Ara

4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağında Bolu Belediyesinin Aldığı Tedbirler

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Belediye olarak sokağa çıkma yasağı boyunca aldıkları tedbirleri içeren bilgileri paylaştı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Ramazan bayramını da kapsayan 4 günlük sokağa çıkma yasağı ile ilgili belediyenin çalışmaları ve bu süreçte hiçbir hizmetin aksamaması için aldıkları tedbirlerle ilgili basın açıklaması yaptı.

“Bayramda da Bu Kısıtlamalara Uyma Çağrısını Yapıyoruz”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Ve Gençlik Spor Bayramını kutlayarak başladığı basın toplantısında; “Milli bayramımızı arzu ettiğimiz kadar coşkuyla kutlayamazsak da bu sene sizler adına biz Bolumuzu dolaşarak vatandaşımızın bayramını kutladık. Pazar günü de mübarek ramazan bayramımızı idrak etmeye başlayacağız. Bu sene ne milli bayramlar nede dini bayramları arzu ettiğimiz şekilde kutlayamıyoruz korona virüs tedbirleri sebebiyle. Türkiye tarihinde İlk kez bir ramazan bayramında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sadece Türkiye’de değil, birçok Müslüman ülkede de aynı tedbirler alınıyor. Bu hoş bir durum değil. Bayramda büyüklerimizin ellerini öpmeye, hayır dualarını istemeye gitmeye alışmış bir toplumuz biz. Hem büyüklerimiz açısından zor, hem de bizim açımızdan zor bir bayram olacak. Devletimiz bu tedbirleri mecburiyetten dolayı alıyor.  Biz de bu hastalığın yayılma hızı düşmüşken daha güzel neticeler ortaya çıkma imkanı varken bayramda da bu kısıtlamalara uyma çağrısını yapıyoruz vatandaşlarımıza. Lütfen, çok zorunlu haller olmadıkça dışarıya çıkmayalım. Zaten sokağa çıkma yasağı var.”dedi.

“Belediye Olarak 4 Gün Boyunca Bütün Tedbirlerimizi Aldık.”

Bolu Belediyesi olarak bu sokağa çıkma yasağının süreci 4 gün boyunca bütün tedbirleri aldıklarını belirten Başkan Tanju Özcan; “Bolulu hemşerilerimiz bunu bilsinler. Bu tedbirleri alırken valilik başta olmak üzere diğer kamu kuruluşlarıyla da istişare içerisinde hareket ettik. Şehir içi ulaşımla ilgili başta sağlık çalışanları olmak üzere faydalanabilmeleri için toplu taşıma hizmetini kısıtlayarak da olsa sürdüreceğiz. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiler belediyenin internet sitesinde gerekli duyurular yapılmaya başlandı. Gıda ihtiyacına erişim konusunda belediyemiz her türlü tedbiri aldı. Fırıncılarla, valilikle belediye temsilimizde katıldığı toplantılar yapıldı. Ekmek başta olmak üzere hiçbir konuda sıkıntı yaşamayacağını ön görüyoruz. Birçok belediye çalışanımız bu 4 günlük sokağa çıkma yasağı boyunca temel hizmetlerimizin aksamaması adına görevlendirildi. Su arızaları ile ilgili nöbetçi ekibimiz var, alt yapı ile ilgili nöbetçi ekibimiz var. Temizlik birimimiz tamamen çalışacak, itfaiye birimimiz aynı şekilde çalışmaya devam edecektir. Diğer birimlerimizde de hiçbir hizmetin aksamaması bakımından yeterli sayıda personel görevlendirmiş bulunmaktayız.”diye ifade etti.

“Belediyemiz Bünyesinde Bir Kriz Masası Oluşturduk.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediyesi bünyesinde kriz masası oluşturduklarını belirterek; “Kriz masasının başına da Bolu Belediye Başkan Yardımcımız Rasim Özdemir’i getirdik. Vatandaşlarımız 444 26 58 numaralı belediye hattını her türlü ihtiyaçları için 24 saat arayabilirler.  444 26 58 numaralı hatta ulaşamadım veya ulaştım ama işinin görülmediğini söyleyen vatandaşlarımız Rasim Özdemir’e cep telefonundan ulaşabilirler. Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir’in cep telefon numarası 0 505 802 12 74’tür. Benim numaramı vatandaşlarımız biliyorlar. Danışmanım İsmail Özgünevlioğlu’nun da telefon numarasını paylaşmak istiyorum. Danışmanım İsmail Özgünevlioğlu’nun cep telefon numarası 0532 472 31 66’dır. Bu numaralara da her türlü ihtiyaç için 24 saat erişim imkanı sağlamak istiyoruz. Vatandaşlarımızın sağlıklı, huzurlu, ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde giderildiği bir bayram yaşatmak istiyoruz. Her türlü tedbiri aldık ancak ön göremediğimiz bir durum olursa diye ekstra bir kriz masası kurduk. Kriz masasının başındaki Başkan Yardımcımızın telefon numarasını, kendi  danışmanımın numarasını da her türlü ihtiyaçta arayabilirler”dedi.

“Hayır İşlerinde Yarışmayı Sürdürmeye Devam Edeceğiz.”

Başkan Tanju Özcan; “Bizim bir anlayışımız var. Yüce Allah Allah-u Teâlâ Bakara Suresi 148. ayetinde tüm Müslümanlara bu talimatı vewrmiş, ‘Hayır işlerinde yarışın’ diyor. Biz bundan feyz alıyoruz. Bütün bu süreç boyunca da hayır işlerinde diğer kurumlarla, kuruluşlarla hayır anlamında bir yarışa girdik. Bundan sonraki süreçte de biz sadece hayır işlerinde yarışmayı genel felsefemiz, düşüncemiz olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Korona virüs sürecinin başladığı ve kısıtlamaların uygulanmaya başladığı 13 Mart’tan itibaren biz Boluluları gıdasız bırakmayacağımızı söylemiştik. Ben Bolu’da Belediye Başkanı olduğum süre boyunca hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek demiştim. Bu kapsamda gıda kolisi yardımımız 20 bini geçti. 20 bin 350 civarında gıda kolisi yardımını vatandaşlarımıza ulaştırdık. Yine doğrudan gelir desteği yaptığımız ya da vesile olduğumuz aile sayısı da bini aştı. Yine bu kardeşlik köprüsü projemiz bana göre bu dönem başarılı oldu. En çok memnun olduğumda Sayın Ahmet Baysal’ da bu kardeşlik köprüsü üzerinden ihtiyaç sahibi çok sayıda ailemize ekstra bir katkı sağlamış oldu. Hem kendisi adına hem de sevgili eşi adına hem de rahmetli İzzet Babamız adına bu yardımları gerçekleştirdi” dedi.

“İhtiyaçları Olduğu Sürece Her Zaman Yanlarında, Yardımcı Olmaya Çalışacağız”

Yine bu süreç içerisinde biz 350 civarında aileye her gün sıcak yemek götürmeye devam ettiklerini belirten Başkan Tanju Özcan; “ Bizden talepte bulunan hiç kimseyi geri çevirmedik. Ortalama 1500 kişiye yemek çıkartmış olduk. Bu süreç içerisinde 600 bin üzerinde maske dağıttık. Gerek kendimizin ürettirdikleri gerekse satın alarak, bunların bir kısmını vatandaşımıza ve esnafımıza doğrudan ulaştırdık, bir kısmını da muhtarlar aracılığı ile ulaştırdık. Maske sıkıntısını en az yaşayan şehirlerden bir tanesi Bolu oldu. Bundan sonraki süreçte de sosyal belediyecilik anlayışımız çerçevesinde korona virüs sürecinden sonra da atacağımız tedbirler oluyor. Biz buraya vatandaşın hayatına dokunma sözü vererek gelmiştik. Her alanda herkesin Belediye’ye ihtiyaç duyduğunu biliyorduk. Bu korona virüs sürecinde özellikle ihtiyaç sahibi insanların tespiti konusunda çok ciddi mesafe kaydettik. Türkiye’de Bolu Belediyesi kadar ihtiyaç sahibi vatandaşlarını detaylı olarak tespit edebilmiş başka bir belediye olmayabilir. Biz Bolu’da ihtiyaç sahiplerinin an itibariyle yüzde 99’unu biliyoruz. Bu insanlara ihtiyaçları olduğu sürece de her zaman yanlarında olmaya, yardımcı olmaya çalışacağız.”diye ifade etti.

“Hepinize Mutlu Huzurlu Bayram Diliyorum.”

Başkan Tanju Özcan, açıklamasının sonunda Tüm Bolulu vatandaşların bayramını kutlayarak; “Hepinize mutlu huzurlu bayram diliyorum. Bolu’daki büyüklerimin ellerinden öpüyorum, küçüklerin gözlerinden öpüyorum. Bundan sonraki Kurban Bayramını inşallah korona virüs’ ten kurtulduğumuz bir bayram olarak idrak etmek istiyoruz. Hepinizin bayramı mübarek olsun.”

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar