Ara

ABD’de polis şiddeti protesto edildi

ABD’nin New York ve Chicago kentlerinde göstericiler, polis şiddeti ve ırkçılığı protesto etti. Sıkı güvenlik tedbirleri altında gerçekleşen gösterilerde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

New York’taki gösteriye Oscar ödüllü yönetmen Quentin Tarantino, filozof ve akademisyen Cornel West ve oyuncu Jesse Williams gibi ünlü isimler de katıldı. Eylemciler polisin Beyaz olmayanlara önyargılı yaklaşmasından şikayet etti. Göstericiler Trayvon Martin, Eric Garner, Tamir Rice, Sandra Bland ve Michael Brown gibi polis tarafından öldürülen Siyah Amerikalıları anarak polis şiddetini kınandı.

aa_picture_20151025_6616896_web

New York’taki Washington Square Park’ta toplanan yaklaşık bin kişi Byrant Park’a kadar yürüdü. “Hangi taraftansın” dövizleri taşıyan eylemciler, “Siyahların hayatı önemlidir”, “Adalet yoksa, barış da yok”,  “Dava aç, mahkum et, katil polisleri hapse gönder” şeklinde sloganlar attı.

aa_picture_20151025_6616901_web

Gösteride, ABD’nin değişik bölgelerinde yakınlarını polis şiddeti sonucunda kaybetmiş bazı aileler konuşma yaptı.

Bazı göstericiler daha sonra polis kordonu altında Times Meydanı’na yürüdü. Polis, meydandaki heykele tırmanan 5 protestocuyu gözaltına aldı.

aa_picture_20151025_6616908_web

Chicago’da polis müdürlerinin toplantısını engellemek için kendilerini zincirleyen onlarca protestocu da gözaltına alındı.

– 2015’te 969 kişi öldü –

KilledByPolice.net internet sitesine göre, bu yıl geride kalan sürede ABD’de polis tarafından meşru ya da gayrımeşru şekilde 969 kişi öldürüldü.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar