Ara

2030 Yılına Kadar Bolu’da Çöp Sorunu Olmayacak

Bolu Belediye Başkanı Tanju Bolu’nun 2030 yılına kadar çöp depolama alanına ihtiyacı olmadığını belirtti.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, beraberinde Belediye Başkan Yardımcıları Feridun Yılmaz, Rasim Özdemir ve Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Gülden Özaydın’la birlikte yapımı devam eden Katı Atık Düzenli Depolama Sahası 2. lot alanında incelemelerde bulundu.

“Bu Alan 2024 Yılına Kadar Bizim Çöpümüzü Depolayabilecek Bir Alan.”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda yapımı devam eden 2. lot alanının 20 gün içinde tamamlanacağını belirterek; “Burası Bolu Belediyesi’nin 2. Lot alanı, 2.sınıf Katı Atık Bertaraf Alanı. Bu gördüğünüz alan yaklaşık 36 dönümlük bir alan. Bu alanı düzenlemek için buraya 25 bin kamyon hafriyat çekildi. Bu alan yaklaşık 8 milyon liraya mal olan bir yer. Ancak biz Bolu Belediyesi olarak, kendi araçlarımızı hafriyatlarda kullanarak bunun maliyetini 3 milyon TL civarına çekmeyi başardık. Burada gördüğünüz gibi ana maliyetlerden birisi membranlar. Burası için 3 kat membran seriliyor. Yaklaşık 39 bin metrekarelik bir membram alımı gerçekleştirdik, bunun 3 binini başka yerde kullanacağız. Dolayısıyla bu membran oldukça maliyetli, dolara endeksli. Biz geldiğimizde böyle bir tablo ile karşılaştık. Öbür lot alanımız tamamen dolmuş. Hatta 2016 yılında yapılması gerekiyormuş. Ancak uzun bir süre yapılmayınca bunu tamamlamak da yapmak da bize nasip oldu. Bu alan 2024 yılına kadar bizim çöpümüzü depolayabilecek bir alan.”diye ifade etti.

“3 Kat Membran Olduğu İçin Suyun Yer Altına Sızması Engelleniyor.”

Başkan Tanju Özcan; “ Burada kabaca anlatmak gerekirse, bu çöpler kenardaki alanlara yayılıyor. Altta 3 kat membran olduğu için herhangi bir şekilde suyun yer altına sızması engelleniyor. Dolayısıyla yeraltı suları zarar görmüyor. Belli bir aşamaya gelince onun üzeri toprakla dolduruluyor. Sonra o sert zemin üzerine ikinci ve üçüncüsü doldurularak devam ediyor. Yine burada yeraltı suları ile ilgili borular var, gaz bacaları yapılacak önümüzdeki süreçte. Buradan sonra bir genişleme alanımız daha var. Yani, burası ve bundan sonra yapılacak alanla birlikte 2030 yılına kadar takriben Bolu’nun çöp depolama alanı ihtiyacı bulunmamakta. Usulüne uygun yapıldığı için ki burası bakanlıktan ruhsatlı. Bakanlığın aradığı tüm şartlar burada mevcut. O yüzden çöp alanının çok yakınında olmamıza rağmen bir koku da duyulmuyor. İnşallah böyle devam edecek. İleri dönük bizim hayalimiz de şu, BEKAB sahasına çöpümüzü taşıyabilirsek, bu lot alanlarının tamamının üstünü kapatıp, burayı bir yeşil alan olarak hep hayal ettiğimiz ediyoruz, antrenman tesislerinin yapıldığı bir alan olarak, yaklaşık tamamı bunun 25 hektar, 250 dönüm kadar, tamamını bu şekilde değerlendirmek istiyoruz. Şu anda temizlik işlerimiz ve veteriner işlerimize ait olan yerler de çöp depolanan alan. Üzeri kapatıldı ve o şekilde değerlendirildi. İleride bunları sağladıktan sonra tüm bu 250 dönümlük alanı böyle kullandığımızı düşünürsek, burası Bolu’nun güzel bölgelerinden bir tanesi olacak. Dediğimiz gibi bu lot yaklaşık 8 milyon TL’ye mal olan bir lot. Bolu’muza hayırlı olsun.”diye ifade etti.

“Maliyeti 8 Milyon TL Mal Oluyordu, 3 Milyon TL Civarına Düşürmeyi Başardık.”

Başkan Tanju Özcan; “ Buraya getirilen toprağı, biliyorsunuz Orman Bölge Müdürlüğü binasını yapıyoruz. Oradan da ciddi bir hafriyat aldık. Orası çok büyük bir bina, oradaki hafriyatın büyük bir kısmını burada kullandık. Sonuç itibariyle bunu tamamen dışarıya yaptırsaydık en az 8 milyon liraya mal oluyordu ama belediye kendi imkânlarını da kullanarak bu maliyeti 3 milyon lira civarına düşürmeyi başardık. 5 milyon lira da belediyemizin cebinde kalmış oldu.”diye belirtti.

“20 Günde Burayı Tamamlamayı Hedefliyoruz.”

Başkan Tanju Özcan; “Önümüzdeki 10 gün yağmur görünmüyor. Hava bu şekilde devam edecek. Bu şekilde devam ederse de 20 günde burayı tamamlamayı hedefliyoruz. Baktığınızda çöp işi zor bir iş, çukur kazıp, çöpü atalım demekle olmuyor. Ama dediğimiz gibi bu bölgede ilçelerimizin tamamı buna dahil, Düzce ili buna dahil onlar bu şekilde çöplerini bertaraf edecek lot alanlarına sahip değiller. Şu anda sadece biz Bolu Belediyesi olarak kurala uygun yapıyoruz. Geçen BEKAB toplantısında da suiistimal edilen bir konu vardı ama şu anda vahşi depolama yaptıkları için ve mahkeme kararına rağmen, Gerede, Yeniçağa, Taşkesti ve Mengen Belediyeleri ki bunlardan 3 tanesi AK Partili belediye, Çevre Bakanlığı’ndan büyük bir ceza yeme aşamasındalar. Sonrasında da o belediye başkanlarının yargılanmasıyla sonuçlanabilecek bir süreçten bahsediyorum. Bu konuda en az sıkıntısı olan biziz ama Bolu’nun diğer ilçelerinin de çevreyi kirletmemesi adına biz inisiyatif almaya çalıştık BEKAB üzerinden ama maalesef siyasi tavır ve davranışlar yüzünden bunu hayata geçiremedik. İlçelerin belediye başkanlarının başına gelebilecek olaylardan bu aşamalardan sonra AK Parti il başkanı sorumludur. Ak Parti Milletvekilleri sorumludur. Keza ilçelerin çöpleri Bolu’nun yeraltı suyunu kirletmeye devam ediyor. Bu aşamadan sonra yine gelinen noktadan onların sorumlu olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.” diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar