Ara

Acil Nakil Lazım

 

melis

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde yatan 7 yaşındaki Melis’i hayata bağlayacak can bulundu. Almanya’da bulunan donörün değerlerinin Melis’in değerleri ile yüzde 90 uyumlu olduğu tespit edildi. Melis’in annesi Sevil Akbaş, “Bu bizim için büyük şans. Allah’a şükürler ediyoruz” dedi. Ancak Almanya’daki ilik bankasının iliğin ulaştırılması için 15 gün süre verdiğini belirten Anne Sevil Akbaş, “Oysa bizim acilen ilik nakline ihtiyacımız var. Dışişleri Bakanlığımızdan, Sağlık Bakanlığımızdan sürecin bir an önce hızlandırılmasını istiyoruz. Ne olur, bir an önce nakil yapılsın” dedi.

Umutlar yeşerdi
Yeni Asır’ın geçtiğimiz günlerde dramını duyurduğu, İzmir’in Bayraklı ilçesinde yaşayan Sevil ve Bahadır Akbaş çiftinin çocukları Melis için 6 aydır uygun ilik arıyorlardı. Akbaş ailesine mutlu haber Almanya’dan geldi. Ulm Üniversitesi’ne bağlı ilik bankasında Melis ile yüzde 90 uyumlu bir donör olduğu bilgisi geldi. Aileye bilgiyi Çapa Tıp Fakültesi İlik Bankası yetkilileri iletirken, Akbaş ailesinin umutları yeniden yeşerdi. Anne Sevil Akbaş, “Almanya’dan donör bulunduğu bilgisi iki gün önce bize geldi. İstanbul’dan haber verdiler. Bu bizim için büyük şans.  Allah bize böyle bir rahmet ulaştırdı. Biz de bir an önce işlemlerin yapılması için Almanya’daki ilik bankasına para yatırdık. Dekontları da oraya gönderdik. Ancak oradaki yetkililer bize sürecin 15 gün kadar uzayabileceği bilgisini verdi” diye konuştu.

Acil nakil lazım
Sürecin nasıl yürüyeceği, nasıl hızlandırılacağı konusunda belirsizlikler olduğunu ifade eden Sevil Akbaş, “Buradaki doktorlar bundan sonra Almanya’daki bankanın adım atacağını söylüyor. Almanya’daki üniversite bize iki hafta süre verdi. Ancak bu süre çok uzun Oradaki sürecin nasıl hızlandırılacağını bilmiyoruz. Melis’imiz için bir an önce nakil yapılmalı. Bu konuda Dışişleri Bakanlığımız’dan, Sağlık Bakanlığımız’dan, ilgili kurumlardan destek bekliyoruz” dedi.
SİNAN DOĞAN

Yeni Asır

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar