Karatay; “İlk açıldığımız 2013 yılında merkezimizde 15 tane uluslararası öğrencimiz vardı. Şuanda 160 tane öğrencimiz var. 160 öğrencimize verdiğimiz eğitim kalitesinin yanında Bolu’nun yaşama olanaklarının iyi olması geliyor. Nihayetinde öğrenci Bolu’yu bilmez tanımaz. Dünyanın herhangi bir yerinden Bolu’yu tanımak bilmek çok zor, çünkü İstanbul dışında bir il tanımıyorlar. Ama buraya gelen öğrencilerimiz memnun ayrıldılar.  Uluslararası öğrenci sayımız her geçen gün artıyor. Hem üniversitemiz güçleniyor, hem şehrimiz güçleniyor. Bu bağlamda tekrar sayın başkanıma ve idari amirlerine ilgilerinden ve katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.” diye belirterek, öğrencilerinin Abant’ı resmettikleri tabloyu Başkan Yılmaz’a hediye etti.

“Dünya’nın Değişik Ülkelerinden Gelen Gençler Burada Bizim Misafirimiz.”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da yaptığı konuşmasında, “Bolu gelecekte turizm, spor, sağlık ve üniversite kenti olacak. Eğer hedefi bu şekilde koyduysak üniversite ile iç içe olmamız lazım. Eğer Bolu Turizm kenti olacaksa Dünya’nın değişik ülkelerinden gelen gençler burada bizim misafirimiz. Onların her şeyinden kendimizi sorumlu tutmak zorundayız. Bir derdiniz olduğunda yanınızda bizi göreceksiniz ve Bolu’dan güzel anılarla ayrılacaksınız. Gittiğiniz yerlerde de her biriniz Bolu’nun bir turizm elçisi olacaksınız. Gönül coğrafyamızdan gelen insanlarla iletişimlerimizi çok daha kuvvetli bir şekilde sürdürmeye çalışıyoruz. Onların her derdiyle dertlenmek onlarla iç içe olmak, kardeşliğimizi pekiştirmek istiyoruz. Onun için sizleri çok sevdiğimizi bilmenizi istiyorum. Bunu da kendi sorumluğumuz olduğu için yaptığımızı da bilesiniz. Dünyanın çok değişik coğrafyasında gelen ve Dünya’nın renklerini oluşturan sizler bizlerin gurur ve övünç kaynağısınız. Allah nasip ederse önümüzdeki süreçte bu birlikteliğimizi daha da geliştireceğiz ve pekiştireceğiz. Herkes şunu bilsin. Yabancı öğrencilerin her derdinde Bolu Belediyesi, Bolu halkı adına sizin yanınızda olduğunu hiç unutmayın. Ne derdiniz olursa olsun yanınızdayız.”diye ifade etti.

“Bolu’da Ne Derdiniz Varsa Anlatabileceğiniz Yer Bolu Belediye Başkanlığıdır.”

“Sizlerden istediğim bir şey daha var.”diye belirten Başkan Yılmaz; “Üniversite çabuk biter. 4-5 yıl çok çabuk gelip geçer. Hem Bolu’daki dostlarınızı hem dışarıdan gelen değişik arkadaşlarınızın dostluğunu unutmayın. Bolu’dan ayrılınca da iletişim halinde olun. Bolu’yla da irtibatınızı kesmeyin. Çünkü 20 yıl sonra hanginizin ne görevde olacağını bilemeyebilirsiniz. Ben inanıyorum ki sizler ülkelerinizde önemli noktalara geleceksiniz. Çünkü sizin bu birlikteliğiniz dünyanın geleceğinde de önemli rol üstlenmenizi sağlayacak. Dünya ve İslam dünyasının sıkıntılar geçirdiğini biliyorsunuz. Sizler iyi yetişir ve ülkenizde idareci konumuna geldiğiniz zaman en azından bu dostluklarınızı düşmanlıktan arındırabilirsiniz. İyi yetişmeniz, ülkelerinize faydalı olmanız, ailelerinize faydalı olmanız ve Bolu’yla da irtibatınızı kesmemenizi ben özellikle istiyorum. Allah hepinizin gönlüne göre sizlerin yetişmenizi sağlasın. Tekrar belirtiyorum, Bolu’da ne derdiniz varsa anlatabileceğiniz yer Bolu Belediye Başkanlığıdır. Bizim her zaman yanınızda olduğumuzu unutmayın diyorum.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar