Ara

34. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali Başladı.

Bolu’nun Mengen İlçesinde 34. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali başladı.

Bolu’nun Mengen İlçesinde 2 gün süren 34. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali bu sene 03-04 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleşiyor.

Mengen Belediyesi Kültür ve taziye evi açılışıyla başlayan festival, Mengen Terminali’nden ilçe merkezindeki festival alanına Bolu Belediye Bandosu’nun marşları eşliğindeki kortej yürüyüşüyle devam etti. Festival alanında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, folklor gösterileri, protokol konuşmaları ve plaket takdimi yapıldı.

“Mengen Her Zaman Güzel Olacak.”

Festival açılış konuşmasını yapan Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, özetle; “Mengen halkı her zaman örgütlü yaşamayı tercih etmiştir. Mengen’de sivil toplum kuruluşlarımız çok önemsenmiştir. Mengen halkının hak ve taleplerini de sivil toplum kuruluşlarımızın birlik ve beraberlikleriyle haklı talepleri ve eylemleriyle hep alınmıştır. Bugün Mengen’de 34. Festivalimizin başlangıcı da her zaman sonsuza dek yaşatacağımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün doğum yılının 100’üncü yılına tekabül eden 1981 yılında, Mengen’in en güzel köylerinden Konak köyümüzde ilk festivalimiz düzenlendi. Bugün burada çok güzel etkinliklerimiz olacak. Mengen her zaman güzel olacak. Mengen’de ve bütün ülkede her şeyin çok güzel olmasını diliyorum” diye belirtti.

“Aşçılık Festivalinin Mengen’de Yapılmasını Her Zaman Destekleyeceğiz.”

Aşçı kıyafetleri içinde konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen, bugüne kadar belediye meclis üyesi, ilçe başkanı, il başkanı, milletvekili ve en son Bolu’ya Belediye Başkanı olduğunu ama hiç aşçı olamadığını, bugünde bu kıyafetleri giyerek onun onurunu yaşadığını belirten Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan özetle; “Biliyorsunuz artık 31 Mart’tan sonra Bolu’da 2 Mengenli belediye başkanı var.. Ben burada Mengen Turna Köyü’nde doğdum. O nedenle gururla söylüyorum artık Bolu Belediye Başkanı da Mengenli bir kardeşiniz. 1981 yılında o ilk festival düzenlenirken ben Mengen’de ilkokul öğrencisiydim. Bu 34 yıl içinde 3-4 festival dışında tamamında da sizlerle birlikte oldum. Bazen ilkokul çocuğu olarak, bazen yeri geldi il başkanı olarak sizlerle birlikte olduk. Milletvekili olarak 8 yıl boyunca devamlı sizlerle birlikteydik. Bugünde belediye başkanı olarak burada bulunmaktan çok özel bir onur duyuyorum. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren Mengen Uluslararası Turizm ve Aşçılık Festivaline Bolu Belediyesi de Mengen Belediyesi ile birlikte aktif bir katılım gösterecek. Biz maalesef Gastronomi konusunda hak ettiğimiz yere gelemedik. Türkiye’nin en iyi aşçıları Mengen’den, Bolu’dan çıkıyor ama Gastronomi konusunda maalesef hak ettiğimiz noktanın çok gerisindeyiz. Biz aşçılık festivalinin Mengen’de yapılmasını her zaman destekleyeceğiz. Ama Bolu ve Bolunun diğer ilçeleri de gastronomi konusunda atması gereken adımları atacak. Biz önümüzdeki yıldan itibaren Ticaret odasıyla birlikte Bolu’da da bir Gastronomi merkezi, Mengen Belediye’miz ile müşterek çalışarak hazırlamak istiyoruz. Aşçı Derneklerimizde Bolu’da da bu çalışmalara öncülük edecekler. Bizde bu yıl ilk kez, Bolu Belediyesi olarak bir stant açtık burada. Bolu’da bir Iza buğdayı meselesi var. Glüten değeri az. İnşallah yakında Türkiye bu markayı da yakından tanıyacak ve Bolu’yla özdeşleşen bir marka olacak.” diye ifade etti.

“34 Yıldan Beri Bu Festivali Gerçekleştirmek Zor Bir İş”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu konuşmasından özetle; “Yemek kültürü çok önemli ve gittikçede gelişiyor. Bu konuyla ilgili böyle bir festival düzenliyorsunuz, 34.sünü yapıyorsunuz. Öncelikle bununla ilgili olarak sizleri kutluyorum. Dar ve kısıtlı imkânlarla 34 yıldan beri bu festivali gerçekleştirmek zor bir iş gerçekten. Hedefin bundan sonrası da sağlıkla, lezzetle ilgili olması lazım. Birde tıpla, gastronomiyle ilgili olması lazım, yani bu iki yönlü bir hedefe yönelmesi lazım, bundan sonra bu yiyecek içecek sektörünün. Bunu Mengenlilerin bu festivale öncelik etmesiyle birlikte başaracağına inanıyorum.”diye belirtti.

 “Festivalin Bu Marka Olmuş Görüntüsü Bizleri Memnun Etmiştir.”

Bolu Vali Yardımcısı İlhan Turgut özetle; “34 yıldır gerçekleştirilen Mengen Aşçılık ve Turizm Festivalinin bu marka olmuş görüntüsü bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Sadece yurtiçinde değil dünyanın birçok ülkesinde aşçılık mesleğini layıkıyla yerine getiren aşçılarımızın burada bu festivalde bulunmak ve bu kültürü yaşatmak, Mengen’in adını, Bolu’nun adını duyurmak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek adına gösterdikleri çabalar gerçekten takdire şayandır.”diye ifade etti.

Konuşmaların ardından yiyeceklerin sunulduğu stantlar gezildi. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için 111 metre uzunluğundaki mangalda, 2 ton tavukla ‘tavuk çevirme’ rekor denemesi ve yemek devam eden festivalin 1. Günkü programı Onur Akın, Ziynet Sali konserleri ardından sona erdi. 2. Günde aşçılarla birlikte festival alanında yapılan kahvaltı ardından, federasyon ve derneklerin etkinlikleri, halk oyunları ile devam edecek festivalin, Kültür Bakanlığı Sanatçılarının Konserinden sonra havai fişek gösterileriyle kapanışı yapılacak. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar