Ara

Amerika Dışı Servet Bildirimine Dikkat!

How to Find Tax Breaks - Magnifying Glass“Amerika’daki vergi uzmanı Ali C. Kurtmer, göçmenlerin vergi konularında eksİk blgİ veya ihmalden kaynaklanan hatalarla vergi cezası ödeme durumundan kurtulmaya çağırdı.”

merıka’ya gelen göçmenler ülkeye ayak basar basmaz ülkedeki vergi sistemiyle karşılaşır. 15 Nisan’ı geçirmemenin ne demek olduğunu biliriz. Bu tarih öncesi vergi beyannameleri hazırlama telaşı başlar. Bazılarımız erkencidir, ancak bazılarımız  her sene son dakikayı bekler.

Bu yazımızda ABD vatandaşı veya Green Card sahibi göçmenleri ilgilendiren, ancak pek az bilindiğini sandığım iki önemli konuya değineceğim.

Birincisi, ABD vergi sistemine göre, ABD vatandaşları ve Green Card sahibi göçmenler tüm dünya ülkelerindeki gelirlerini bildirmek zorundadırlar. Bize genelde, “Türkiye’deki gelirlerim orada vergilendiriliyor. Neden ABD’De beyan edip ikinci defa vergi vereyim” diye soruluyor. Cevabımız şu: ABD dışı gelirler de beyan edilmek zorunda. ABD gelir vergisi tüm dünya ülkelerinde elde edilen gelirler üzerinden hesaplanır. Bu kötü bir haber. İyi bir haber ise, çifte vergilendirmeyi önlemek için “vergi kredisi” uygulaması vardır. Bu uygulama sayesinde vergi oranları iki ülkede de aynıysa çifte vergilendirme söz konusu olmaz.

Amerika’daki göçmen vergi mükellefleri tarafından pek az bilindiğini sandığım ikinci önemli konu ise, ABD dışı servet bildirim zorunluluğudur. Bu uluslararası vergi kaçakçılığının artması üzerine ABD Kongresi’nin aldığı ve uygulanan bir önlemdir. Özetle iki kısımdan oluşur: A-Yabancı ülke bankalarında yıl içinde en yüksek toplam tutarlar 10 bin Dolar üstü mevduatı olan veya imza yetkisi olan kişiler. B-Yabancı ülkelerde yıl içinde en yüksek toplam  tutarı 50 bin Dolar mevduatı olanlar. Buna menkul kıymetler yani hisse senedi ve hazine bonosu da dahildir. Bu yükümlülük alanına giren kişiler her sene ABD Hazinesi’ne bu varlıklarını beyan etmekle yükümlüdürler. Bildirildiğinde vergi yükümlülüğü oluşmaz. Ancak bildirilmediğinde ciddi cezalar gelebilir.

Bilgi eksikliğinden kaynaklanan,kurallara uyulmaması durumu ABD Hazinesi tarafından bir özür olarak  kabul edilmez. İhmalden dolayı ek vergi cezaları ödemek üzücü olur. Vergi danışmanlarınıza bu konuları danışmalısınız.

Ali Kurtmer

Contact@kurtmer.com

631-732-3538

212-614-2820

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar