Ara

Alışveriş yaparken, bunlar aklınızda olsun..

Happy shopping girlsÇevrenize dikkatli baktığınızda bazı kişilerin diğerlerine göre daha kaliteli ve güzel giyindiğini görürsünüz. “Bunlar daha fazla para verip bunu almıştır” diye düşünürseniz yanılırsınız. Akıllı olanlar daha az parayla da daha güzel giysiler alabilir.

Alış verişte dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır.

-Özellikle bayanların yapmaktan büyük keyif aldığı alışverişler için en uygun zaman hangisi? Bu soruyu kendime yönelttiğimde, bir yanım yeni sezonun yeni ürünleri tek tek görücüye çıkmaya başladığı anlardır derken, diğer yanım da biraz daha sabırlı olmam gerektiğini kısa süre sonra tüm markaların indirime gireceğini ve neredeyse yarı fiyatına onlara sahip olacağımı söyler her sezon öncesi….Bu sebeple yeni açılan outletler, alışveriş festivalleri, tek gecelik indirim günleri, sanal alışveriş siteleri her zaman favorim olmuştur

-Ayrıca belirli markalar dışında yaptığımız ufak butik alışverişleri için, mutlaka indirim öncesi fiyatlarını öğrenmeliyiz. Zira ufak indirimler, ürünün cazip kılınması adına çoğu kez tüketicinin gözüne büyük indirim oranları şeklinde sunulmakta.

Aç, yorgun, hasta veya ruh haliniz bozuk olarak alışverişe sakın çıkmayın. Bu sizin yanlış ve hızlı kararlar vermenize sebep olabilir. Elinizi attığınız üründe ise kendinize ilk şu iki soruyu yöneltin! Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Benzer bir ürüne sahip miyim?

-Satın aldığım ürünün değeri bu kadar eder mi? Ya da şu kadar para verdiğim bu ürünü hangi çeşitlilikte, ne kadar sıklıkta ve ne kadar süreyle kullanabilirim?

Bu soruların cevabı evet ise, benim için tek sezonluk giyilecek ürünlere makul fiyatlar ödemem gerektiğini söylerken,

dolabımda uzun süre yer alacak, her sezon revaçta ve moda olan ürünlere ise ederini fazlası ile hak ettiğini söyler.

Cıvıl cıvıl elbiseler, bikiniler, terlikler, bluzlar ve dahası. Araştırmalar biz kadınların kıyafet alışverişlerimizi ani kararlara dayanarak yaptığını söylüyor. Peki ya sonrası! Dolapta asılı giyilmeyi bekleyen kıyafetler, bir türlü hiçbir şeyle uydurulamayan ayakkabılar, ucuzluktan kapatılmış ama nedense bir türlü içimize sinmeyen etekler, bluzlar. Bu defa kasaya yönelmeden önce aldıklarınızı bir daha gözden geçirmeye ne dersiniz? .

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar