Ara

Ağrı Nedir?

Tolga Kapusuz“Ağrı,  vücudun  herhangi bir yerinden kaynaklanan hoş olmayan duygusal ya da algısal bir tecrubedir.

Dunya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada her yıl 1.5 milyar insan ağrı sebebi ile doktora başvurmakta ve bu durum hem iş gücü kaybı hem de tedavi masrafları olarak milyarlarca dolara mal olmaktadır.”

 

Her insan hayatının bir döneminde ağrı hisseder. Bu gerek baş agrısı, gerek yaralanma sonucu olan ya da ameliyat sonrası ağrılar olarak karsımıza cıkar.

Genel olarak ağrıyı akut ve kronik ağrı olarak iki ana bölüme ayırabiliriz.

Akut ağrı, genellikle uzun sürmez ve hastanın iyileşmesi esnasında kaybolur. Buna en güzel örnek, ayağını inciten bir kişinin ağrısının birkaç gün içinde geçmesidir. Kronik ağrı ise uzun sürelidir ve hasta bu durumdan aylar hatta yıllarca şikayet edebilir, buna kronik bel ve eklem romatizmasına baglı ağrıları örnek gösterebiliriz.

  Kronik ağrı sinir bozucu ve yorucu olabilir. İşinizi, uykunuzu, duygusal sağlığınızı, cinselliğinizi, aile ve arkadaşlarınızla ilişkilerinizi etkileyebilir. Ancak, ağrının üstesinden gelme ve onu kontrol etmenin yolları vardır.

Ağrıyla nasıl baş edilir?

Kronik ağrı günlük yaşamınıza ve sağlığınıza büyük zararlar verebilir. Ağrınız olduğunda formdan düşebilir, uykusuzluk çekebilir, öfke, kaygı/endişe duyabilir veya depresyon girebilir, beslenme ve stres yönetimi gibi genel sağlık konularını göz ardı edebilirsiniz. Başlangıçta gözünüzü korkutsa da, kronik ağrınıza rağmen hayatınızın kontrolünü tekrar elinize almada size yardımcı olacak sağlıklı seçimler yapabilirsiniz.

Bu secimler nelerdir?

Ağrınızı bilin

Ağrınızın ne zaman başladıgını, ne tür bir ağrı  ve nerede olduğunu, gün içinde ne zaman artıp azaldığını ve ağrınızı neyin artırıp azalttıgını kaydedin, bu bilgiler doktorunuzla goruşme esnasında size cok yardımcı olacaktır.

Stresinizi azaltın

Yapılan çalısmalar stresin ağrıyı artırdığı yönündedir bu sebeple günlük yaşamınızdakı stresleri elinizden geldiğince azaltmaya calısın. Sizi neyin strese soktuğunu öğrenin ve sonra da  stresi azaltmak için harekete geçin. Örneğin, gününüzü planlamak, programınızı basitleştirmek, düzenli olmak ve gün icinde dinlenmek, kronik ağrı ile birlikte gelen stresi yenmede size yardımcı olabilir.

Egzersiz yapin

Haftada mutlaka 3-4 kez,  30-40 dakika olmak üzere düzenli egsersiz yapın. Ağrı hastaları için yapilabilecek en güzel sporlar yüzme, su egzersizleri ve yürüyüştür.

Sağlıklı beslenin

Hazır ve bol miktarda kimyasal ve katkı maddesi bulunan gıdalardan uzak durun. Bu gıdaların içerdiği kimyasal katkı maddeleri, yüksek tansiyondan damar sertliğine kanserden şeker hastalığına kadar bircok hastalığı tetiklemektedir. Hergün düzenli olarak sebze ve meyve yiyin. Sebzelerden özellikle koyu yeşil renklileri tercih edin.

3 beyazdan, un, tuz ve şekerden mümkün olduğunca uzak durun.

Beyaz ekmek yerine kepek ekmeğini tercih edin. Bu hem mide barsak sisteminizi rahatlatacak, hem de sizi daha uzun süre tok tutacaktır.

Ağrı nasıl tedavi edilir?

Modern Ağrı bilimi son yıllarda yapılan araştırmaların da yardımıyla oldukça ilerlemiştir.  Bugün ağrı kliniğimizde başağrısından kronik bel ve eklem ağrılarına kadar birçok ağrıyı başarıyla tedavi edebiliyoruz.

Ağrı tedavisinde başvurduğumuz bazı yöntemler ise;

1. Medikal tedavi

a. Analjezikler (Ağrı kesici ilaçlar)

b. Opioidler-Narkotikler: Genellikle kanser ağrısı gibi daha ciddi durumlarda tercih edilir. Yüksek derecede bağımlılık yapma özelliklerinden dolayı oldukca dikkatli kullanılmaları gerekmektedir.

c. Topikal ilaçlar: Ağrı olan yere sürülen krem ve merhemler gibi

d. Diğer ilaçlar: Kas gevşeticiler, Noropatik ağrı ilaçları ve anti-depresanlar

2. Ağri enjeksiyonları

Modern ağrı bilimlerindeki gelişmeler ve yeni enjeksiyon teknikleri ile  artık acısız bir şekilde ağrınızın giderilmesi mümkündür. Bu enjeksiyonlardan bazıları,

Bel,sırt ve boyun bölgelerine yapılan kortizon enjeksiyonlari

Eklem romatizması olan eklemlere (diz, kalça ve omuz gibi) yapılan kortizon enjeksiyonları

Baş ağrısı ve migren hastalarına yapılan botox enjeksiyonları

Spinal kord stimulator

Radiofrequency işlemleri

Karpal tünnel enjeksiyonları

Sonuç olarak…

Kronik ağrı her ne kadar zor ve sizi rahatsız edici olsa da, hayatınızı etkilemesine izin vermeyin. Kronik ağrı konusunda bir tedavi planı oluşturmak için sağlık uzmanınızla beraber çalısın ve size uygun olan stratejileri bularak kontrolü ele alın. Ağrı yönetiminde aktif rol almanız kendinize olan güveninizin artmasına yardım edecek ve sizi daha üretken ve sağlıklı bir yaşama taşıyacaktır.

Ağrısız günler dileğiyle…

Dr.  Tolga Kapusuz

Ağrı ve Anestezi Uzmanı

Beth Israel Medical Group

309 west 23rd street 3rd floor

New York, NY

(NW corner of 8th ave and

23rd street)

212-256 7000

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar