Ara

Açıyor, işletiyor, satıyor…

“Türk mutfağına hakim, insan ilişkileri güçlü olan Orhan Yeğen, önce bir restoran açıyor, sonra  burayı canlandırıyor ve daha sonra satıyor.”

Türkiye’deki sağ sol olaylarından rahatsız olup Amerika’ya gelen

Orhan Yeğen, Amerika’da bir Türk restoran işletmeciliği

destanı yazıyor”

Sayın Yeğen, Amerika’ya nasıl geldiniz?

Türkiye’deki sağ sol çatışmalarından uzak kalmak için geldim.

-İlk aylarınızda hangi sıkıntıları yaşadınız?

Çok büyük sorunlar yaşamadım. Kendimin eksi ve artılarını biliyordum. Problemlerin üzerine bilinçli gittim.

-Neden restoran işletmecisi oldunuz?

Amerika’ya geldiğim günlerde  restoran işletmeciliği burada gelişmemis bir meslekti.. Ben de restoran işletmeciliğinde bir fark yaratip basarili olacagima  inandığın için bu sektörü seçtim.

-Siz bir restoran açıyorsunuz. Canlandırıyorsunuz ve daha sonra satıyorsunuz. İlk açtığınız yerin müşteri potansiyelini nasıl artırıyorsunuz?

Lokanta sektorü cok değisik dallardan olusuyor, tarzini, yerini çok dikkatli seciyorum, dekorasyonuna çok önem veriyorum, eksikliklerimi cabuk görebiliyorum. Bu eksikleri gidermek için planlı bir biçimde çok çalışıyorum. En önemlisi meslegimi iyi biliyorum, böylelikle yardimcilarimi egitip kendilerinden faydalanabiliyorum. İnsan ilişkilerine çok dikkat ediyorum, herkezi memnun etmenin imkansiz olduğunu bildigim için muşterilerime kendi tarzimla, doğal bir sekilde hizmet vererek kendi muşteri gurubumu olusturuyorum.Ve başarı arkasından geliyor.

-Müşteri portföyünüz nedir?

Müşterilerimin doğal olarak yüzde 90’ı Amerikalıdır.

-Amerika’daki Türk restorancılığını nasıl buluyorsunuz? Türk mutfağı hakkıyla temsil ediliyor mu?

Öncelikle bu konuda istek olmalı. Talep olması halinde elbette yapılabilir.

-Restoran sahipleri ve müşterilerinize bir mesajınız var mı?

Restoran sahipleri eleştirilere açık olmalı kendilerini devamlı yetiştirmeli, işlerinin başında durmalı, bir kültürü yansittiklarini ve bunun sorumluluğunu unutmamalı. Müşteriler de gördükleri eksiklikleri muessese sahiplerine rahatlıkla söyleyebilmeli bu sorumluluğun bir parçası oldukları göstermelidirler. Kültürümüzü tanıtmak açısından yabancı ülkelerde hepimiz görevlerimizi yerine getirmek zorundayız.

Sizin de kültürümüz tanıtımı acısından bizlere fayda sağlayacak bu yeni girişiminizde başarılar diliyor, şimdiden teşekkur ediyorum.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar