Ara

Bakan Ahmet Davutoğlu, Suriye ve Mısır’daki olayları değerlendirdi…

ab-konseyi-misir-icin-darbe-dediDışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’daki bütün kesimlerle  ilişkilerinin aynı mesafede olduğunu belirterek “Dostça, kardeşçe ilişki  içindeyiz. Mısır halkının iradesine saygı duyulmasını istiyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Ali  Ekber Salihi, Ankara’da bir araya geldi. Basına kapalı yapılan ve  yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası basın açıklaması yapıldı.

İran  Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ilk ziyaret olduğunu dile getiren  Davutoğlu, bölgesel gelişmelerle ilgili görüş alış verişinde  bulunulduğunu söyledi. Davutoğlu, bölgenin bir barış istikrar haline  dönüşmesini isteyen bütün ülke ve yetkililerin çalışma yapmasının önem  taşıdığını vurguladı.
misir_bayraklar
Arap baharı sürecine ilkesel bir  perseftiften yaklaştıklarını anlatan Davutoğlu, halkların taleplerinin  barışçıl yolla gerçekleşmesine her zaman destek verdiklerini ifade etti.  Seçimle iş başına gelenlere saygının yanında sağlam meşruiyet oluşması  taleplerini hep desteklediklerini belirten Davutoğlu, özellikle Mısır ve  Suriye kapsamındaki gelişmelerin ciddi engeller teşkil ettiğini  kaydetti. Görüşmede özellik Suriye ve Mısır konularını ele aldıklarını  söyledi.

Suriye’nin çok aziz bir komşu ülke olduğuna dikkat  çeken Davutoğlu, artık bu kanın durması gerektiğinin altını çizdi.  Suriye halkının Ramazan olmasına rağmen ağır hava saldırısı altında  inlediğini dile getiren Davutoğlu, büyük sivil kayıp haberleri geldiğini  ve artık bu katliamın durması gerektiğini belirtti. Özellikle Ramazan  ayında bunun durması gerektiğini anlatan Davutoğlu, sivil halka böyle  davranılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

En azından  Ramazan ayında bu kanın durması ve Ramazan ayı sürecinde Suriyeli  kardeşlerinin hangi mezhepten olursa olsun bu Ramazan ayı için kapsamlı  bir sulhun gerekli gördüklerini dile getiren Davutoğlu, kanın durması  için elllerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

“Mısır’daki  bütün kesimlerle ilişkilerimiz aynı mesafededir. Dostça, kardeşçe  ilişki içindeyiz.” diyen Davutoğlu, Mısır halkının iradesine saygı  duyulmasını istediklerini söyledi. Buna saygı duyulmasını beklemenin ise  Mısır halkının tercihine duydukları saygının gereği olduğunu ifade  etti.

Ramazan ayında Mısır’da huzur ve sukun bulmasını ümit  ettiklerini dile getiren Davutoğlu, siyasi tutuklamaların hepsinin  durdurulmasını istedi. Başta Mursi olmak herkesin serbest bırakılmasını  talep etti. En doğru yol haritası, demokrasinin inşası konusunda her  çabayı desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.
Davutoglu
Davutoğlu, bundan sonra İran ile istişarelerin devam edilmesi kararı aldıklarını açıkladı.

Yangın   traktörün akümülatörünün şase yapması sonucu yangının çıktığı  traktörün bulunduğu mekanda talaşın tutuşması ve yangının çatıya  sıçraması sonucu bir anda  evi saran alevler itfaiye ekiplerinin  müdahalesi sonucu kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarının  ardından tamamen söndürüldüğü ifade edildi.

ALİ EKBER SALİHİ: MISIR HALKININ İRADESİNİ HERKES ONAYLAMALI

İran  Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ise bazı konular dışında bölgesel  konularda Türkiye ile çok az görüş ayrılığı yaşadıklarını söyledi. Tüm  sorunlara ve fikir ayrılıklarına rağmen kardeşçe konuşulabileceğini dile  getiren Salihi, görüşmede Mısır ve Suriye konularının ele alındığını  kaydetti.

Mısır halkının iradesinin kesinlikle herkes tarafından  onaylanması gerektiğini vurgulayan Salihi, kontrolün kaybedilmemesi  için elden gelenin yapılmasını istedi. Milli birliğin sağlanması  temennisinde bulundu. Mısır’ın ortaya çıkan bu kaos ortamını hızlı bir  şekilde atlatması gerektiğini belirten Salihi, Ramazan ayında Suriye’de  bir ateşkes yapılmasını istediklerinin altını çizdi.

İkili  ilişkilerin çok güzel geliştiğini, bazı fikir ayrılıklarının bunu  engellemediğini ifade eden Salihi, çok ortak noktalar olduğunu ve  bunların güçlendirilerek fikir ayrılıkların üzerinden de gelineceğini  kaydetti.

Sudi Arabistan gibi bazı ülkelerin Mısır’a yapacağı  yardımlara yönelik bir soruya Salihi, diğer ülkelerin tutumuyla ilgili  konuşmadıklarını söyledi. Her ülke kendi bakış açısını söylediğini  aktardı. Suriye’de Ramazan ayında bir ateşkes yapılmasını istediklerini  vurguladı. Bunun Suriye krizinin çözümü için bir başlangıç olacağını  düşündüklerini ifade etti.

Davutoğlu, yardımların gerekli  olduğunu ve Türkiye’nin de her zaman yardım yaptığını vurguladı. Ancak  bu yardımların keşke Mursi döneminde yapılmasını isteyen Davutoğlu, en  büyük yardımın meşruiyetini halktan alan bir yönetimin iktidar olması  olduğunu söyledi.

Rejim yanında savaşan Hizbullah dahil tüm  güçlerin derhal dışarı çıkması gerektiğini belirten Davutoğlu, bütün  yabancı unsurların Suriye dışına çıkması için ortak bir tavır  belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Her kutsal mekana saygı  gösterilmesini istedi. Suriye halkının kendi iradesiyle yönetilmesini  talep ettiklerini vurguladı.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar