Ara

676 Ekip Ve 2388 Personel İle Denetlemeler Gerçekleştirildi

 

Covid-19 Salgınıyla Mücadele Kapsamında içerisinde Bolu’da denetimler yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda ülke genelinde olduğu gibi Bolu’da da koronavirüs tedbirleri denetimi Bolu Valisi Ahmet Ümit öncülüğünde 676 ekip ve 2388 personel katılımıyla yapıldı.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, denetlemelerine İzzet Baysal Ortaokulu’ndan başladı. İzzet Baysal Ortaokulu’nda öğrencilerle bir araya gelerek sohbet eden Vali Ümit, öğrencilere ileride okumak istedikleri okullar ile yapmak istedikleri meslekleri sordu. Sınıfları tek tek gezerek öğretmenlere ve öğrencilere pandemi kurallarına uyulması ve uygulanması noktasında uyarılarda buluna Vali Ümit, “Bütün öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin en kısa zamanda okullarında buluşabilmesi için koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlere tam olarak uymalıyız, uymayanları uyarmalıyız. Özellikle ailelerinizde bu konunun takipçisi olmalısınız” dedi.

İzzet Baysal Ortaokulu’ndaki incelemelerin ardından Vali Ümit, ilimiz merkezinde faaliyet gösteren Restorant, Lokanta,kafe, berber, internet kafe, ayakkabı tamircisi, aktar, taksi durağıv.b. iş yerlerinde ve Kızılay kan bağış otobüsünde denetlemelerde bulundu.

ESNAF VE VATANDAŞLAR UYARILDI

İlimiz genelinde gerçekleştirilen denetlemelerle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Ümit, “Koronavirüsle mücadelede özellikle 18 Ağustos’tan itibaren ilimizde etkin ve yoğun tedbirler aldık. Bu tedbirlerle birlikte ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ çerçevesinde bugün 676 ekip, 2.388 personelimizle ilimiz genelinde hayatın olduğu her alanda denetimler yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan ve esnaflarımızdan her zaman olduğu gibi maske kullanımına, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına özen göstermelerini, kalabalık ortamlarda bulunmamalarını ve özellikle il dışından gelenlerle yakın temastan kaçınmalarını önemle rica ediyoruz. Anca bu şartlarda İnşallah kısa sürede salgını kontrol altına alacağız” dedi.

“HAKLARINDA TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLECEK”

İzolasyon kurallarına uymayan vatandaşlarımızın Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ve kimlik sorgulamalarıyla tespit edildiğini hatırlatan Vali Ümit, “ İzolasyona tabii olduğu halde karantina tedbirlerine uymayan vatandaşlarımızı yakalıyoruz ve yakalandığımızda para cezası kesiyoruz, TCK 195. maddesi gereğince suç duyurusunda bulunuyoruz, aynı zamanda onları KYK yurtlarında barındırıyoruz ve masrafları da kendilerinden karşılıyoruz. Ayrıca bu kişiler birilerinin hastalığına veya ölümüne sebep olurlarsa illiyet bağı olan şahıslar veya yasal mirasçıları tarafından virüsü bulaştıran hakkında hukuki olarak tazminat davası açabilecektir. Bunun da göz ardı edilmemesi lazım” dedi.

“2.500 KİŞİYE, 2 MİLYON 205 BİN TL MASKE CEZASI KESİLDİ”

İlimizde bugüne kadar izolasyona tabi olan kişi sayı, yapılan test sayı ve kesilen maske cezası hakkında bilgiler veren Vali Ümit, “İlimizde son günlerde iyileşenlerin sayısı, pozitif vakaların sayısını geçmeye başladı. Ancak virüsün direnci devam ediyor. Bugün itibariyle bine yakın izolasyon altına alınmış vatandaşımız var. Toplam test sayımız da 50 bini geçti. Ayrıca güvenlik güçlerimiz tarafından 2.500 kişiye, 2 milyon 205 bin TL maske cezası kesildi” dedi.

“SAĞLIK PERSONELİMİZE YAPILAN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM”

Ankara’da Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta yakınları tarafından sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen şiddet olayını da kınayan Vali Ümit, “Hiçbir farklılık gözetmeden tüm insanların sağlığı için her konuda olduğu gibi pandemiyle mücadelede de canla başla ağır risk ortamlarında fedakârca çalışan sağlık çalışanlarımız ne yazık ki zaman zaman böyle gayri insani olaylarla karşı karşıya kalıyorlar. Herkese toplumdan uzak durulması söylenirken sağlık personelimiz hastanelerde ve filyasyon ekipleri başta olmak üzere hayatın her alanında gecesini gündüzüne katarak mücadele ediyorlar. Yaptıkları işe teşekkür etmek ve yardımcı olmak gerekirken bir de kalkıp onların moralini bozacak şekilde tavırlar sergilenmesi, hepimizi çok üzüyor.  Ankara’da sağlık personelimize yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu bir vandallıktır ve elbette ki cezasız kalmayacaktır” dedi.

Sayın Valimiz Ahmet Ümit’in koronavirüs tedbirleri denetimlerinde İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ömer Ersever, İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Deligöz ve denetim ekipleri hazır bulundu.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar