Ara

ABD’de Trump’a Tepkiler!

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adayı Donald Trump’ın Müslümanlara yönelik sözlerine sert tepki göstererek, bu sözlerin Cumhuriyetçi Parti’nin ve ABD’nin savunduğu değerleri yansıtmadığını söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adayıDonald Trump’ın Müslümanlara yönelik sözlerine sert tepki göstererek, bu sözlerinCumhuriyetçi Parti’nin ve ABD’nin savunduğu değerleri yansıtmadığını söyledi.

Cumhuriyetçi Partili Ryan, gazetecilere açıklamasında, normalde başkanlık yarışıyla ilgili bir yorumda bulunmamayı tercih ettiğini, ancak bugün bir istisna yapacağını belirtti.

Ryan, “Din özgürlüğü temel bir anayasal prensiptir. (Trump’ın sözleri) Bu muhafazakarlık değil. Dün önerilen, bu partinin ve daha önemlisi bu ülkenin savunduğu bir şey değil” dedi.

ABD’de çok sayıda Müslüman’ın orduda hizmet verdiğine ve Kongre’de görev yaptığına dikkati çeken Ryan, “Onların çok büyük çoğunluğu, çoğulculuğa, özgürlüklere, demokrasiye ve bireysel haklara inanan barışçıl insanlar” diye konuştu.

Ryan’ın bu sabah partisinin milletvekilleriyle yaptığı basına kapalı grup toplantısında da, onlardan Trump’ın mesajından uzak durmalarını istediği belirtildi.

Trump, seçim kampanyası kapsamında dün yaptığı bir açıklamada, göçmen ya da turist olarak ABD’ye gelmek isteyen Müslümanların ülkeye alınmamasını istemişti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar