Ara

Astım hastalarının çoğu kilolu

Kendilerine başvuran astım hastalarının yüzde 35’inin normal kilolarda olduğunu belirten Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, yüzde 33’ü kilolu, yüzde 32’lik bir kesimin ise aşırı kilolu olduğunu söyledi.

Dünya Astım Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde astım hastalığının giderek arttığı ve farkındalığın arttırılması gerektiğine dikkat çekildi. Kronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel İşbirliği (GARD) Türkiye Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, Türkiye’de yaklaşık 4 milyon astım hastası olduğunu belirterek, “Hastalık her yaş ve her cinsten kişileri etkilemektedir. Türkiye’de her 12-13 yetişkinden ve her 7-8 çocuktan birinin astım olduğu görülmektedir” dedi.
300 milyon astım hastası var
Türkiye’de astım hastası sayısının 4 milyon civarında olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Gemicioğlu, “Dünyada yaklaşık 300 milyon astımlı var. Astımın risk faktörleri arasında genetik yatkınlık son derece önemli. Ancak, genetik yapıya bazı etkenlerin de eklenmesi gerekiyor. Alerjenler olabiliyor, hava kirliliği olabiliyor. İlaçlar, sigara dumanına maruziyet ve pek çok etken hastalığa neden olabiliyor. Öksürük, nefes darlığı, göğüste baskı hissi gibi belirtiler astım tanısı için önemli ancak bu belirtiler zaman içinde değişebiliyor. Hastaya bakıyorsunuz, tamamen normal oluyor. Fakat beklenmedik bir anda çok ağır bir atak da geçirebiliyor. Hasta ilaçlarla veya kendiliğinden düzeliyor.”
Astım kiloyu seviyor
Kendilerine başvuran hastaların yüzde 44’ünün hiç sigara kullanmadığını dile getiren Prof. Dr. Gemicioğlu, “Bize başvuranların yüzde 28’lik bir kısmı da sigara kullanıyor. Tabi bunlara sigarayı hemen bıraktırıyoruz. Hastaların yüzde 35’i ise normal kilolarda, yüzde 33’lük bir bölümü kilolu, yüzde 32’lik kesim ise aşırı kilolu” diye konuştu.
(AA)

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar