Ara

ABD’de öğretmenler silahlandırılıyor

ABD’de tüfek satın alma yaşını 18’den 21’e çıkaran, silah satışına bekleme süresi getiren, bazı okul çalışanlarının ve çok sayıda öğretmenin güvenlik eğitimi alması ve okul bölgesinin programa katılmasını kabul etmesi halinde silah taşımasına izin veren tasarı, Florida meclisinde 50’ye karşı 67 oyla kabul edildi.

Pazartesi günü de Senato tarafından onaylanan tasarının yasa olarak yürürlüğe girmesi için, Florida Valisi Rick Scott’un imzası gerekiyor.

Tasarı ayrıca okullar için yeni rehberlik ve danışma programları oluşturulmasını, öğrenci ve öğretmenlerin okullara yönelik tehditleri haber vereceği bir ihbar hattı kurulmasını, okul, polis ve diğer kurumlar arasında iletişimi artırmayı öngörüyor.

Florida Valisi Scott, daha önce öğretmenlerin silahlandırılmasını desteklemediğini belirtmiş, milletvekillerine her okulda en az bir polis memurunun görevlendirilmesi önerisini kabul etmesi çağrısı yapmıştı.

Florida’nın Broward kentinde Şubat ayında, 19 yaşındaki Nikolas Cruz’un Stoneman Douglas Lisesi’ne düzenlediği silahlı saldırıda 17 kişi ölmüştü. Saldırının ardından ABD’de bir kez daha silahlanma konusunda şiddetli tartışmalar başlamış, ABD Başkanı Donald Trump silah teminiyle ilgili sert tedbirler alacaklarını açıklamıştı.

Flori’daki lise saldırısında, polisin saldırının başlamasından 8 dakika sonra olay yerine ulaştığını vurgulayan Başkan Trump, okullardaki eğitim görevlilerinin yüzde 20’sine silah taşıma yetkisi verilmesi konusunu değerlendireceklerini belirtmişti.

Kaynak: AA

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar