Ara

Başkan Özcan Kandil Pilavı Dağıttı, Merak Edilen Soruları Yanıtladı

 

Başkan Tanju Özcan Berat Kandili nedeniyle Bolu Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kandil pilavının ikramı ardından merak edilen soruları yanıtladı.

Bolu Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından her kandil gününde dağıtılan kandil pilavı, yine Berat Kandili nedeniyle 5 bin kişiye Demokrasi Meydanı’nda kurulan stantta ve Şehitler Mezarlığı’nda Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Bolu Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü Güler Mert tarafından halka ikram edildi.

Başta Bolu halkı olmak üzere tüm İslam âleminin mübarek Berat Kandilini kutlayan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kandil pilavı ikramı ardından meydanda bulunan kişilerle de tek tek tokalaşarak kandillerini kutladı. Burada konuşma yapan, Başkan Tanju Özcan, basının sorularına da yanıt verdi.

“Tüm Vatandaşlarımızın Berat Kandilini Kutluyorum.”

Başkan Tanju Özcan konuşmasında; “Tüm vatandaşlarımızın Berat Kandilini kutluyorum. Kandilleri mübarek olsun. İnşallah mutlu huzurlu bir ramazan geçiririz. Biz bu Ramazan ayının Bolu’da canlı bir şekilde yaşanması için de belediye olarak elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Ben şimdiden de yaklaşan ramazan ayımızın ve akabinde gelecek ramazan bayramını da kutluyorum” diye ifade etti.

“Aşevinden Ağırlıklı Olarak Faydalananda Bizim Yoksullarımız.”

Yöneltilen soru üzerine, mülteciler ve aşevi ile ilgili açıklama yapan Başkan Tanju Özcan; “Bizim söylediğimiz açık. Biz başından beri aynı şeyi söylüyoruz. 3,5 ay boyunca aynı şeyi söyledim. Birden çok yardım kuruluşundan Türk vatandaşları yardım alamıyor ki yabancılar alsın. Üstelik şunu da yanlış olarak lanse ediyorlar. 12 bin civarında mülteci var, bizim aşevimizden faydalanan sadece birkaç kişi var. Aşevini de hiç kapatmadık zaten. Aşevinden ağırlıklı olarak faydalananda bizim yoksullarımız. Ama ben açım diyen kim olursa olsun aşevinin kapısını hiç kapatmadık zaten. Bizim kastettiğimiz, başka kurumlardan yardım alanlara 2.-3. kez bizde belediye olarak ayni ve nakdi yardım yapmayalım. Başından beri söylediğim buydu. Bu söylediğim sözlerimin de arkasındayım.”diye belirtti.

“Kendi Özgür İradeleridir.”

Personelin yerinin değişimi ile ilgili konuya açıklık getiren Başkan Tanju Özcan; “Personelin yerinin değişmesi hizmetin gereğidir. Bundan sonraki aşamalarda da ihtiyaç duyduğumuzda kamu yararını gözeterek, personellerimiz arasında, birimler arasında yer değişiklikleri olabilir. Şunu da söyleyeyim, ben bir tek belediye çalışanını arayıp ‘Şu sendikaya geç, bu sendikaya geç’ demedim. Bunu da kimse söyleyemez bana. Sendika değişimi oluyorsa işçilerin özgür iradeleri çerçevesinde oluyor. Asıl ‘Bu işçiler niye bizim sendikamızdan hızlı bir şekilde ayrılıyor?’ sorusunu bana değil, kendilerine sormaları lazım. Hangi şartlarda geçmişler, hangi şartlarda ayrılıyorlar. Biz kimseye, ne memurlarımıza, ne de işçilerimize ‘Şu sendikaya geçin’ demedik. ‘Şu sendikaya geçmeyin’ de demedik. Onların özgür iradesidir. Biz bütün işçilerimizin ve memurlarımızın sendikalı olmasından yanayız. Örgütlü toplumdan yanayız. Sendikanın hangisi olacağına kendi hak ve menfaatlerini gözeterek, kendileri karar verecekler dedik. O yüzdende bir tek işçi arkadaşıma veya bir tek memur arkadaşıma ‘Şu sendikada kalın, şu sendikadan ayrılın’ gibi telkinlerde bulunmadık, bulunmamda bu benim yapıma uygun değil. Kendi özgür iradeleridir.”diye ifade etti.

“Kul Hakkı Yemiş Olur.”

Başkan Tanju Özcan, AKP Kadın Kolları Başkanı ile ilgili sorulan soruya ise “ Kimseye özel bir husumetim yok. Benim derdim şu, ister AKP’li olsun, ister CHP’li olsun, ister MHP’li olsun hiç değişmez. Siz bir belediyeden maaş alıyorsanız, önce o belediyedeki işinizi yapacaksınız. Siz belediyeden maaş alıp başka iş yapıyorsanız, o belediye başkanı da bunu görüp müdahale etmiyorsa kul hakkı yemiş olur. Vatandaşın hakkını yemiş olur. Bende bir örnek olarak söyledim. Doğru olduğu da ortaya çıktı. Bu doğru değil diyende olmadı. Şimdi ben CHP’nin kadın kolları başkanı olsaydı da aynı şeyi söylerdim. Belediyede çalışmadan belediye kimseye maaş ödeyemez. Bunu kabul etmem. Zaten bunu kabul edersem, içime sindirirsem, bu meydanda ettiğim yeminime sadık kalmış olmam.”diye belirtti.

“Benim İnancıma Göre İsraf Haram”

Başkan Tanju Özcan, israflar konusunda yöneltilen soruya; “Önümüzdeki hafta personel ve araç sayısı netleşmiş olacak. Biz başından beri şunu söyledik; ‘Benim inancıma göre israf haram, dolayısıyla belediyenin hiçbir kademesinde israfa izin vermeyeceğiz’ demiştik. Bununla ilgili tedbirleri almaya başladık. Mesela bu kiralık araçların bir kısmını geri gönderdik. Bir kısmını da önümüzdeki süreçte geri göndereceğiz. Bazı israf kaynakları daha var. Bunları da keseceğiz. Bu vatandaşın parasının bir kuruşunu israf ve heba etmeyeceğim. Ben bu meydanda yemini ederken ne kadar samimi olduğumuzu gösteriyoruz. Şunu da söyleyeyim, kiralık araçların bir kısmı gönderildi. Hizmet aksadı mı? Aksamadı. Demek ki bu araçlar fazlaymış. Niye fazladan para ödeyeyim ben bu araçlara.” diye ifade etti.

“Hiç Kimse O Ücretin Altında Ücret Almayacak.”

Belediye çalışanlarının 2200 TL. maaşları konusunda açıklama yapan Başkan Tanju Özcan; “Belediyemizde çalışan hiç kimse o ücretin altında ücret almayacak. Zaten önemli bir kısmı da bu ücretin çok çok üstünde maaş alıyor. Ama tabi İşkur kapsamında çalışanlar biliyorsunuz belediyenin çalışanları değil. onlar İşkur’un çalışanları ve onların maaşları da İşkur tarafından ödeniyor, sigortaları da İşkur tarafından yatırılıyor. Ben belediye çalışanları anlamında bunu söyledim.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar