Ara

Başkan Özcan, Onayı Gelen 200 İşçinin Engellendiğini Belirtti

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, İŞKUR üzerinden belediyeye alınması planlanan 200 işçinin bakanlıktan onay gelmesine rağmen engellendiğini belirtti.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yaptığı basın toplantısında İŞKUR üzerinden belediyeye alınması planlanan 200 işçinin bakanlıktan onay gelmesine rağmen AK Parti Bolu İl Başkanı ve milletvekillerinin İŞKUR İl Müdürüne verdiği talimat nedeniyle engellediğini ifade etti.

“16 Ocak’ta Resmi Olarak Başvurumuzu da Yaptık.”

 Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yaptığı basın toplantısındaki konuşmasında; “Bugün beni çok üzen ve tabi benimle birlikte işsiz vatandaşlarımızın da en azından bir kısmını mağduriyetten kurtaracak bir projenin nasıl engellendiğini sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmak için sizleri davet ettik. ‘İş Başı Eğitim Programı’ diye bir program var, İŞKUR Müdürlükleri tarafından yürütülüyor. Bu programın özeti şu: Bu program kapsamında anonim şirketler İŞKUR’a müracat ediyor, anonim çalışan işçilerin % 30’u kadar miktarla ilgili bu işçileri bu programla çalıştırmak istiyorum diyorsunuz ve bu program sonunda da bir sertifika veriyorsunuz. Hem iş sahibi olmuş olacaklar hem de belge sahibi olacaklar. Biz bunu geçen yılın sonundan itibaren İŞKUR müdürlü ile istişare yapmaya başladık. İŞKUR müdürüne dedim ki bakın bizim belediyemizin de şirketi var. Özel hukuk tüzel kişiliği bu, yani Arçelik ve Filiz Makarna gibi şirketlerden farkı yok. Dolayısıyla iş başı eğitim programından bizde faydalanmak istiyoruz bu şekilde çok sayıda kişi istihdam edilecek. Bu proje normalde 6 aylık proje, 3 ayını İŞKUR karşılıyor, sigorta primlerini ve maaşlarını, 3 ayını da bu programdan faydalanan şirket karşılıyor.  Arçelik başta olmak üzere özel sektörde birçok firma bundan faydalanıyor. Biz dedik ki bunu belediyemiz üzerinden yapalım, 6 aylık programı biz 1 yıla çıkartalım.  Yani 6 aylık program bittikten sonra kalan 6 ayda biz geçici olarak şirketimizde bunları çalıştıralım, 1 tam yıl istihdam sağlayalım. Özel sektörde bunu sağlarken 6 aylık yapıyorsunuz, 3 ayını İŞKUR karşılıyor, 3 ayını şirket karşılıyor. Biz 3 ayını siz verin geri kalan 9 ayı da biz tamamlayalım dedik ve 16 Ocak’ta resmi olarak başvurumuzu da yaptık.

Bakanlıktan Olumlu Görüş Geldi Ama Ben Bunu Bolu’da Yapmak İstemiyorum.’ dedi.

 Başkan Tanju Özcan; “Önce müdür bey; ‘Bakanlığa görüş soracağım.’ Dedi, bakanlığa görüş sordu. Bakanlık olumlu görüş verdi. Ama baktık ki iş yürümüyor. Ben de müdür beyi arayarak sordum, müdür beyde; ‘Başvurunuz hukuka uygun, bakanlıktan da olumlu görüş geldi. Hatta ben araştırdım Türkiye’nin farklı belediyelerinde bu programa başvuru yapılmış ve başlatılmış. Ama ben bunu Bolu’da yapmak istemiyorum.’ dedi. Dedim ki müdür bey talebiniz hukuka uygun, başka belediyelerde bunun uygulaması var diyorsunuz, neden Bolu’da uygulamıyorsunuz? Ben ısrar ettikçe ben memurum demeye başladı. Bende bunun üzerine dedim ki sana bir baskı mı var, yorum yok. Ben ısrarla bunu tekrar değerlendirelim dediğim için ‘Bana cumaya kadar süre verin.’ dedi. Cuma günü müdüre hanım ve Ali Bey kendisinin yanına gittiler. Ben pazartesiye kadar tekrar sondaj yapayım demiş. Pazartesi tekrar gitti arkadaşlarımız, açıkça demiş ki, ‘Başkana selam söyleyin, şuanda AK Parti’de bir toplantı var. Ak Parti milletvekilleri ve Ak Parti İl Başkanı bu konuyu istişare ediyorlar. Yap derlerse yaparım, yapma derlerse yapmam cevabını veriyor” diye belirtti.

200 Kişinin Ekmek Sahibi Olmasına Mani Oluyorlar.

Başkan Tanju Özcan konuyla ilgili açıklamasının devamında; “AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’ı aradım 2-3 defa konuştuk. Lütfen, burada 200 kişinin ekmeğine mani olma ara dedim. Çünkü buradaki bizim hakkımız, lütuf değil. Türkiye’nin başka belediyelerinde uygulanıyor. Bunun içinde AK Partili de var CHP’li de var. Bu kişi sizin engellediğinizi söylüyor ve sizden talimat alamadığı için bunu yapamadığını söylüyor, dedim. İnkar etti tabi ki. Ama adam yine ısrarla aynı şeyleri söylüyor. Bunun üzerine dün tekrar konuştuk. ‘Bana olumlu talimat vermedikleri için ben talebinizi reddedeceğim.’ dedi. Hak olan bakanlığın uygun görüş verdiği konuda Ak Parti il başkanı ve milletvekilleri ki bunu açıkça müdür zaten itiraf ediyor, 200 kişinin ekmek sahibi olmasına mani oluyorlar. Bunu kamuoyunun bilmesini istiyorum.” dedi.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Çok Açık.

Başkan Tanju Özcan konuşmasının devamında; “Validen talimat alması gereken müdür, açık bir şekilde siyasetten talimat alıyor. İl başkanı ve milletvekillerinden talimat alıyor. Ben bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Bu müdürle ilgili de hem valilik makamına şikayet dilekçesi veriyorum bugün 2 konuda dolayı. Bir keyfi davranarak hakkımız olan bir konuda sırf siyasi sebeplerden dolayı bize bunu vermediği için görevini kötüye kullandığını iddia ediyorum. İkincisi 657 sayılı devlet memurları kanunu çok açık. Şunu söylüyor, devlet memuru siyasetle iştigal edemez, devlet memurları siyasi partilerden, siyasi parti il başkanlarından, milletvekillerinden talimat alamaz diyor. Açıkça bu kanuna muhalefet ediyor ve görevini kötüye kullanıyor. Ben buna Bolu’nun seçilmiş belediye başkanı olarak göz yumamam. Dolayısıyla hem valilik makamına şikayet dilekçesi vereceğiz hem de Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulunacağız, kendisiyle ilgili.” diye ifade etti.

Müdür Kamuoyundan Özür Dilesin.

İkinci yönü daha kötü diye belirterek konuşmasına devam eden Başkan Tanju Özcan; “ Ak Parti İl Başkanını defalarca uyardım, ara dedim. Adam senden talimat bekliyor ve bunu da açıkça söylüyor dedim. Ama maalesef AK Parti İl Başkanının köylüsü müdür, Ak Partinin yönetim kurulu üyesi gibi davranıyor ve açık bir şekilde de bize söylüyor. ‘Milletvekilleri, AK Parti İl başkanı bana yap demediği için yapmıyorum.’ diyor ve selamımı da söyleyin diyerek kendince de dalga geçiyor. Dolayısıyla resmi cevap gelmeden bu durumu düzeltsinler. Bu müdür kamuoyundan özür dilesin. AK Parti milletvekilleri ve AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay bu hatayı düzeltsin. Ben bu konuda uyarıyorum, gerekirse bu konuyu TBMM’ye de taşıyacağım.  200 kişiyi ekmek sahibi yapmaya çalışıyoruz, aynı zamanda bunun sonunda belge de verilecek ama buna maalesef AK Parti Milletvekilleri ve il başkanı müdüre talimat vererek engelliyorlar. Ondan sonra il istihdam kurulu toplantısında 10 takla atıyor işsiz sayısını oradan düşürmeye çalışıyorum, buradan düşürmeye çalışıyorum. Bir de haddini de aşarak bir cevap vermiş. Aslında bu cevabı vermesi için devlet memurunun validen izin alması gerekiyor. Devlet memurlarının geldiği duruma bakın. Ben validen değil milletvekilleri ve il başkanından talimat alırım demesi, bu durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor.”diye belirtti.

17 Bin İş Başvurusu Var, 200 Kişinin İşini Çözelim Diyoruz

 Başkan Tanju Özcan; “Her gün benim kapımda yüzlerce insan oluyor, iş istiyoruz, diye. Mevcut ekonomik krizin sorumlusu biz değiliz. Ama Bolu Belediyesine 17 bin iş başvurusu var. Bari en mağdur olan 200 kişinin işini çözelim diyoruz, buna da açık bir engel oluyorlar. Geçmişte de oldu bunlar. Seçimden sonra gittik toplum yararına programlar kapsamında çalışanlar için sürenin uzatılmasını istedik, ‘Hayır, uzatamayız.’ dediler. Neymiş özel sektöre vereceklermiş. Özel sektöre tamamını verme bunun zaten binlerce kişi özel sektöre veriyorsun. Bizim şirketimiz de var. Özel sektör kendi para kazanmak için bunu kullanıyor. İl Özel İdaresine, Bolu Belediyesine ver ki onlar aynı zamanda kamu hizmeti görsün. Anlatamadık mı diye düşünürken meğer mesele anlayamamak ile ilgili değilmiş. Tekrar söylüyorum kendi ifadesidir. Talebiniz hukuka uygun, başka belediyelerde de bunun uygulaması var ama Ak Parti İl Başkanı ve milletvekilleri bana yap demediği için yapmıyorum. O zaman bu hadsiz müdüre yap desinler. Bundan sonra kapıma gelen her işsiz arkadaşıma da bunu anlatacağım ve AK Parti İl Başkanına, İŞKUR müdürüne göndereceğim. Anlatsınlar onlara hukuka uygunsa, başka belediyelerde uygulanıyorsa, Bolu’da neden uygulanmıyor?”diye ifade etti.

“Senin Önce Kamuyu Gözetmen Lazım.”

Başkan Tanju Özcan konuşmasında son olarak ; “Bunları tutanak altına aldım. Resmi ve telefon görüşmelerinin hepsini tutanak altına da aldık. Zaten fütursuzca ve açıkça bunu söylüyor. İşte orada tuhaf bir cümle kullanmış. ‘Belediyenin kendisi adam çalıştırabilir’ demiş. Bize akıl veriyor. Arçelik’te çalıştırabilir, engel var mı? Devletin sağladığı bir avantaj varsa ben bundan faydalanmak istiyorum bu bir. İkincisi, öyle bir belediye bıraktılar ki şu anda personel giderleri, tüm tedbirleri almamıza rağmen yasanın emrettiği sınırda. Yani müdürün bize akıl vermesine gerek yok. Müdür, bize vermesi gerekeni versin. Toplum yararına çalışma projesi, projeler başladığında ona müracaat edeceğiz. Ona da müracaat edeceğiz. Toplum yararına çalışma projesi demek burada özel sektörde fabrikayı kast etmiyor yasa. Toplum yararına çalışma demek kamu yararına kamu hizmeti yapan yerlere öncelik vereceksin demek. Sen Toplum Yararına Çalışma projesinde bir fabrika daha çok para kazansın diye önceliği ona verme zahmeti içerisinde oluyorsun. Senin önce kamuyu gözetmen lazım belediyeyi gözetmen lazım. İl Özel İdareye de vermesi lazım. Ben burada şunu da söylüyorum. İl Özel İdare hiç başvurmadı. Başvurun kardeşim, niye başvurmuyorsunuz? Bolu Belediyesi daha önce başvurmadığı için bundan yararlanmamış. Araştırmamışlar bizim şirketimiz bu kapsama girer mi girmez mi diye. Biz inceliyoruz, araştırıyoruz. Haksız bir talepte gitmiyoruz. Talep ediyoruz, haklıyız, uygun talebimiz. Bakanlık olumlu görüş veriyor ama oradaki milletvekili ve il başkanı bu partili müdüre talimat vererek işte bu kadar insanların ekmek sahibi olmasına engelliyor.” diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar