Ara

AMERİKA`DA TRUMP DÖNEMİ BAŞLIYOR

 

img_7795Amerika`da Donald J. Trump`ın 45. Başkan seçilmesi üzerine Avukat Ayhan Ögmen ile birlikte gerçekleştirdiğimiz genel seçim değerlendirmesi ve Amerika`da ki Türk göçmenler üzerine etkisi neler olabilir? gibi konularda yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Bu merakla beklenilen seçim bize çok net bir şekilde halka inmeyen, onlara hitap etmeyen politikacıların etkili olamayacağını gösterdi.

Nerdeyse tüm medyanın,finans kurumlarının, büyük şirketlerin ve şu an mevcut yönetimin Hillary Clinton`a destek vermiş olmasına rağmen toplum tercihini kendisine daha yakın gördüğü Trump`a kullanmış oldu.
Bu sonucu süpriz olarak karşılayan herkesin gözden kaçırdığı en önemli faktör Trump`ın alışılagelmiş politikacılardan farklı bir tavır sergilemesi oldu.

 

*****Trump`ın kazanması ile birlikte ABD`nin yönetiminde değişiklikler olabilir mi ? Bunlar neler olabilir ?

ABD yönetimine siyasi geçmişi olmayan bir başkan seçilmiş olması tabi ki yönetimde bazı değisikliklere yol açacaktır.Fakat ABD`de halihazırda yönetim, yasama ve yargı konusunda var olan bir sistem bulunduğu için çok büyük değişikliklerin yapılmasına imkan tanımayacaktır. Yalniz görünen ABD dış politikasında Trump, Obama yönetiminin şimdiye kadar izlemiş olduğu stratejileri takip etmeyeceği gözleniyor.

Özellikle Ortadoğu da ABD`yi tekrar güçlü bir konuma getirmek için çalışılacağı gözüküyor.İç politikaya baktığımızda almış olduğu oy oranları sebebiyle yapmak istediklerini daha rahat bir şekilde yapabilecek bir güce sahip olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle Cumhuriyetci Partinin hem Senato da hem de mecliste çoğunluğu sağlamış olması başkanın onaylamak istediği yasaları gerçekleştirebileceği bir güce sahip olduğunu göstermektedir.

 

*****ABD -Türkiye ilişkilerinde ne gibi değişiklikler olabilir ?

Son dönemlerde Türkiye ile ABD ilişkilerinde zaman zaman gerilmeler yaşansada Türkiye`nin Bir NATO üyesi olması sebebiyle Amerika için önemli bir müttefik sayılmaktadır.
Trump dönemi ile beraber Türkiye-ABD`nin Ortadoğu`da ki barış çalışmalarında tekrar yer almaya başlaması beklenmektedir.

 

*****Seçim sonrası ABD`de göçmenleri neler beklemektedir ?

Trump`ın seçim sürecinde yapmış olduğu açıklamalar ABD`de bulunan göçmenler üzerinde tedirginlik yaratmasına sebep olmuştur. Bu tedirginlik seçim sonrasında ABD genelinde protestolara sebep olmuştur.

Trump yönetimi, seçim döneminde göçmenler hakkında yaptıkları açıklamaları bir tarafa bırakarak asıl Amerika`yi büyük yapan göçmenlik faktörünü gözardı etmemelidir.
Bu noktada yapılması gereken yapıcı bir göçmenlik reformunun bu yeni yönetim sayesinde geçmesi sağlanmalıdır.

 

*****ABD`de her geçen gün daha da güçlenen Türk toplumu gerek yerel seçimlerde ve gerekse genel seçimlerde aktif rol oynuyor mu ?

ABD`de yaşayan Türk toplumu önce ki yıllara nazaran güçlü bir şekilde politik çalışmalarda yer almaya başlamışlardır. Tabi ki daha da aktif hale gelebilir.Yerel ve genel seçimlerde oy kullanmalarının yanında adaylarda çıkararak daha da aktif ve etkin hale gelebilirler.
***** Son olarak ne söylemek istersiniz ?
Bu vesile ile ABD`nin 45.başkanı seçilen Donald J. Trump ve yönetimini tebrik ediyor, hem Amerika Birleşik Devletleri ve hem de Türkiye Cumhuriyeti için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar