Ara

ABD Hükümetinin Kapanmasının Göçmenlik Hizmetleri Üzerindeki Etkileri Neler Olacaktır ?

kapaliyiz

ABD Hükümetinin Kapanmasının Göçmenlik Hizmetleri Üzerindeki Etkileri Neler Olacaktır ?

 

ABD Kongresi’nin iki kolu olan Senato ve Temsilciler Meclisi’nin yeni mali bütçe yılı ile ilgili yasada ortak noktada buluşamaması sebebiyle geçtiğimiz Salı günü ABD federal hükümeti resmen kapandı. ABD’de bu durumu şimdiye kadar 17 kere meydana gelmişti En uzunu ise 1995-1996 senelerinde yasanmış ve toplam 21 gün sürmüştü.

Federal hükümetin kapanmasını takiben, çoğu kamu kurumu ve servisleri de bu durumdan etkilendi. ABD hükümeti tüm çalışmalarını askıya aldı. Toplam 3,3 milyon kamu görevlisi çoğunluğu zorunlu federal hizmetlerde çalıştığı için çalışmaya devam ediyor. Ancak, 800.000’den fazla kamu görevlisi zorunlu federal hizmetlerde çalıştığı için ücretsiz izne çıkarıldı ve zorunlu sayılmayan bütün federal hizmetler durduruldu. Makalede göçmenlik işlemlerinin bu kapanmada ne derece etkileneceğini inceliyoruz.

 

Göçmenlikle ilgilenen federal kurumlar hükümetin kapanmasından şüphesiz etkilenecek. Ancak bu durum, hükümetin göçmenlikle ilgili islerini, evrak islerinden tutuklamalara, durduracağı anlamına gelmiyor.

 

Göçmenlik uygulamalarını yöneten ABD İç Güvenlik Bakanlığı dâhilindeki çoğu çalışanın verdiği hizmet “zorunlu” sayılıyor. Bu sebeple, bu çalışanların islerine devam etmelerini sağlamaya öncelik veriliyor.

Göçmenlik Evrak İşleri

Göçmenlikle ilgili evrak islerine bakan Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu (USCIS) hükümetin kapanmasından etkilenmeyecek. Başka diğer kamu kurumlarının aksine, USCIS kendi masraflarının %95’ini verdiği hizmetler için aldığı ücretle kendi karşılıyor, Yeşil kart başvuruları işleme alınmaya devam ediyor.

Ancak, USCIS’in internet tabanlı E-Doğrulama (E-Verify) hizmeti kapanacak. İşverenler, E-Doğrulama sistemi kanalıyla işe alım yapamayacaklar. İşletmelerin, potansiyel çalışanlarının yasal statülerini doğrulamalarını sağlayan E-Doğrulama sistemi, hükümet tarafından finanse edildiği için çalışmayacak. 400.000’i aşkın işveren bu hizmeti kullanıyor.

 

Göçmenlik Uygulamaları

İç Güvenlik Bakanlığı bünyesinde olan ve göçmenlik uygulamalarını yürüten kurum olan Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) da hizmetlerine devam edecek. ICE’nin verdiği hizmetler yasalara itaatin sağlanması, can güvenliği ve mülkiyetin korunması bakımından zorunlu hizmetler olduğu için bu kurum açık olacak ve faaliyete devam edecek.

ICE yetkilileri hâlihazırda göçmenleri gözaltına almaya, tutuklamaya ve sınır dışı etmeye devam ediyor.

 

Kurumun sözcülerini içeren Halkla İlişkiler Ofisi ise geçtiğimiz Salı gününden beri kapalı durumda bulunuyor.

Sınırların Korunması

İç Güvenlik Bakanlığı dâhilinde olan çoğu çalışan gibi, Gümrük ve Sınır Muhafaza (U.S. Customs and Border Protection veya CBP) yetkilileri hizmetlerine devam edecek. Bu yetkililerin %88’i zorunlu sayıldığı için kurum genel olarak açık olacak. 59.561 CBP çalışanının 52.673’i çalışmaya devam edecek.

 

Ancak, CBP Gümrük Kapısı İşlemleri (CBP Kargo Güvenlik ve Gelir Tahsilleri işlemleri ile Sinir Devriyesi ve CBP Hava ve Deniz Operasyonları işlemlerini kapsayan Sinir Güvenliği programları dâhil olmak üzere) yasalara itaatin sağlanması ve can güvenliği ve mülkiyetin korunması bakımından zorunlu hizmetler olduğu için bu kurumlar açık olacak ve faaliyete devam edecek.

 

Yeni mali yıl için ayrılacak federal bütçenin askıda olması nedeniyle, CBP ve ICE web siteleri bütçe ayrılana kadar aktif olarak güncellenmeyecek. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu sitelerde paylaşılan bilgiler güncel olmayabilir, site üzerinden yapılan işlemler tamamlanamayabilir ve gelen sorulara cevap verilmesinde aksaklık yaşanabilir.

Öte yandan, Ulaştırma Güvenliği Dairesi dâhilinde (Transportation Security Administration veya TSA) yolcuları ve bavulları inceleyen memurlar, çalışmaya devam ediyorlar.

Pasaport ve Vize İşlemleri

Dışişleri Bakanlığı vize işlemlerini sürdürecek. Konsolosluklar açık kalacak, ancak bazı binalarda işlemlerin yavaşlayabileceği öngörülüyor.

USCIS gibi, Dışişleri Bakanlığının vize başvuru işlemleri verdikleri hizmetler için aldıkları ücretle finanse ediliyor, bu yüzden kurumun elinde fonlar bulunduğu surece işlemler devam edecek.

USCIS bildirisine göre, ABD’nin dünya genelindeki yurtdışı temsilcilikleri açık ve hizmetlerine devam edecek. USCIS ile görüşme veya randevusu olanların planlandığı tarihte gitmeleri tavsiye ediliyor. Bu temsilciliklerde pasaport ve vize işlemlerinde problem yaşanacağı öngörülmüyor. Kongre’nin yeni mali bütçe yılı için ayrılacak olan fonun askıda olması da USCIS tarafından verilen hizmetler için alınan ücretleri etkilemeyecek. Dünya genelinde herhangi bir USCIS ofisinin kapanması beklenmiyor.

 

Göçmenlik Mahkemeleri

 

Federal mahkemeler şimdilik açık olacak çünkü yaklaşık 10 gün daha faaliyet edecek kadar mevcut fonları bulunuyor. Bununla birlikte, göçmenlik mahkemeleri kapandı ve ne zaman faaliyete yeniden başlayacakları bilinmiyor. Bilindiği üzere, göçmenlik mahkemelerinde dosyalar ciddi bir bicimde yığılmış durumda.

 

Örneğin, New York eyaletinde, bir dosya aksadığı zaman, göçmenlik davalarına bakan yargıçların takvimine göre 2-3 sene daha da ertelenebiliyor. New York eyaletindeki göçmenlik mahkemelerinde 50.000’i aşkın dosya hâlihazırda inceleme surecinde bekliyor. Göçmenlik mahkemelerini denetlemekle görevli Adalet Bakanlığı, su anda sadece alıkonulmuş göçmenlerin davalarını görüyor.

 

Adalet Bakanlığı’na bağlı Göçmenlik İnceleme Yönetim Ofisi (Executive Office for Immigration Review veya EOIR) çalışanının yaklaşık %70’ini izne çıkarmak zorunda kalacak. Bu kişilerin arasında göçmenlik mahkemelerinde ve Göçmenlik Temyiz Kurulu’nda çalışan kişiler bulunmakta. Sadece 153 avukat çalışmaya devam edecek. Göçmenlik davalarının görüldüğü süreler ciddi bicimde ertelenecek.
Avukat Ayhan Oğmen

 

——–

 


Ayhan Ogmen, Esq.

Ogmen & Associates
61 Broadway, Suite 3000
New York, NY 10006
Tel: (212) 245-7070
Fax: (877) 513-8339

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar