Ara

ABD DAEŞ’in 230 sivili kaçırmasını kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü DAEŞ’in Suriye’nin Humus şehrinden 230 sivili kaçırmasını kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “DAEŞ’in, bu hafta rapor edilen, içlerinde kadın ve çocuklarında bulunduğu 230 masum sivili Suriyenin Humus şehrinden kaçırmasını şiddetle kınıyoruz” ifadesine yer verildi.

DAEŞ’in saldırıları sonucunda, civar köylerden yaklaşık iki bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, kaçırılan sivillerin koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunularak, şunlar kaydedildi:

“DAEŞ’in zehirli inancına ve bölücü hedeflerine karşı çıkanları, özellikle dini azınlıkları hedef alıyor oluşu, DAEŞ’in suçluluğunu ve vahşiliğinin ileri seviyede kanıtlamaktadır. DAEŞ, şeytanlığını masum bütün inanışlara karşı sergilemektedir ve bu örnekte, Hristiyanlar ve çoğunluklu olarak Müslümanlar olmaktadır. Bölgedeki birçok inanıştan insanlar ve çok sayıda dini liderler bir araya gelerek DAEŞ’in sapıklığını, toplu katliamlarını, tecavüzlerini, seks köleliğini, idamlarını, taşlamalarını, çarmıha germe olaylarını ve esirleri halkın gözleri önünde öldürme olaylarını kınadı.”

Açıklamada ayrıca, bunun gibi olayların son bulması için ABD’nin Küresel koalisyonun öncülüğünü yaparak DAEŞ’e karşı mücadeleyi sürdüreceği belirtildi.

AA

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar