Ara

Başkan Tanju Özcan ile Gazeteciler Bolu’da Çöpleri Topladılar

 

Bolu’da “Bir Kere Yerden Çöp Alan Bir Daha Yere Çöp Atmaz” sloganıyla düzenlenen kampanyada Başkan Tanju Özcan ile Gazeteciler sokaklara atılan çöpleri topladılar.

Bolu Belediyesi ve Bolu Gazeteciler Cemiyeti olarak “Bir Kere Yerden Çöp Alan Bir Daha Yere Çöp Atmaz” sloganıyla farkındalık yaratmak amacı güdülerek başlatılan kampanyada Başkan Tanju Özcan ile Gazeteciler Bolu’da yerlere atılan çöpleri topladılar.

“Bir Kere Yerden Çöp Alan Bir Daha Yere Çöp Atmaz” kampanyasına katılan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu ve Bolu basını sarı yelekleri giyerek, ellerinde eldiven ve çöp torbalarıyla Kent Meydanından başlayarak, Borazanlar Mahallesini de içine alan 1.6 km.lik güzergah boyunca çöp toplayarak, temizlik yaptılar.

“Bolu’yu Türkiye’nin En Temiz Şehri Haline Getirmek, Bu Konuda Toplumsal Duyarlılığı Arttırmak.”

Kampanya ile ilgili Kent Meydanı’nda basın açıklaması yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Bir Kere Yerden Çöp Alan Bir Daha Yere Çöp Atmaz’ kampanyasını başlattık. Amacımız Bolu’yu Türkiye’nin en temiz şehri haline getirmek. Bu konuda toplumsal duyarlılığı arttırmak ve tabi bu çağrımıza da ilk olarak gazetecilerin dönüş yapması bizi çok mutlu etti. Gazeteci arkadaşlarımızın çevreye ve temizliğe ilişkin duyarlılığı bizleri çok mutlu etti. Bundan sonraki süreçte, bu tür kampanyalarımız devam edecek. Yarında tüm belediye çalışanlarımızla birlikte, şehrin Güney bölgesinde böyle bir çalışma yapacağız. Amacımız; temizlikle ilgili hassasiyeti toplumun tabanına yayabilmek. İddialıyız bu konuda ve bir yıl içerisinde biz ‘Türkiye’nin en temiz şehri neresi?’ denildiğinde Bolu denilmesini sağlamak istiyoruz. Bizde bundan sonra temizlik işleri müdürümüzle buna öncülük ediyoruz. Bundan sonra artık dediğim gibi Türkiye’nin en temiz şehrinin Bolu olması için özel bir gayret göstermesini, personeliyle birlikte bekliyoruz. Önceden hâlihazırda birçok belediyede temizlik işleri denilince, işte sürgün yeri olarak değerlendirilmiş. Bizim için Bolu’da en hassas müdürlük, temizlik işleri müdürlüğü olacak. Personelimizi de önümüzdeki süreçte buna göre seçeceğiz. Nitelikli arkadaşlarımızın daha çok bu işe el atmasını sağlayacağız, kaliteyi de artırmak istiyoruz burada.”diye ifade etti.

“Bu Bilinci Topluma Yerleştirmek Çok Önemli”

Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu kampanya ile ilgili basın açıklamasında; “ Biz de bu proje destek vermek için ‘Yerden Bir Kere Çöp Alan Bir Daha Çöp Atmaz’ kampanyası ilk önce bize söylendiğinde biz çok mutlu olduk ve hemen bu proje dahil olmak istedik. Aslında buraları belediye temizleyemez mi? temizler. Tabii ki insanların aklına şu gelmesin belediye temizlemiyor da gazeteciler mi temizliyor diye. Ama bu bilinci topluma yerleştirmek çok önemli, içtiğiniz bir sigarayı,  yediğiniz bir çikolatayı, yediğiniz dondurmanın ambalajını 20 metre ilerdeki çöp kutusuna değil de hemen önünüze bırakırsanız, tabii ki bu toplumun bilinci açısından, ben sokaklarda görüyorum, insanlar çöpleri yere atıyorlar. Bu bilincin oturması için bu kampanyanın ben çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben Sayın Başkana çok teşekkür ediyorum.  Türkiye’nin birçok yerinde böyle organizasyonlar görüyordum, imreniyordum. Bu organizasyonun gelişmesini, genişlemesini arzu ediyorum. Bizde burada gazeteciler olarak hem bu projenin startını hem de daha sonraki bu konu ile alakalı projelerde kamuoyunu aydınlatma yönünde elimizden geleni yapacağımızı, Sayın Başkanımıza burada söylüyorum. Bu projeyi başlattığı içinde Sayın Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”diye belirti.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan,  güzergâh boyunca, çöplerin toplanması esnasında Bolu halkına da konuyla ilgili bilgilendirme yaptı. Bu arada duyarlı vatandaşlar da eldiven ve yelek giyerek çöp toplamaya destek verdi.

“Avrupa’da Yere Bir İzmarit Atana 90 Euro Ceza Kesiyorlar.”

Çöplerin toplanmasının ardından Borazanlar Mahallesi’nde, gazetecilere teşekkür ederek kampanyanın değerlendirmesini yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Gerçekten bugün çok özverili bir çalışma yaptınız. Bu toplanan çöpün 5’te 1’i diğerleri araçlara atıldı, bunları da en son bırakacağız.  Yalnız şuna dikkat çekmek istiyorum. Bu yürüdüğümüz, temizlik yaptığımız alan sadece bir cadde, toplam uzunluğu da başladığımız yerden buraya 1.6 km. O kadar mesafede bu kadar çöp çıkmış. Bolu’nun sokak ve caddelerin toplamı 3 bin km.’den fazla belediye sınırları içersinde. Bu anlamda, buraya katılan arkadaşlarımız aynı zamanda temizlik işlerinde çalışan personelimizin ne kadar özverili olduğunu da gördü. Yani çöp toplayıcısı, şoförü, sokakları süpüren gibi yaklaşık 150 personel var. Biz bugün burada 60-70 kişi 1.6 km’lik alanda bu kadar çöp çıkardık. Bu kadar çok çöp çıkarttığımıza göre demek ki yerlere çok çöp atıyoruz. O yüzden vatandaşlarımız daha duyarlı olmaya davet ediyorum. ‘Ben belediyeye temizlik vergisi ödüyorum, canım istediği gibi atarım.’ öyle şey olmaz.  Avrupa’da ve dünyada temizlik vergileri Türkiye’den çok daha fazla ama Avrupa’da yere bir izmarit atana 90 Euro ceza kesiyorlar.”diye ifade etti.

“ Vatandaşımızın da Duyarlığı Artarsa Ancak Bunu Başarabiliriz.”

Başkan Tanju Özcan konuşmasında; “2 gün önce Almanya’dan Neuss Belediye Başkanı buradaydı.  En çok eleştirdiği konu da sokaklardaki izmaritler oldu. Biz belediye olarak biraz daha sıklıkla izmarit atılacak şeyler koyalım ama vatandaşlarımızın da lütfen, bir yiyecek poşetini 200 m. elinde taşıyıp çöp kutusuna atması, çok zor olmasa gerek.  Bu gün gazeteci arkadaşlarımız sağ olsun, büyük duyarlılık gösterdiler. Bizlerle birlikte Bolu’yu görmüş oldular. Yarın, Perşembe günü de bütün belediye personeliyle bu işi yapacağız. Sonraki dönemlerimizde de zaman zaman öğrencilerimizle, zaman zaman sivil toplum örgütlerimizle birlikte bu işe el atmaya hazırız. Başlangıçta da söylemiştik, Bolu’nun, Türkiye’nin en temiz şehri olması noktasında iddialıyız. Ama biz bu konuda ne kadar özveri gösterirsek gösterelim, vatandaşımızın da duyarlığı artarsa ancak bunu başarabiliriz.”diye belirtti.

“Avrupalı Temiz Olmayı Öğrenmiş.”

Çöplerin toplanmasının ardından değerlendirme yapan Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu; “ 1.6 km yürüdük ve genelde yerlere baktığımız zaman atılanlar sigara izmariti. Bu sigara izmariti bazen dalgınlıkla atabilir ama başkanımızın dediği gibi her çöp kovasında sigara yeri var, oralara bırakabiliriz. Bir baktım toplarken çöpler ortadaki refüjlerin oraya atılmış. Oraları topladık. Genelde de çikolata ambalajları, şişeler. Yani bunları Başkanımızın da dediği gibi ‘Ben çöp vergisi veriyorum. Ben kirletmesem temizlik işleri nereden para kazanacak mantığı var, toplumda bazı insanlarda maalesef ve bazen bu espri konusu oluyor. Başkanımızın da dediği gibi Avrupa da vergiler çok yüksek, cezalarda ama Avrupalı temiz olmayı öğrenmiş. Burada mahalle muhtarlarına da önemli görevler düşüyor. Mahalle muhtarları 30-40 kişiyi toplayıp mahallesini temizlemeye girseler, belki o zaman bu pislikler daha az olur. Ben çok teşekkür ediyorum bu duyarlılığınız için.’ Diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar