Ara

Anneler, Proje Kapsamında Pasta Kurabiye Süslemeciliği Eğitimi Aldı

 

“Kadınlar Üniversitede” projesi kapsamında annelere Turizm Otelcilikte, Dr. Öğr. Üyesi Zuhal Özdemir Yaman ve Araştırma Görevlisi Ümmühan Yiğit tarafından “Pasta Kurabiye Süslemeciliği” konusunda eğitim verildi.

Bolu Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi işbirliği ve Bolu Valiliği paydaşlığında “Bilinçli Anneden, Sağlıklı Topluma” hedefi doğrultusunda “Anneler Üniversitede Okulu’nun” 3.’sünün gerçekleştirildiği 3.gün de Dr. Öğr. Üyesi Zuhal Özdemir Yaman ve Araştırma Görevlisi Ümmühan Yiğit katılımcı annelere Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mutfak atölyesi çalışmasında “Pasta Kurabiye Süslemeciliği” konusunda eğitim verdi.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mutfak atölyesi çalışmasına başlamadan önce okulun konferans salonunda “Anneler Üniversitede Okulu” projesine katılan annelere “Pasta Kurabiye Süslemeciliği” ve gereklilik nedeni, ekonomiye sağlayacağı katkı gibi konularda bilgi içeren eğitim verildi. Ardından okulun mutfak atölyesinde “Pasta Kurabiye Süslemeciliği” çalışmaları gerçekleştirildi.

“Amacımız, Kadınlara Ekonomik Olarak Katkı Sağlamak.”

AİBÜ Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Zuhal Özdemir Yaman çalışma öncesi bilgi paylaşımında; “Kadınlar Üniversitede Projesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi her yıl geleneksel olarak bu projeyi hayata geçiriyor. Dekanımız Prof. Dr. Arzu İlçe bu projenin yürütücüsü. Biz normalde üniversitemizin sosyal tesislerinde yapıyorduk ama buradaki atölyeler çok hoşumuza gitti. Ayhan Vural müdürde sağolsun, ona özellikle teşekkür etmek isterim, atölyelerini bize açtı. Bugün yaklaşık 50-60 kadına ‘Kurabiye Süsleme’ eğitimi vereceğiz, şeker hamuru kurabiyeleri. Amacımız, kadınlara ekonomik olarak katkı sağlamak.”diye ifade etti.

“Kendi Çocuklarına Rol Model Olmaları”

AİBÜ Araştırma Görevlisi Ümmühan Yiğit; “ Anneler Üniversitede projesi, daha önce üniversite okuma fırsatı bulamamış ama ailenin eğitiminde çok önemli bir yeri olan annelerin, üniversitede belli konular altında eğitim almasını planladık. Ailenin Hukuku, İslam’da Aile İçi Yaşam, Stresle Baş Etme, Kadına Şiddetin Önlenmesi, İlk yardım, Gıda Güvenliği Pişirme teknikleri, Ailede Finansal Yönetim Nasıl Olmalı, Zamanın Doğru Kullanımı, Ailede Çocukların Eğitimi gibi belli konuları içeren, okulumuzdaki farklı branşlardaki hocaların da destekledikleri, belediye ve üniversitenin de işbirliği içerisinde valiliğinde paydaş olduğu bir program. Bu kapsamda 3.günündeyiz. İlk 2 gün bitti. Zuhal hocamızla atölyelerde pasta ve kurabiye süslemeciliği çalışmalarımız olacak. Katılımın %80’i zorunlu annelere ve sonunda katılan annelere sertifika vereceğiz. Yani birazcık üniversite ambiyansını yaşamaları, kendi çocuklarına rol model olmaları, bu onlar için bir diploma gibi eğitim alıp aynı zamanda bu eğitimin içinde olmalarını istediğimiz bir program.”diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar